islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Definimi i kohës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Definimi i kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Definimi i kohës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Definimi i kohës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Definimi i kohës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Definimi i kohës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Definimi i kohës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Definimi i kohës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Definimi i kohës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Definimi i kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Definimi i kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Definimi i kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Definimi i kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Definimi i kohës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Definimi i kohës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Definimi i kohës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Definimi i kohës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Definimi i kohës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Definimi i kohës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Definimi i kohës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Definimi i kohës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Definimi i kohës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Definimi i kohës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Definimi i kohës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Definimi i kohës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Definimi i kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Definimi i kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Definimi i kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Definimi i kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Definimi i kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Definimi i kohës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Definimi i kohës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Definimi i kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Definimi i kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Definimi i kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Definimi i kohës Empty20%Definimi i kohës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Definimi i kohës Empty7%Definimi i kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Definimi i kohës Empty37%Definimi i kohës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Definimi i kohës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Definimi i kohës Empty
MesazhTitulli: Definimi i kohës   Definimi i kohës EmptySun 13 May 2012 - 10:30

Definimi i kohës Koha11


Pasha kohën! Njerëzit janë në humbje të sigurt. Përveç atyre që besuan, bënë vepra të mira e këshilluan njeri tjetrin në të vërtetën, dhe këshilluan njëri tjetrin në durim.
Nëse shfletojmë pak fjalorët filozofikë e ndalemi në termin kohë, do të hasim mendime të shumta që do të mundohen ta përkufizojnë atë si fenomen, e disa të tjerë nuk e quajnë atë as fenomen, që t’u lënë rrugën të tretëve të cilët do të abstenojnë në komentimin e saj, dhe marrin vetëm atë që mund të dihet prej kohës, e djeshmja e sotmja dhe e nesërmja. Është pyetur Toma Akuini, ç’është me kohën kur e djeshmja shkoi, të nesërmes s’i dihet, e të sotmen s’e definojmë dot?
Dhe të tërë këto mendime edhe më shumë na turbullojnë qëndrimet dhe ne s’arrijmë ta krijojmë një të tillë tonin. Pamfletet historikë të biografive të mendjeve të ndritura të historisë së njerëzimit na tregojnë se edhe pse s’e definuan dot, filozofë e dijetarë megjithatë s’e lanë pa shfrytëzuar asnjë çikë të saj, e arabët kur patën në dorë thesaret e dijes së gjallë thanë: Koha është si shpata, nëse s’e pret, të pret.
Madhështinë e këtij nocioni të shkencës dashamirëse të urtësisë e gjejmë në vetë faktin se All-llahu fuqiplotë betohet në të. Për njerëzit është e ndaluar të betohen në gjë tjetër pos Allllahut, e All-llahu betohet në krijesa për të treguar vlerën e sendit në të cilin betohet, e padyshim që koha, të cilës Ai ia kushtoi një kaptinë të tërë kur’anore, duhet të shfrytëzohet, meqë kalon shpejt, e Pejgamberi na porosit shumë bukur kur thotë:Assesi mos e leni punën e sotme për nesër.
Edhe pse kalon shpejt, ajo ngërthen në gji popuj e njerëz, perandori e mbretëri dielli i së cilave s’shihej të perëndonte kurrë, mban vendbanime që pas vetes lanë vetëm gërmadha, mban në vete emra që si vetë ajo mbetën të padefinuar sepse u mbytën në lumin e rrjedhës së pakthyeshme të kohës, njerëz që çelësat e sëndukëve të pasurisë s’ia mbanin dot një turmë të fuqishmish, e çka?! E gëlltiti toka, si atë, si Faraonin, si Hamanin, si Adin e Themudin si Popullin e Ejkesë, Tubbeit. E s’tha kot poeti: S’kam parë sikur koha për njeriun këshillues, e as si fatkeqësia për të udhëzues.
Shprehia e punës është virtyt i imanit të pastër. Besimtari duhet maksimalisht ta shfrytëzon çdo minutë të lirë, e ta shpenzojë, në të mira, devotshmëri, në thirrje në të mirë e ndalesë nga e keqja, e jo në të shëmtuara e armiqësi. Jo kot, sot në botë vlerësohen popujt që shfrytëzojnë kohën dhe që janë të vetëdijshëm për pakthyeshmërinë e saj, vetëm në saje të shfrytëzimit të kohës së lirë ne muslimanët mund të kthejmë atë që kishim, dhe të bëhemi edhe një herë ajo që ishim, kur lavdishëm mbanim në dorë lapidarët e lavdisë e feja i përcaktonte kombet, e jo kombi fenë, atëherë do të jemi të aftë t’i gjunjëzojmë evropianët e t’u tregojmë se mbi supe tona u rilindën, se ne gjyshërve të tyre ua dhamë lapsin të shkruajnë e ata me
të na nxorën sytë, se ne i mëshiruam, u hapëm shtigje suksesi, u mundësuam jetë më të mirë, e i mbrojtëm më shumë se veten, se ashtu na mësonte feja, se ne ishim, se ne gjithmonë kemi qenë çliruesit e asnjëherë pushtuesit, se ne ia çelëm rrugën dijes, e cila kishte ngecur në baltë.
Ne kemi një rrugë, e kemi rrugën e shpëtimit, prandaj, të mos rrimë duarkryq, e të dëgjojmë tiktaket orës si kalojnë e të na deh monotonia e tyre, por çdo goditje e akrepave të saj, të na godasë zemrën, dhe të lëshojmë një “ah” për çdo sekondë të kaluar huq e të pashfrytëzuar.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Definimi i kohës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Definimi i kohës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: