islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit Empty
MesazhTitulli: Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit   Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit EmptyThu 3 May 2012 - 22:33

Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit (u84u)TRENI04_
Dr. Muhamed El-Arifi A e keni dëgjuar apo lexuar ndodhinë e ''Plakut të urtë dhe udhëtarëve të trenit ''? Nëse jo, atëherë lexojeni tani!! Është shumë ekspresive !! Shumë domethënëse !! Është shumë specifike për secilin prej nesh !! Unë, ti, ai dhe ajo sigurisht se na ka rastisur që ta përjetojmë këtë ngjarje për çdo moment.Kjo ngjarje ka ndodhur në një tren udhëtarësh, një ditë kur kishte rënë bilbili që sinjalizoi kohën e nisjes dhe të gjithë udhëtarët kishin hipur në tren me përjashtim të plakut të urtë i cili arriti me vonesë por që fatmirësisht nuk e humbi trenin.

Plaku i urtë arriti që me vështirësi të hipte në tren dhe me të hipur pa se njerëzit kishin zënë vendet e tyre andaj u drejtua drejtë kabinës së parë në të cilën gjeti disa fëmijë që po loznin dhe tallshin ndërmjet veti. I përshëndeti me Selam, ata u gëzuan sapo e panë fytyrën e ndritur të plakut, fytyrën e cila po shndrite nga nuri i pleqërisë dhe flokët e thinjura të plakut ia shtonin edhe më shumë dritën këtij nuri në fytyrën e tij, i cili para tyre u shfaq me prestigj, urtësi dhe dinjitet. Mirë se vjen xhaxha, gëzohemi që të shohim, ishte përgjigjja e fëmijëve. Ndërsa plaku i pyeti se a e lejonin të ulej në kabinën e tyre? Një njëri si ti e bartim mbi kokat tona, u përgjigjen fëmijët, por... por... ne jemi fëmijë, jemi ende të vegjël, jemi ende duke u rritur dhe kemi dëshirë të lozim e të tallemi në mes veti andaj frikësohemi se mos po të pengojmë, mos po të shkaktojmë zhurmë dhe kjo të sjellë pakënaqësi, mandej vetë prezenca jote na bënë të ndihemi ngushtë dhe kjo na e kufizon lirin tonë për të luajtur. Andaj pse nuk shkon tek kabina tjetër, atje me siguri se të gjithë do të presin me gëzim prezencën tënde. Ky ishte arsyetimi i fëmijëve dhe plakut të urtë nuk i mbeti gjë tjetër vetëm se të drejtohet drejt kabinës së dytë në të cilën gjeti tre djelmosha që në dukje dukej të ishin nga fundi i shkollës së mesme, me vete kishin mjete llogaritëse dhe trekëndësha, ishin shumë të zënë me zgjidhjen e ekuacioneve matematikore dhe diskutimin rreth teorive fizike. I përshëndeti me Selam. Ah, sikur të shihje gëzimin në fytyrat e tyre, ishin shumë të lumtur me të parë plakun fytyrë-ndritur, e përshëndeten dhe i uruan mirëseardhje duke shfaqur shenjat e gëzimit, '' Mirë se vjen njëri i urtë '', u shprehen djelmoshat.

Plaku i urtë u kërkoi leje për tu ulur, ndërsa djelmoshat ia kthyen '' Është nder dhe kënaqësi për ne por siç po e vëreni edhe vetë ne jemi të zënë me zgjedhjen e disa ekuacioneve dhe përgatitjen për provimet e fund vitit andaj kemi frikë se mos ndoshta mund të e humbim kontrollin dhe të ngremë zërin duke të bërë zhurmë e kjo nuk do të te le të qetë dhe nuk do të mund të ndiesh rehat e po ashtu edhe ne ndoshta do të ndihemi në siklet me prezencën tende dhe nuk do të mund të e shfrytëzojmë këtë udhëtim që të përgatitemi për provimet e fund vitit, por pse nuk shkon tek kabina tjetër se me siguri se do të gjeni vend pasi që çdo kush që e sheh këtë fytyrë nurë do të ketë nderë që të shoqërohej me të.

Plaku i mbështetur në Allahun xh,sh u drejtua për tek kabina tjetër në të cilën gjeti një burrë dhe një grua që dukej se ishin në muajin e mjaltit, pasi që dëgjohej fjalë romance, shprehje ndjenjash për dashuri, qeshje etj. I përshëndeti ata me selam dhe u kërkojë leje për tu ulur. Por arsyetimi ishte i njëjtë, dhe kështu plaku vazhdoi kërkimin e një vendi të lirë në tren derisa arriti në kabinën e fundit dhe në të gjeti një familje në përbërjen e të cilës ishin prindërit dhe fëmijët e tyre, i përshëndeti ata me selam dhe për çudi ende pa kërkuar prej tyre leje që të ulej babai i tha njërit prej djemve të tij që të ulej në prehrin e vëllait, ndërsa tjetrit që të e largonte çantën dhe të ulej në prehrin e nënës kështu që i liruan vendin plakut të urtë.

E falënderoi Allahun xh,sh që më në fund gjeti vend që të ulej pas gjithë asaj lodhje që pati duke kaluar sa në njërën në tjetrën kabinë.

Treni u ndal në një nga stacionet e tij, në tren hipi një njëri i cili po shiste ushqime të gatshme, plaku e thirri dhe kërkoi që ta shërbente familjen me at që dëshironin për të ngrënë ndërsa për veti mori dy sandviçë me djathë. Familja mori at që dëshirojë, ndërsa të gjithë kishin mbetur të stepur, të gjithë thoshin në vetën e tyre se ai donte të ulej me ne por..., por nuk mbarojë me kaq...?? Plaku qerasi familjen edhe me pije, me pemë dhe me revista..., por çudia e mbërriti kulmin e saj kur treni ndaloi në një nga stacionet e tij e që ishte me ndryshe se zakonisht.

Stacioni ishte i stërmbushur me ushtarak, burrështetas, gazetarë, ishte i zbukuruar teje mase, treni ndaloi dhe në të hipi një gjeneral i cili kërkoi nga udhëtarët që të mos lëviznin derisa të zbriste mysafiri i mbretit pasi që mbreti vetë kishte dal në pritje të tij. Të gjithë ishin shtangur në pritje të mysafirit, dhe për çudinë e të gjithëve mysafiri i mbretit ishte pikërisht plaku të cilin nuk e lejuan të ulej në kabinat e tyre. Plaku i urtë nuk pajtojë që të zbriste vetëm se në shoqërimin e familjes e cila i bërë vend që të ulej në mënyrë që mbreti të i shpërblente vetë.

Mbreti u pajtua që ti nderonte, i mori dhe i vendosi në hotelin mbretërorë për tri ditë, familja u kënaq duke shijuar pamjet e mrekullueshme të kështjellës mbretërore, duke shijuar gostinë, dhuratat dhe mikpritjen mbretërore ndërsa njerëzit kishin humbur shumë, ata të cilët nuk deshën ta lejonin plakun që të ulej me ta kishin humbur shumë.

Tani, pasi u kënaqëm me shoqërimin e këtij tregimi mbresë lënës, dua të ju pyes se a e keni kuptuar se kush ishte plaku i urtë apo jo?? Dhe pse në fillim ju thash se ky tregim është shumë specifik për secilin prej nesh dhe se të gjithë ne e kemi jetuar këtë ndodhi.

E dijë se të gjithë ju e njohët atë, dhe e kuptuat qëllimin tim nga ky tregim. Plaku i urtë nuk është askush tjetër pos kësaj feje, dhe udhëtarët e trenit jemi të gjithë ne të cilët nuk kemi dëshirë të qëndrojmë afër fesë duke rënë kështu nën ndikimin e preokupimeve të kësaj bote dhe cytjeve të djallit të mallkuar i cili mundohet të na largojë nga kjo fe. Djalli sado që të mundohet të na largoje nga kjo fe, dhe sado që të mundohet të na bëjë këtë fe si të padobishme dhe jo të mirë, ai nuk do të mund të ia arrijë qëllimit nëse ne i mbështetemi Allahut xh,sh.

Ah, sa e mirë është përpikëria në fe por ja që ende janë fëmijë dhe duhet ti lëmë që të marrin nga kënaqësia e lojës dhe dëfrimeve në mes tyre e kur të rritën edhe pak atëherë do të i përmbahen kësaj feje !! Ah, sa e mirë është kjo fe por ja që ata janë student dhe janë të zënë me mësime dhe provime andaj leri vetëm të mbarojnë dhe mandej do të fillojnë të e praktikojnë këtë fe. Ah, sa e mirë është përpikëria në fe por ja që ne ende jemi në muajin e mjaltit dhe po sa ta përfundojmë do të i përmbahemi kësaj feje. Apo, jemi të zënë me planet jetësore, tani sapo kemi hapur biznesin dhe vetëm sa të forcohemi pakëz dhe menjëherë do ti kthehemi fesë dhe obligimeve të saj. Feja është shumë e mire dhe që nesër do të filloje të i përmbahem, por ne nuk po e realizojmë at që jemi obliguar të e përmbushim për këtë arsye ne po dështojmë në ndërtimin e të ardhmes në këtë botë e po ashtu edhe në të ardhmen. Jeta po kalon e ne ende jemi duke u menduar, nesër do filloje... do fillojë vetëm sa të mbaroje shkollën... do filloje me mbarimin e studimeve... ja vetëm të martohem dhe menjëherë do të filloje... vetëm të gjeje një pune dhe menjëherë do të filloje... vetëm sa... vetëm sa...

Jeta po kalon ndërsa ti ende po mendon, ende nuk po ja fillon...

/mesazhi/Artan Musliu/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Plaku i urtë dhe udhëtarët e trenit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: