islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty20%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty7%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty37%Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Empty
MesazhTitulli: Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat!   Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! EmptyMon 7 May 2012 - 10:22

Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! Images?q=tbn:ANd9GcQKC_5qN5dHhhe8UohJppfAzF5P4t9KUice6CVEBgAegukHpfkw
T
ë kërkosh melhemin e dhimbjes që ndjen në brengën që të ka shtrënguar
në shpirt! Ka nga ata që mendojnë se kush kërkon zgjidhje për çdo hall që i ka
pllakosur dhe dëshirojnë të jetojnë në kushte komforte, janë më të pafat se të
përvuajturit në jetë.
Ata që nuk ndjejnë thellë në shpirt brengën që e ka pllakosur tjetrin si ta kishin
përjetuar vetë këtë ndjesi, janë individët e zhveshur nga delikatesa e vërtetë e
shpirtit. Ata janë të pafatët që nuk kanë shijuar në jetë shijen e hidhur të brengës,
apo që nëse e kanë përjetuar atë, ende nuk kanë shpëtuar prej rehatisë dhe kënaqësisë
që kërkon trupi njerëzor.
Altruizmi është një ndjenjë sipërore e cila na mëson të mos kërkojmë të na paguajnë
me të njëjtën monedhë për hir të mirësisë që kemi kryer dhe të mjaftohemi
vetëm me vetveten. Në të nuk kemi pse të shohim asnjë grimcë dobësie.
Altruizmi fillon aty ku logjika nuk thotë fjalën e fundit dhe imagjinarja të vjen
rreth e rrotull.
Altruisti është personi që del mbi interesin dhe nevojën vetjake, ai që mund të
fusë brenda një pike loti dhimbjen që i shkakton panorama e padëshirueshme
e jetës shoqërore, ku intriga, mashtrimi, shkelja e të drejtave dhe filozofia se i
forti shtyp të dobëtin vallëzojnë përditë para syve të tij. E ky njeri ka edhe një
shqetësim tjetër, dëshiron që atë pikë loti ta lëshoj aty ku e meriton ajo.
Ai ka vetëm një shqetësim dhe preokupim në jetën e tij, t’i marrë për dore njerëzit
, shpirtrat dhe ndjenjat e të cilëve janë shndërruar në gurë, për t’i shpënë
drejt botës së ndjesive supreme dhe fërgëllimave shpirtërore.
Nëse ndokush i bën një të keqe ai di ta kontrollojë vetveten, madje i vjen keq
për njeriun që ka rënë në atë shkallë sa të bëjë gjëra të tilla, nëse ndokush e ther
me gjemba, ai nuk dëshiron ta shqetësojë atë as me petalet e trëndafilit.
Ka uri? Atëherë mendon që kafshatën e bukës t’ua jap njerëzve që kanë ditë pa
ngrënë. Ka etje? Atëherë gotën e ujit ua afron buzëve të zhuritura të njeriut që e
djeg zjarri i etjes. Ata që erdhën për ta vrarë atë, tek ai gjetën jetën e vërtetë.
Nuk e di nëse ju njihni të këtillë, por unë kam njohur të këtillë dhe Atij ia kushtoj
këto vargje:
Çehre të ngrysura, surretër intrigantë
Rrezja që pres, për këtë delikaten situatë
O Zotëruesi i Kohërave, hidh një shikim dhe vështromë pak
Njerëzimi mbarë, ty të priti në ag

Allahu ju shperbleft per postimin.
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Te ndjesh dhembje per vete dhe muslimanet nuk do te thote se je njeri i pa fat!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: