islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
I pafuqishëm....! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I pafuqishëm....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
I pafuqishëm....! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
I pafuqishëm....! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I pafuqishëm....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I pafuqishëm....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
I pafuqishëm....! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
I pafuqishëm....! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
I pafuqishëm....! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
I pafuqishëm....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
I pafuqishëm....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
I pafuqishëm....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
I pafuqishëm....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
I pafuqishëm....! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
I pafuqishëm....! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
I pafuqishëm....! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I pafuqishëm....! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I pafuqishëm....! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
I pafuqishëm....! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
I pafuqishëm....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
I pafuqishëm....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
I pafuqishëm....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
I pafuqishëm....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
I pafuqishëm....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
I pafuqishëm....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
I pafuqishëm....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
I pafuqishëm....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
I pafuqishëm....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
I pafuqishëm....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
I pafuqishëm....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
I pafuqishëm....! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
I pafuqishëm....! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
I pafuqishëm....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
I pafuqishëm....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
I pafuqishëm....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
I pafuqishëm....! Empty20%I pafuqishëm....! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
I pafuqishëm....! Empty7%I pafuqishëm....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
I pafuqishëm....! Empty37%I pafuqishëm....! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 I pafuqishëm....!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

I pafuqishëm....! Empty
MesazhTitulli: I pafuqishëm....!   I pafuqishëm....! EmptySat 12 May 2012 - 12:11

I pafuqishëm....! Pafuqi10
Dhe të gjithë ne jemi pjesë e këtyre realiteteve dhe sidoqoftë mbetemi përherë të pafuqishëm
përpara një fuqie absolute siç është fuqia e Allahut të Lartë. Kërkojmë ndihmë tek Ai gjithmonë në një emërues të përbashkët, pra në “lutje”.


I dashuri lexues që në këto momente i ke mbërthyer sytë e tu dhe po vështron me kujdes rreshtat e këtij shkrimi…
Fakti që ti i lexon këto rreshta më shtyn më tepër që të jem pranë teje… Prandaj të jam shumë mirënjohës.
Edhe Allahu i Lartë urdhëron e thotë: “Falënderimi ndaj robit është edhe falënderim ndaj Meje” Kjo është edhe arsyeja që të falënderoj ty përzemërsisht.
Në fakt, nuk e di se ku ndodhesh tani që e lexon këtë shkrim. Nuk e di as se kush je? Ç’farë moshe ke? Ç’punë bën? Çfarë ndjenjash ke dhe në ç’prova kalon? Nuk e di as edhe çfarë të pëlqen apo ç’të mërzit.
Kjo është edhe arsyeja që dëshiroj të ndaj me ty atë që kam për zemër, atë që ndjej. Gjithsesi jam i bindur dhe kam besimin e plotë që në një mënyrë apo në tjetrën ke për t’u ndikuar nga këto rreshta. Pasi në fund të fundit ne jemi vëllezër… Kjo pasi ti me hidhërimin apo gëzimin
tënd, pak apo shumë më ngjason mua… Atëherë unë do të shkruaj me dëshirën që në çdo fjalë apo fjali të gjesh vend edhe ti, të zgjerosh horizontin tënd dhe të gjesh prehje në të… Por,sa e lehtë është kjo? Mendoj se nuk është aspak e lehtë, por je ti i dashur lexues, që më jep forcë dhe kurajë për të qenë bashkë në çdo moment të leximit.
Shumë herë njeriu e ndien veten të pafuqishëm nga shumë e shumë ndodhi dhe ngjarje që sjell çasti. Mbetet përherë në një vetmi që as vetë nuk di ta shpjegojë, nuk di t’i gjejë një rrugëzgjidhje, e ka të vështirë për momentin të pranojë pafuqishmërinë e tij për realizimin apo kryerjen e asaj pune, por ja që vjen një çast kur e pohon me vetëdije të plotë se është i pafuqishëm dhe kërkon ndihmë. Dhe kjo ndodh tek çdo njeri, pa dallim moshe.
I pafuqishëm është fëmija që në çastet e para të zhvillimit të tij. Mundohet dhe përpiqet me të gjitha mënyrat që t’i realizojë gjërat pa ndihmën e “tjetrit”, por që në një moment të caktuar dorëzohet dhe kërkon ndihmën e njeriut të tij më të afërt, pra të prindërve të tij. Dhe raste të tilla ndeshen
shpesh, në rrugë, në ambiente sociale, në familje. Fëmija kërkon hapësirë të mjaftueshme për të manovruar gjithmonë në kërkim të vetvetes, në kërkim të realizimit të dëshirës e cila në të shumtën e rasteve mbetet dëshirë e momentit. Në botën e tij mendon se forca e tij është e mjaftueshme, por vjen shpejt çasti që pendohet dhe kërkon menjëherë mbështetje.
I pafuqishëm është i riu apo e reja të cilët në ballafaqim me të ashtuquajturën “adoleshencë” mbeten pre apo viktimë e shumë momenteve të padëshirueshme edhe për ta dhe në ato
çaste pendohen duke pohuar në një mënyrë apo në një tjetër pafuqishmërinë e tyre dhe kërkojnë
tek “të tjerët” përkrahje dhe rrugëzgjidhje për dalje nga situate. Sa raste të tilla hasim
në të përditshmen tonë ku fillimisht kemi një vullnet të fortë dhe pothuajse të plotë në vazhdimësinë
e rrugës, por që është “e mëvonshmja” ajo që sjell atë që në fakt në një farë mënyrë parashikohej dhe dihej. Por çfarë u mungonte këtyre të rinjve pikërisht në ato çaste? Pse vallë kishin mbetur pre të viktimizuar të atyre trishtimeve të errëta dhe të pafundme? Kush duhet t’u jepte forcë që të përballonin me sukses atë rrugë të vështirë që kishin nisur?
Të pafuqishëm janë edhe ata që e kanë marrë emrin “prindër” pasi në fund të fundit
kanë mbi supe përgjegjësi të mëdha, “edukimin e qenieve” porosi këto të pashtershme. Shumë herë edhe ata mbeten pre e atyre viktimizimeve, shumë herë të padëshiruara, në çaste tepër delikate mendojnë se çdo gjë u ka shkuar bosh pasi pesha e tyre tashmë ka ndryshuar formën
e saj duke u bërë mjaft e lehtë përpara atyre arsyeve me të cilat hasen pothuajse përditë. Kërkojnë të ndryshojnë moshë, por sa e mundur është për t’u arrirë? Dhe këtu mbetemi tek thënia e famshme e Sokratit
“Ajo që di unë, është se nuk di asgjë” Të pafuqishëm janë edhe moshat e vjetra. Këtu ndoshta kemi
një situatë më ndryshe pasi këtu mendohet se kemi një pafuqishmëri që sjell mosha dhe ku brishtësia mbisundon mbi fizikun dhe arsyen. Gjithashtu ndryshimi i kohërave bën që edhe gjykimi i njeriut të kalojë në faza të ndryshme. Paralelisht me këtë kemi lidhjen shpirtërore ku gjyshërit tanë kërkojnë të pasqyrojnë tek më të vegjlit.
Një dorë e moshuar prek një të mitur, një fëmijë jetim, një zemër të plagosur, një shpirt të përvuajtur, një fytyrë të vrarë që nuk ka parë për shumë kohë “mirësi” dhe “buzëqeshje”.
Dhe të gjithë ne jemi pjesë e këtyre realiteteve dhe sidoqoftë mbetemi përherë të pafuqishëm përpara një fuqie absolute siç është fuqia e Allahut të Lartë. Kërkojmë ndihmë tek Ai gjithmonë në një emërues të përbashkët, pra në “lutje”. Është e vetmja gjë që na bashkon në çdo moment. Virtytet e larta
njerëzore mbeten përherë urë kalimi nga një zemër në tjetrën, mbeten gjithmonë një lehtësim për punët tona, duke gjetur përherë mirëkuptimin dhe tolerancën e shumëkërkuar. Dhe këto virtyte i gjejmë vetëm tek
ato që njohin vetëm një emër, “devotshmërinë” për të arritur në tiparet konkrete të të qenit “njeri”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I pafuqishëm....! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
I pafuqishëm....!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: