islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dialog me lulen EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dialog me lulen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dialog me lulen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dialog me lulen EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dialog me lulen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dialog me lulen EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dialog me lulen EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dialog me lulen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dialog me lulen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dialog me lulen EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dialog me lulen EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dialog me lulen EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dialog me lulen EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dialog me lulen EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dialog me lulen EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dialog me lulen EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dialog me lulen EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dialog me lulen EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dialog me lulen EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dialog me lulen EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dialog me lulen EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dialog me lulen EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dialog me lulen EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dialog me lulen EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dialog me lulen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dialog me lulen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dialog me lulen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dialog me lulen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dialog me lulen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dialog me lulen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dialog me lulen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dialog me lulen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dialog me lulen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dialog me lulen EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dialog me lulen EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dialog me lulen Empty96%Dialog me lulen Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dialog me lulen Empty0%Dialog me lulen Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dialog me lulen Empty0%Dialog me lulen Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dialog me lulen Empty0%Dialog me lulen Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dialog me lulen Empty1%Dialog me lulen Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dialog me lulen Empty2%Dialog me lulen Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dialog me lulen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dialog me lulen Empty
30042012
MesazhDialog me lulen

Dialog me lulen (u59u)lulja%20dialogu
Ibnu Tejmije ka thënë:”Detyrimet ndaj vëllezërve janë obligim siç janë obligimet e tjera, si namazi, zekati dhe agjërimi.” (Mexhmu’ul fetave)


Nga: Dr. Xhasim MutavaAmbulanca mbërriti sa hap e mbyll sytë në vendin e aksidentit. Dy burra zbritën prej saj dhe hodhën një vështrim hetues në turmën e njerëzve. Ata çanë njerëzit e grumbulluar dhe qëndruan para makinës së përmbysur. Një burrë i plagosur qëndronte i shtrirë përtokë. Stafi i ambulancës e vendosën në barelë, mandej në ambulancë dhe u nisën me shpejtësi drejt spitalit.

I aksidentuari u dërgua në sallën e operacioneve, ndërkohë që zemra e tij rrihte shpesh, gjë që tregonte se ishte në rrezik.

Doktori doli nga salla, ndërkohë që të gjithë sytë e familjarëve plot ankth, u drejtuan nga ai, sikur prisnin tu thoshte:”Të rroni vetë!” Këtë heshtje e theu babai i të plagosurit i cili pyeti:”Si është im bir doktor?”

Doktori u përgjigj:”Na nevojitet gjak i grupit B, për ti kompensuar hemorragjinë që ka shkaktuar aksidenti.”

Familjarët u vunë në lëvizje dhe filluan të kontaktojnë gjithë të afërmit, por askush nuk u gjet me grupin e gjakut përkatës.

Ndërkohë, në spital erdhën ndy burra, të cilët qëndruan tek dera e sallës së operacionit dhe pyetën personalin:”Ku është babai i Sead-it?”

Babai kur dëgjoi emrin e të birit u ngrit në këmbë dhe tha:”Çfarë dëshironi?”

Njëri prej tyre u përgjigj:”Ne dëgjuam lajmin e aksidentit të vëllait tonë dhe kemi të njëjtin grup gjaku të tij.”

Babai i Sead-it u befasua nga kjo që i dëgjonin veshët dhe i shihnin sytë dhe me vete mendoi:”Këta duhet të jenë dy engjëj që kanë zbritur nga qielli për t’iu gjendur pranë tim biri.” Mandej, duke vënë buzën në gaz shtoi:”Nuk është kohë hetimesh tani, e rëndësishme është të shpëtojë djali.”

Doktori mori sasinë e nevojshme të gjakut për të plagosurin, gjendja e të cilit filloi të përmirësohej gradualisht. Disa orë më vonë, i aksidentuari filloi të përmendej, hapi njërin nga sytë dhe dalloi të atin aty pranë. Vetja i dukej sikur qëndron mbi një re, prandaj i mbylli sërish sytë dhe iu dorëzua efektit të ilaçeve.

Të nesërmen, babai i Sead-it hyri në dhomën ku dergjej i biri, i cili dukej se po e merr veten. Teksa i afrohej, Sead tha:”Zoti e faltë atë që u bë shkaktar për këtë aksident!”

I ati ia ktheu:”Shyqyr Zotit je mirë.”

Sead:”Kush më shpëtoi baba?”

I ati:”Dy burra, njëri i gjatë e tjetri i shkurtër. Ata kishin mjekër të shkurtër dhe më thanë se ishin vëllezërit e tu. Në fakt, unë as që i njihja, pasi jot ëmë s’ka pasur fëmijë të tjerë veç teje!”

Sead:”Zoti ua shpërbleftë me të mira! Ka qenë Abdullahu dhe Muhamedi. Vëllazëria e vërtetë nuk është ajo e gjakut baba, por është ajo e fesë.”

I ati:”E rëndësishme është që tani për tani të mos e lodhësh veten me fjalë. Qetësohu pak se do të kthehem në drekë.”

Sead:”Mirë, por mos u vono!”

Sead hodhi një vështrim përreth dhe mes disa buqeta lulesh, dalloi një trëndafil të bardhë dhe një tjetër të kuq. Aromën e tyre ai e ndjente që nga krevati. Zgjati dorën dhe kapi trëndafilin e bardhë, duke medituar rreth bukurisë dhe aromës së tij. Në çast, trëndafili i tha:”Falëndero Zotin që je mirë!”

Sead u përgjigj:”Një trëndafil që flet?!”

Lulja:”Po, unë jam një lule që më solli vëllai yt në besim Selimi. Ai më solli që të lutem për ty:”O Zot i njerëzve, largoje sëmundjen dhe shëro, Ti je Shëruesi, s’ka shërues përveç Teje, shërimi Yt nuk lë sëmundje pas.” (Buhari)

Sead:”Zoti ta shpërbleftë me të mira! Por nuk më the diçka për veten tënde.”

Lulja:”Unë jam lulja e vëllazërisë.”

Sead:”Meqë qenka lulja e vëllazërisë, më fol diçka për detyrat e kësaj lidhjeje (vëllazërisë).”

Lulja:”Dëgjo Sead! Detyrimet për vëllazërinë, janë obligim për të gjithë ata që duhen për hir të Zotit. Vëllai yt që më solli, është një besimtar i vërtetë. Thotë Zoti në Kuran:”Me të vërtetë besimtarët janë vëllezër..” (Huxhurat, 10)

Ibnu Tejmije, pasi ka lexuar këtë ajet, ka thënë:”Detyrimet ndaj vëllezërve janë obligim siç janë obligimet e tjera, si namazi, zekati dhe agjërimi.” (Mexhmu’ul fetave)

Sead:”Me detyrimet, mos nënkuptohet kthimi i selamit (përshëndetjes), urimi i atij që teshtin, vizita e të sëmurit dhe pjesëmarrja në funeralin e tij?”

Lulja:”Po, edhe këto janë detyrime, por unë kam për qëllim ca detyrime akoma më të mëdha, si mbështetja financiare në rast nevoje, ndihma për të zgjidhur hallet, përkrahja e familjarëve, qëndrimi pranë në raste fatkeqësish, ashtu siç kontribuuan me gjak vëllezërit e tu.”

Sead:”Në fakt, ke një status të privilegjuar.”

Lulja:”Po, por disa ftues nuk më vlerësojnë, gjë e cila më shqetëson. Unë jam lidhja më e fuqishme mbi faqe të tokës. Unë jam lidhja e parë që themeloi Profeti a.s në Medinë. Për hatrin tim, Zoti ka zbritur një melek nga qielli. Transmeton Ebu Hurejre se Profeti a.s ka thënë:”Një burrë u nis të vizitojë vëllain e tij në një fshat tjetër. Zoti dërgoi një engjëll, i cili iu shfaq para dhe e pyeti:”Për ku je nisur?” Burri u përgjigj:”Të vizitoj një vëlla në filan fshat.” Meleku e pyeti:”Mos të ka bërë ndonjë nder dhe kërkon t’ia kthesh?!” Burri u përgjigj:”Jo, por thjesht e kam dashur për hatër të Zotit.” Atëherë meleku i tha:”Unë jam dërguar nga Zoti të të them se Zoti të do, ashtu siç ke dashur vëllain tënd.” (Muslim)

Unë jam shkak që të gjithë ata që i besojnë kësaj lidhjeje, do të vihen në foltore prej drite, Ditën e Kiametit, atë ditë kur do i kenë zili profetët dhe dëshmorët. Thotë Profeti a.s se Allahu i lartësuar ka thënë:”Ata që duhen për hatrin Tim, do të vihen në foltore nuri Ditën e Kiametit dhe do i kenë zili vetë profetët dhe dëshmorët.” (Tirmidhij)

Unë jam shkak që ata që i besojnë kësaj lidhje, do të strehohen nën hijen e Arshit të Zotit, atë ditë kur nuk do të ketë hije tjetër. Thotë Profeti a.s:”Shtatë persona do të strehohen nën hijen e Arshit të Zotit, atë ditë kur nuk ekziston hije tjetër... dy burra që janë dashur për hatër të Zotit, bashkohen dhe ndahen për këtë qëllim...” (Buhari)

Sead duke buzëqeshur:”Mashalla, më gëzove me këto që the. E lus Zotin të më bëjë nga ata që duhen për hatër të Tij, mblidhen dhe ndahen për këtë qëllim. Por... dua të më tregosh mbi thelbin tënd!”

Lulja:”Thelbi im qëndron në marrëdhëniet me Zotin, ashtu siç thotë dhe fjala e urtë:”Thesari më i vyer është dashuria e zemrave, nëse janë të mbushura me dashurinë për Zotin.”

Mandej, lulja heshti për një farë kohe dhe shtoi me dhimbje:”E megjithatë, disa e harrojnë këtë thelb dhe i ndërtojnë marrëdhëniet me vëllezërit e tjerë në bazë të interesave të kësaj bote, ose i kanë emocionale, ndonjëherë dhe formale e fisnore.”

Sead:”A janë të shumta njerëz të tillë?”

Lulja:”Jo, shyqyr Zotit. Pasi ata që e kuptojnë thelbin tim, vazhdojnë të jenë shumicë.”

Sead:”A je orvatur ndonjëherë të ndikosh pozitivisht në zemrat e tyre?”

Lulja:”Po, jam orvatur me disa, sakaq disa të tjerëve u lë kohën ti gdhendë.”

Sead:”E megjithatë, nuk duhet të heqësh dorë nga reformimi.”

Lulja:”Ji i qetë Sead se mua nuk më zë gjumi natën për këtë çështje.”

Sead:”Nëse do të kërkoja të mi përmbledhësh problemet dhe të faktorët negativë që ndikojnë tek vëllazëria dhe e cenojnë dashurinë mes atyre që duhen për hatër të Zotit, çfarë do më thoshe?”

Lulja:”Takimet e bereqetshme prodhojnë vëllazëri të bereqetshme. Nëse këtë fjali e praktikojnë ftuesit mes tyre, kurrë nuk do të dëgjoje probleme mes tyre.”

Sead:”Mmmm më thuaj si ta kuptoj këtë fjali që the?”

Lulja:”Ai që takohet me vëllain e tij me gojë të ëmbël, dorë të ngrohtë, fytyrë të buzëqeshur dhe qëllim të mirë, i ka dhënë bereqet kësaj vëllazërie dhe anasjelltas.”

Sead:”O lule e vëllazërisë! Mos të vjen ndërmend ndonjë shembull, që ta kuptoj më mirë?”

Lulja:”Po, do të jap një shembull konkret për shtrëngimin e dorës.”

Sead:”Fol, se po të dëgjoj.”

Lulja:”Umer ibnul Hattabi, gjatë natës ndjente nostalgji për ndonjë mik të tijin dhe thoshte:”Ah ç’natë e gjatë.” E me të mbaruar namazin e sabahut, rendte tek ai dhe e përqafonte.” (Tebsira e Ibnu Xheuzit)

Sead:”Allah!!! Sa takim i bukur.”

Lulja:”Shembulli i dytë, flet për ruajtjen e gjuhës me qëllim që të mos rëndohet vëllai. Abdullah ibnu Talib Temimi, kishte një vëlla për hatër të Zotit, që quhej Abdurrahman ibnu Umran. Vajza e këtij të fundit, ishte në konflikt me të shoqin dhe çështja kishte arritur deri në mallkim mes tyre. Babai i vajzës e vizitonte shpesh mikun e tij Abdullah Temimin për të mësuar prej tij dhe për të biseduar. Abdulla ibnu Talib Temimi, u thoshte të pranishmëve:”Kur të vijë Abdurrahmani, askush të mos më pyesë për mesele mallkimi!”

Me këtë, ai nuk donte ta rëndojë mikun dhe vëllain e tij, duke i kujtuar problemet e vajzës së tij. Prandaj, teksa takohesh me vëllain në fe, duhet të zgjedhësh fjalët më të ëmbla dhe të ngrohta.”

Sead:”Shumë domethënie e goditur. Por kam frikë se një nivel komunikimi i tillë në kohët tona është i rrallë.”

Lulja:”Jo... Mos e thuaj këtë! Unë do të sjell një shembull për atë që thashë. Njoh disa vëllezër të cilët patën kaluar natën në një çadër në natyrë. Njëri prej tyre, zgjohet në mesnatë dhe vëren se shtylla kryesore që mbante çadrën po rrëzohej për shkak të erës. Ai e mbajti me dorë atë deri në mëngjes, pa i zgjuar shokët e tjerë, pasi nuk donte tu prishë gjumin.

Njoh dhe një tjetër në një vend mysliman, i cili teksa vëllai i tij po pushkatohej nga komunistët, ai rendi dhe e përqafoi atë. Kështu, plumbat goditën atë, sakaq i vëllai shpëtoi.”

Sead:”Qëndrime heroike, të cilat janë të ngjashme me ato të brezit të parë të myslimanëve.”

Lulja:”Po, e mira tek ftuesit e kohëve tona vazhdon të jetë prezente. Ashtu siç edhe shpresa tek kontributi i tyre është e madhe. Unë njoh shumë raste që e vërtetojnë këtë që them, në Sudan, Egjipt, Algjeri, Jordani, Gadishullin Arabik, Evropë, Amerikë dhe Afrikë.”

Sead:”Zoti ta shpërbleftë me të mira! Edhe unë këtë rrugë po ndjek në dashtë Zoti. Siguria ime personale buron nga siguria e vëllezërve të mi, si dhe ngushëllimi im i vetëm është vetëm pranë Zotit.”

Lulja:”Zoti të dhashtë bereqet! Më lejo të shtoj dhe një histori të këndshme, që i ka ndodhur dy burrave që e donin njëri-tjetrin fort. Dy persona kishin vëllazëri të fortë për hatër të Zotit. Ata gjendeshin në një anije në udhëtim e sipër. Njëri prej tyre i afrohet cepit të anijes dhe i rrëshqasin këmbët në det. Të njëjtin fat pësoi dhe tjetri. Sakaq, marinarët i shpëtuan dhe i ngjitën sërish në anije. I pari, kur pa shokun e tij të lagur i tha:”Po ti ç”ne?” I dyti i tha:”Kur të pashë që re, mu duk sikur jam unë.”

Në korridorin e spitalit, u dëgjuan hapa dhe lulja i tha Seadit:”Këta janë vëllezërit e tu prandaj priti mirë, forcoji marrëdhëniet me ta dhe mos e harro këtë fjalë prej meje:”Dy gjëra janë të rralla:”Dërhemi hallall dhe një vëlla që e do për hatër të Zotit dhe që të ngushëllon me prezencën e tij.”

Mandej, Sead e vendosi lulen e bardhë në buqetë dhe u dhuroi një buzëqeshje të ngrohtë vëllezërve të tij që kishin ardhur ta vizitojnë..../AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dialog me lulen 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Dialog me lulen :: Komentet

No Comment.
 

Dialog me lulen

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: