islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty20%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty7%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty37%80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 80 DITE DERI NE RAMAZAN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

80 DITE DERI NE RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: 80 DITE DERI NE RAMAZAN   80 DITE DERI NE RAMAZAN EmptyWed 2 May 2012 - 0:09

80 DITE DERI NE RAMAZAN 550152_402310839791060_363394393682705_1361851_831511217_n
‎80 DITE DERI NE RAMAZAN

Sot jemi me 10 Xhumadel uhra,na kane mbetur pas ketij muaji vetem muaji Rexheb dhe Shaban.
Përgatitu me vendosmëri te forte për ta hapur një faqe te re te jetës. Nëse faqet e jetës sate te janë mbushur me mëkate, dije se ramazani është shanse qe te te jap një faqe te re, te paster, te bardhe, qe ta mbushesh me vepra te reja dhe te bardha sikurse bardhësia e kësaj flete!!

A e di se njerëzit e devotshëm e lutnin Allahun,subhanehu ve teala, kohe te gjate tua mundësonte ta arrinin Ramazanin? Ka thënë Ma'la Bin Fadl, Allahu e mëshiroftë: كانوا يدعون الله ستة أشهر أن يبلغهم رمضان! ثم يدعون ستة أشهر أن يتقبل منهم! (Te paret tanë) E lutnin Allahun,subhanehu ve teala, 6 muaj qe tua mundësonte arritjen e këtij muaji, ndërsa 6 muaj te tjerë e lutnin tua pranonte këtë muaj (veprat gjate tij)". Jahja Bin Ebi Kethiri ka thënë: كان من دعائهم: اللهم سلمني إلى رمضان، وسلم لي رمضان، وتسلمه مني متقبلاً Prej duave te tyre ishte: O Allahu im! Me dorëzo tek Ramazani dhe dorëzoje Ramazanin tek unë dhe pranoje prej meje me pranim te mire!

Ebu Hurejre rrëfen se dy njerëz kishin pranuar Islamin, por njeri kishte rene shehid një vit me pare se tjetri. Tahlha Bin Ubejdil-lahu kishte thënë: Pashe ne ëndërr Xhennetin dhe pashe ne te se ai, i cili kishte vdekur një vit me vone kishte hyre ne Xhennet para shehidit. U çudita prej kësaj! U ngrita ne mëngjes dhe ia tregova ose iu tregua kjo Pejgamberit, Alejhi selam, i cili tha: أَلَيْسَ قَدْ صَامَ بَعْدَهُ رَمَضَانَ وَصَلَّى سِتَّةَ آلَافِ رَكْعَةٍ أَوْ كَذَا وَكَذَا رَكْعَةً صَلَاةَ السَّنَةِ A nuk ka agjëruar pas tij (shehidit edhe) një Ramazan dhe ka falur 6 mije rekate ose kaq e kaq rekate sunnet". (Imam Ahmedi, Shih: Sahihut Tergib, 365)

Përgatit sinqeritet te vërtetë dhe vendosmëri te forte derisa je duke e pritur agjërimin.
Allahu na e mundësoftë neve dhe juve te e arrijmë Ramazanin për shume mote dhe na befte te jetojmë me te dhe vepra te mira jete te lumtur!

Allahu ju shperbleft per postimin.
80 DITE DERI NE RAMAZAN Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
80 DITE DERI NE RAMAZAN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: