islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ku mbeti burrëria EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ku mbeti burrëria EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ku mbeti burrëria EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ku mbeti burrëria EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ku mbeti burrëria EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ku mbeti burrëria EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ku mbeti burrëria EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ku mbeti burrëria EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ku mbeti burrëria EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ku mbeti burrëria EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ku mbeti burrëria EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ku mbeti burrëria EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ku mbeti burrëria EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ku mbeti burrëria EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ku mbeti burrëria EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ku mbeti burrëria EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ku mbeti burrëria EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ku mbeti burrëria EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ku mbeti burrëria EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ku mbeti burrëria EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ku mbeti burrëria EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ku mbeti burrëria EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ku mbeti burrëria EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ku mbeti burrëria EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ku mbeti burrëria EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ku mbeti burrëria EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ku mbeti burrëria EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ku mbeti burrëria EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ku mbeti burrëria EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ku mbeti burrëria EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ku mbeti burrëria EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ku mbeti burrëria EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ku mbeti burrëria EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ku mbeti burrëria EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ku mbeti burrëria EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ku mbeti burrëria Empty96%Ku mbeti burrëria Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ku mbeti burrëria Empty0%Ku mbeti burrëria Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ku mbeti burrëria Empty0%Ku mbeti burrëria Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ku mbeti burrëria Empty0%Ku mbeti burrëria Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ku mbeti burrëria Empty1%Ku mbeti burrëria Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ku mbeti burrëria Empty2%Ku mbeti burrëria Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ku mbeti burrëria

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ku mbeti burrëria Empty
05052012
MesazhKu mbeti burrëria

Ku mbeti burrëria Mekati_1_240_200
Paramendo sikur dikush nga shokët e tu të thotë: “Më prit se unë dhe disa shokë, sonte do të vijmë tek ti për ta kaluar një natë, por me kusht që...

-Ta zbukurosh gruan dhe motrën tënde për ne, të ulen para nesh që të kënaqemi duke i shikuar.

Ky person nga ana fetare është mëkatar; person që dëshiron lejimin e harameve të Allahut dhe shikim në atë që e ka të ndaluar.

Atëherë, ai është një njeri pa pikë turpi, që bënë mëkate haptazi para Allahut.

Të gjithë ne jemi të pajtimit se, nëse të thotë dikush diçka të tillë do të hidhërohesh! E, si ka mundësi që ta zbukurosh gruan dhe motrën për dikë që të kënaqet duke i shikuar ato?!
Çka thua nëse shoku yt pa pikë marre i shton kërkesat e tij, duke kërkuar nga ti që të vallëzosh me gruan tënde para tyre?!!!
Natyrisht diçka që “nuk” mund ta paramendosh!!!
Mirë. Çka nëse shoku juaj nuk ka kërkuar asgjë, por ti ia ke plotësuar dhe dhuruar shokëve falas?!!
Kjo ndodh për fat të keq!!!
Bile, në natën e martesës!!!
Për Allahun, më thuaj ku është dallimi mes kërkesave të shokut tënd dhe ditës se martesës në sallën e dasmave?!
Para se të shpejtoj ndokush prej jush në dhënien e përgjigjes, ndalo pak me ato pyetje dhe përballu me veten tënde sinqerisht.
A nuk shpenzon pasurinë për ta zbukuruar nusen, që ajo të duket në fotografinë dhe gjendjen më të mirë në fustanin e saj të bardhë i cili shfaq të gjithë bukuritë e saj, të cilën e ulë afër vetes që ta shohin shokët, dashamirët, të afërmit dhe të tjerët?!

A nuk je ti që pas pak ngrihesh dhe vallëzon me nusen para të gjithë të pranishmëve?!!
Për Allahun, më thuaj ku është dallimi mes asaj që ka kërkuar shoku yt dhe asaj që vepron ti në dasmë?

Ku mbet kontrolli yt fetar…
Ku mbet burrëria, o rini?

Ulet bashkëshortja jote në ditën e parë të jetës suaj dhe bëhet ekspozitë e gjithkujt.
Qëndron deri natën-vonë që shokët e tu të shikojnë atë duke qenë ajo e zbukuruar?
Kur e lenë të vallëzoj dhe kërcej me tingujt e muzikës para të huajve?!
Kur ia heq vallen (shaminë) dhe e bënë që ta shohin ata që nuk kanë të drejtë ta shohin (në atë gjendje)?!

Ku mbeti feja…
Ku mbeti burrëria…

Në dasmat tona popullore, njerëzit bënin dasmën edhe ne ambient të hapur para njerëzve, me pretendimin së dëshirojnë të kënaqen!!!

Kur gruaja jote qëndron në rrugë para të huajve?!!

Ti je i ri, a nuk ke dëgjuar komentet e njerëzve pas daljes nga salla duke thënë: ”vAllahi nuse shumë e bukur dhe e lezetshme”… tjetri: “nuse, valltare numër një …” tjetri: “po t’i lujke mend prej kokës…” dhe shprehje të tjera që më vije turp t’i përmendi.

Pash Allahun o të rinj, a dëshironi që të tjerët të thonë kështu për bashkëshortet e juaja?!

Ku mbeti burrëria? Apo ajo ka humbur sikurse edhe të tjerat në shoqërinë tonë?!

Dëgjojmë duke thënë: “Unë nusen time të mbuluar do ta uli afër vetes!!!”
I themi: “A mendon që nëse ajo qëndron me shami nuk e shikon askush?

A ke mundësi që të pranishmit t’i ndalosh që të mos e shikojnë?
A je i sigurt se shejtani nuk do t’ia parafytyroj nusen tënde ndonjërit dhe ai ta kaloj natën duke menduar në nusen tënde dhe bukuritë e saj?

A nuk ke xhelozi që ndokush nga të pranishmit t’ia përshkruaj bukuritë e nuses tuaj vëllezërve dhe shokëve të tij?
A nuk ke xhelozi që nusja jote të jetë top-temë mes djemve të rinj?

Aliu –Allahu qoftë i kënaqur me të- ka dërguar një person në një qytet të ju thotë atyre: “Kam dëgjuar se gratë tuaja përzihen me meshkuj të huaj në tregje, a nuk keni xhelozi?”

O ti djalosh, a nuk xhelozon që gruan tënde ta hanë sytë e të tjerëve, apo xhelozia ka ikur nga ti pa kthim?
O rini, a nuk e dini se shikimi i ndonjërit prej jush në gruan e huaj i shkruhet mëkat?!
Kujtojeni fjalën e Muhammedit -alejhi selam-: “Le të mos e pasoj shikimi-shikimin , e jotja është e para, e jo edhe tjetra”, d.m.th nëse syri yt bie pa qëllim në gruan e huaj, e pastaj ti ke kërkuar falje tek Allahu, me lejen e Allahut do të falet ajo; por nëse e kthen shikim me qëllim, atëherë ti ke mëkat, dhe nëse përsëritet shtohet mëkati, e nëse gruaja është e zbuluar dhe e tërheq vëmendjen tënde, edhe ajo ka mëkat sikurse ti (pa ju pakuar asnjërit).

Pash Allahun, sa mëkate ke shkaktuar ti dhe nusja jote e zbukuruar, duke qëndruar ulur në sallë para mysafireve?!
Pash Allahun, sa mëkate ke regjistruar në fletushkën e punëve tua tek Allahu, po atë natë?!
Pash Allahun, sa mëkate ke grumbulluar ti dhe nusja jote në natën e parë të jetës suaj bashkëshortore?

Pse ke vepruar një sunet prej suneteve të Muhammedit (alejhi selam), ndërsa ke shtuar risi prej të cilave është i pastër i dërguari ynë?!
Pse ke vepruar sunetin e Muhammedit (alejhi selam) dhe në atë gëzim nuk ke përmendur as Allahun, as Muhammedin (alejhi selam)?
Pse ke toleruar që shejtani të bredhë andej-këndej në dasmën tënde, duke qenë ti dhe nusja jote të dhënë pas muzikës dhe vallëzimit?
Frikohuni Allahut me bashkëshortet tuaja. Frikohuni Allahut kudo që të jeni .

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ku mbeti burrëria 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Ku mbeti burrëria :: Komentet

No Comment.
 

Ku mbeti burrëria

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: