islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zoti i sprovon besimtarët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zoti i sprovon besimtarët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti i sprovon besimtarët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti i sprovon besimtarët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zoti i sprovon besimtarët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zoti i sprovon besimtarët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti i sprovon besimtarët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zoti i sprovon besimtarët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zoti i sprovon besimtarët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zoti i sprovon besimtarët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zoti i sprovon besimtarët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zoti i sprovon besimtarët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Zoti i sprovon besimtarët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Zoti i sprovon besimtarët Empty20%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Zoti i sprovon besimtarët Empty7%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Zoti i sprovon besimtarët Empty37%Zoti i sprovon besimtarët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zoti i sprovon besimtarët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zoti i sprovon besimtarët Empty
MesazhTitulli: Zoti i sprovon besimtarët   Zoti i sprovon besimtarët EmptyThu 3 May 2012 - 22:37

Zoti i sprovon besimtarët %28u59u%29sprova

Ajo që idallon njerëzit karshi sprovës është besimi. Kur besimtari sprovohet, ai duron, reflekton dhe lartësohet tek Zoti i gjithësisë. Kur jobesimtari sprovohet, shfryn mllef dhe inat ndaj Zotit, si dhe mallkon
çdo gjë që është rreth tij. Kështu ai zhytet më shumë në stres dhe në sprovë.Nga: Mr.Ferid Piku

Zoti ynë thotë në Kuranin fisnik: “Elif Lam Mim. A menduan njerëzit se do të thonë: “Ne kemi besuar” e të mos vihen në sprovë? Ne i sprovuam ata që ishin para tyre, nënyrë që Allahu t’i dallojë ata që e thanë të vërtetën e do t’i dallojë edhe gënjeshtarët”. (El Ankebut: 1-3)


Gabon ai njeri, që ka menduar se dynjaja është vendi i rehatisë dhe i luksit. Sikur të shpenzojë gjithë pasurinë e kësaj dynjaje, përsëri do të kuptojë se dynjaja kurrë nuk mund të jetë e tillë. Ai njeri që mendon se të jesh besimtar do të thotë ta kesh dynjanë fushë me lule, të mos godasë asnjë fatkeqësi në trup, në familje apo në pasuri, ai gabon rëndë. Gabon ai njeri, që mendon se fatkeqësi dhe sprovë është vetëm e keqja dhe nuk e mendon se sprovë është edhe e mira, madje ajo mund të jetë sprovë edhe më e madhe se fatkeqësitë.

Gjithçka në këtë botë është sprovë. Ajo që të duket e ëmbël është sprovë, ajo që të duket e hidhur është sprovë. Zoti thotë në Kuranin fisnik: “dhe Ne ju sprovojmë juve me të mira dhe me të këqija dhe ju tek Ne do të ktheheni”.

Gabon ai njeri, që mendon se sprovat janë vetëm për një brez njerëzish, janë vetëm për një popull, janë vetëm për të këqijtë. Sprovat janë për të gjithë njerëzit. Ato përfshijnë edhe njerëzit e mirë me në krye profetët e Zotit. Madje e çuditshme është, se ata sprovohen më shumë se të gjithë të tjerët. Profeti (a.s) thoshte: “Ata që Zoti i sprovon më shumë, janë profetët e Tij, pastaj sprovohen njerëzit me radhë sipas besimit që kanë”.
Kur Zoti e sheh se robi e ka besimin e fortë, e sprovon atë, ndërsa kur sheh se njeriu e ka besimin e dobët, nuk e sprovon, sepse i vjen keq për krijesën e Tij.

Ajo që i dallon njerëzit karshi sprovës është besimi. Kur besimtari sprovohet, ai duron, reflekton dhe lartësohet tek Zoti i gjithësisë. Kur jobesimtari sprovohet, shfryn mllef dhe inat ndaj Zotit, si dhe mallkon çdo gjë që është rreth tij. Kështu ai zhytet më shumë në stres dhe në sprovë.

Të besosh në Zot, ta lartësosh emrin e Tij, t`i ruash vlerat njerëzore, ta ruash drejtësinë, t`i japësh hakun atij që e meriton, t`i tregosh vendin zullumqarit dhe të padrejtit, të gjitha këto janë detyra të vështira. Ato nuk mund të vijnë kurrë pa sprova, pa mund, pa djersë e pa sakrifica. Nëse profetët e Zotit dhe besimtarët pas tyre kanë vënë mbi supe këtë detyrë kaq të madhe, që edhe malet nuk e mbajtën, atëherë ata le ta mirëpresin sprovën, se sprova është e domosdoshme për
të çuar në vend amanetin e Allahut (xh.sh).

Pikërisht për rrugën e se vërtetës dhe të drejtës u lodh për 950 vite Nuhu (a.s). Gjatë gjithë kësaj kohe ai duronte ofendime nga më të ndryshmet prej atyre që nuk e besonin Zotin.

Për këtë rrugë u hodh në zjarr Ibrahimi (a.s) dhe ai duroi, sepse e dinte se kjo është natyra e kësaj rruge. Në këtë rrugë u dëbua Musai (a.s) nga Egjipti. Për këtë rrugë u tentua të vritet Isai (a.s). Për këtë rrugë u burgos Jusufi (a.s) dhe qëndroi për vite të tëra në burg, sepse edhe ai e dinte, se kjo është natyra e kësaj rruge. Për këtë rrug u sharrua Zekerija (a.s). Në këtë rrugë u vra Jahja (a.s).

Për këtë rrugë u lodh profeti (a.s) për 13 vite në Meke. Ai e donte jetën e qetë e të lumtur, por e dinte se kjo është natyra e kësaj rruge. Ai vuante sprovë pas sprove, stres pas stresi dhe shqetësimin më të madh e kishte kur shikonte shokët e tij të pafajshëm, që torturoheshin dhe ai nuk i ndihmonte dot, por u thoshte: “Duroni o familja e Jasirit. Vendtakimi ynë është xheneti i Zotit”.

Kur dikush nga shokët e tij i tha: “O profet i Zotit! A jemi në të vërtetën?” “Patjetër – iu përgjigj profeti (a.s). Shoku i tij ia ktheu: “Atëherë pse vuajmë kaq shumë. Lute Zotin për ne”. Profeti (a.s) i tha: “Pasha
Zotin, njerëzit që kanë qenë përpara jush janë sprovuar më shumë sesa ju. Janë futur në një gropë dhe iu është thënë: “Ose braktisni besimin tuaj ose do të vdisni”. Ata kanë zgjedhur besimin dhe pas kësaj janë sharruar nga koka deri në fund të këmbëve dhe nuk hiqnin dorë nga feja e tyre, por ju nxitoheni. Do të vijë ajo ditë, kur Zoti do ta plotësojë fenë e Tij dhe bariu do të udhëtojë i qetë nga Sana`aja në Hadrameut pa pasur frikë askënd përveç Zotit dhe do të jetë i shqetësuar se mos ujku i ha delet”.

Kurani fisnik tregon për një grup besimtarësh nga populli i Isait
(a.s), të cilët u sprovuan nga mbreti i asaj kohe. Ata duhet të
zgjidhnin mes besimit të tyre dhe hedhjes në gropat e zjarrit. Por ata
nuk hoqën dorë prej besimit të tyre dhe ushtarët e mbretit filluan t`i
hidhnin njerëzit një e nga një në zjarr. Tregohet për një grua, që në
dorë kishë foshnjën e saj. Kur erdhi radha e saj, ajo u tremb, sepse iu
dhimbs foshnja. Në këto momente hezitimi, Zoti i dha gjuhë kësaj
foshnje dhe ai i tha nënës së tij: ”Hidhu o nënë, mos kij frikë, ti je
me të vërtetën”.

Profeti (a.s) duroi 10 vjet në Medine luftë pas lufte dhe të gjitha
luftërat ishin të imponuara. Por ai i qëndroi besnik kësaj rruge. Ai u
plagos në këtë rrugë. Pati shumë atentate për ta vrarë atë, por
asnjëherë nuk u mërzit, sepse e dinte se kjo është natyra e kësaj rruge.
Ai (a.s) qëndroi deri në fund dhe Zoti ia zbardhi faqen në këtë botë
dhe në botën tjetër.

Askush të mos mendojë se sprova është dënim prej Zotit. Sprova Ajo në
radhë të parë është ligj i Allahut (xh.sh) për besimtarët. Pas kësaj
sprove fshihet urtësia e Zotit. Ne nuk i dimë shumë urtësi, por ato i di
vetëm Allahu (xh.sh), ndërsa shumë të tjera i shikojmë me sytë tanë.

Dobia e parë e sprovës është, se nga sprova del në pah se kush janë
besimtarët e vërtetë dhe kush janë dyfytyrëshit. Kur koha është e mirë,
kur ka interesa, ku çdo fjalë flitet kollaj, të gjithë njerëzit
pretendojnë se janë besimtarë dhe e mbajnë veten për miq të Zotit. Por
kur shtrëngohet puna, kur dridhen këmbët dhe zemrat, atëherë del në pah
se kush është besimtari i vërtetë, duket se kush i ka hyrë kësaj rruge
për hir të Zotit dhe kush i ka hyrë për hir të interesave. Sprova e
dallon të sinqertin nga gënjeshtari, atë që kërkon xhenetin e Zotit dhe
atë që kërkon kënaqësinë dhe interesin e kësaj dynjaje.

Dobia e dytë e sprovës është, se sprova është nga mjetet më të forta,
që e afron njeriun me Zotin e gjithësisë. Kur të mbyllen të gjitha
dyert e dynjasë, kur i shikon njerëzit që nuk e kanë mendjen tek ti,
atëherë të mbetet vetëm Allahu (xh.sh). Në atë moment mbështetju Allahut
dhe lutju vetëm Atij, se kjo është forma më e madhe që e lidh robin me
Allahun (xh.sh). Kur të këputen të gjitha forcat, mbetet forca më e
madhe. Kur të këputen të gjitha ndihmat, mbetet ndihma më e madhe. Kur
të hiqen të gjitha pushtetet, mbetet pushteti më i madh. Me të vërtetë
Allahu (xh.sh) ka mëshirën më të madhe, forcën më të madhe, ndihmën më
të madhe dhe pushtetin më të madh. Do të mjaftonte sprova si kënaqësi,
nëse kjo do ta afronte robin me madhështinë e Allahut (xh.sh). Sprova e
pastron besimtarin nga gjynahet, ashtu siç e pastron zjarri hekurin nga
ndryshku. Hekuri që është me ndryshk, nuk i hyn në punë askujt për
asgjë, por kur ai pastrohet, ai i hyn në punë të gjithë njerëzve.

Ashtu edhe Zoti e pastron njeriun nga gjynahet me anë të sprovave. Profeti (a.s) ka thënë: “Është
e çuditshme puna e besimtarit. Ai vazhdon të sprovohet, saqë vjen një
ditë dhe ai ecën mbi shpinën e kësaj toke pa pasur asnjë gjynah mbi
shpinën e tij”. Zoti ia pastron gjynahet robit të Tij me anë të sprovave.

Dobi tjetër e sprovës është, se Zoti sprovon disa njerëz. Ata mund të
jenë gra, fëmijë apo burra. Zoti i përdor si argument për gjithë
botën, për të gjithë ata që e mbajnë emrin muslimanë. Ata mund të jenë
fëmijë të pafajshëm, mund të jenë gra, mund të jenë njerëz pa armë e
pushtet, por sprovohen dhe qëndrojnë si malet, madje edhe më të fortë
se malet. Kjo dëshmon edhe njëherë forcën e besimit tek Allahu (xh.sh).

Prandaj profeti (a.s) ka thënë: “Do të ndodhin shumë sprova,
por çfarëdo që të ndodhë, do të ketë gjithmonë një grup besimtarësh, që
do ta mbajnë amanetin e do të qëndrojnë”. E pyetën: “Ku janë këta njerëz o profet i Zotit?” Profeti (a.s) u përgjigj: “Do
të jenë besimtarët, që janë në xhaminë Aksa dhe në rrethinat e saj.
Ata nuk do t`i dëmtojë tradhtia, që do t`u bëjnë të tjerët. Ata janë
argument i Allahut (xh.sh)”. Sot po e shohim diçka të tillë.

Ne e kuptojmë sprovën, por nuk i dalim përpara asaj. Profeti (a.s) thoshte: “Mos uroni që të takoheni me armikun, por nëse përballeni me të, atëherë qëndroni si burrat”.

E lus Zotin të mos na sprovojë në fenë tonë, por kur të na vijë sprova të na bëjë të qëndrueshëm.

A M I N

/ardhmeriaonline/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zoti i sprovon besimtarët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zoti i sprovon besimtarët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: