islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty20%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty7%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty37%✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Empty
MesazhTitulli: ✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦    ✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ EmptyFri 11 May 2012 - 9:47

✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ 543548_10150624729947294_229648622293_8718369_1633291968_n

✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦

Është transmetuar se Ebu Lubabe ibën Abdulmundhir ka thënë: Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: "E premtja është zonja e ditëve dhe më e madhja prej tyre tek Allahu..." [Shënon Ibën Maxhe, nr. 1084; klasifikuar si hasen nga Shejh Albani në Sahih el-Xhami’, nr. 2279]

Në vijim janë paraqitur sunetet të cilat mund t’i zbatojmë për të marrë shpërblim në ditën e xhuma:

❂ Falja e namazit të sabahut me xhemat ❂

Është transmetuar se Ibën Umeri ka thënë: I Dërguari, paqja dhe lëvdatat e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: "Namazi më e mirë te Allahu është namazi i sabahut me xhemat në ditën e xhuma." [Shënon Bejhekiu në Shu'abul-Iman; klasifikuar si sahih nga Albani në Sahih el-Xhami’, nr. 1119]

❂ Namazi i xhumasë ❂

1 ● Gusuli (dushi) në ditën e xhuma

Është transmetuar nga Abdullah Ibën Umeri (Allahu qoftë i kënaqur me të dhe babanë e tij), se ka thënë: I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: "Kur ndonjëri prej jush vjen në namazin e xhumasë, le të bëjë së pari gusël." [Buhariu, 1951 dhe Muslimi, 977]

2 ● Shkuarja herët për namazin e xhumasë

Nga Ebu Hurejre (Allahu qoftë i kënaqur me të), është transmetuar se ka thënë: I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: "Kur vjen e xhumaja, në çdo hyrje të xhamisë qëndrojnë engjëj që i shkruajnë emrat e njerëzve që hyjnë në xhami duke shënuar edhe shpërblimin e tyre. Ai që vjen më herët, sikur të kishte prerë kurban një deve, ata që vijnë pas tij, sikur të kishin prerë kurban një lopë, ata që vijnë pas tyre sikur të kishin prerë kurban një dash me brirë, ata që vijnë pas tyre sikur të kishin prerë kurban një pulë dhe të fundit sikur të jepnin sadakë një vezë. E, kur imami të fillojë hutben, engjëjt i mbyllin librat e tyre dhe vijnë për të dëgjuar." [Buhariu, 929 dhe Muslimi, 1964]

3 ● Të ecurit në këmbë për në xhami; për çdo hap që bën, do të ketë shpërblimin e një viti agjërim dhe namaz natë

Është transmetuar nga Avs ibën Avs eth-Thekafi, se i Dërguari i Allahut, paqja dhe lëvdatat e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: "Kushdo që bën gusël (dush) të premten dhe bën që (gruaja e tij) të bëjë gusël, niset herët për në xhami, vjen afër imamit, dëgjon dhe qëndron i qetë; për çdo hap që ka bërë, do të merr shpërblimin e një viti agjërim dhe namaz nate." [Shënon Tirmidhiu, nr. 496; klasifikuar si sahih nga Albani në Sahih et-Tirmidhi, nr. 410]

4 ● Të dëgjuarit e hutbes (fjalimit) së xhumasë me vëmendje

Është transmetuar nga Ebu Hurejre, se i Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: "Nëse ditën e xhuma i thoni shokut tuaj: "Dëgjo me vëmendje!", përderisa imami është duke e mbajtur hutben, atëherë jeni marrë me fjalë boshe." [Shënon Buhariu, nr. 934 dhe Muslimi nr. 851] Nëse kjo fjalë është aq e rrezikshme si mendoni për të tjerat.

❂ Kërkimi i çastit të caktuar të ditës së xhuma, në të cilën duaja pranohet ❂

Është transmetuar nga Ebu Hurejre (Allahu qoftë i kënaqur me të) se një herë u përmend dita e xhuma ndërsa i Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem, tha: "Në këtë ditë ka një orë kur muslimani falet dhe pastaj ulet e i lutet Allahut, e Allahu do t'i japë atij atë që kërkon." - dhe bëri shenjë me duart e tij për të treguar se sa e shkurtër është ajo kohë. [Buhariu, 935 dhe Muslimi, 1969]

❂ Leximi i Sures Kehf në ditën e xhuma ❂

"Kushdo që e lexon suren Kehf në ditën e xhuma, do t’i jepet një dritë që do të ndriçojë prej tij, nga ajo e xhuma deri në tjetrën." [Shënon Hakimi, 2/399, Bejhekiu, 3/249; Ibën Haxheri thotë në “Tahrixh el-Edhkar” se ky është një hadith hasen dhe thotë: kjo është lidhja më e fortë që është transmetuar në lidhje me lexim sures Kehf. Është klasifikuar si sahih nga shejh Albani në “Sahih el-Xhami'”, 6470)


•••► PËLQEJE, VEPROJE DHE SHPËRNDAJE SUNETIN E PEJGAMBERIT

Allahu ju shperbleft per postimin.
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦ Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
✦ RINGJALLË NJË SUNET: Nr. 16 ⇨ "DITËN E XHUMA (PREMTE)" ✦
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: