islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty20%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty7%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty37%Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Empty
MesazhTitulli: Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij   Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij EmptyMon 30 Apr 2012 - 17:24

Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij Images?q=tbn:ANd9GcS2NG6QVuzlGbUxSewjo0Gap26n0tqatXQwQUhTjzpE196JZqyuHgShtylla kryesore e lumturisë dhe kënaqjes së çdo zemre është imani i fortë.Do të jetë i lumtur dhe i gëzuar ai njëri,i cili e ka pranuar me gjithë dëshirë Allahun për Zot të përjetshëm,Islamin për Fe dhe Muhamedin a.s për të dërguar të Tij.

A nuk e ke parë ti o shoku im se kur ke qenë i merzitur,ti gjithë natën ke lotuar por menjëherë të ka shkuar ndër mend të falësh namazin,i cili menjëherë të ka sjellë qetësinë e dëshiruar.Pra ky është çelësi i lumturisë.Nëse ti ke besim të fortë dhe të paluhatshëm ndaj Allahut të Madhëruar të premtoj se me ndihmën e Tij do të arish një mbretëri të madhe dhe do të jesh me Mbretin e mbretërve.

A ka gjë me të mirë se të jesh me shoqërinë e Allahut?A ka me mirë për një besimtar,që gjithmonë mundohet ta gjejë lumturinë në dyert e argjenda të All-llahut?

Kurë në këtë jetë mos u mundo që lumturinë ta gjesh në pasuri e famë sepse ajo lumturi do të jete vetëm lumturi e një skamnori e jo e një të pasuri.

Pasuria me e çmuar është pasuria shpirtërore,dashuria e madhe për Allahun dhe frika që njeriun e mirë e bën të perulshëm dhe të penduar para All-llahut.Kurrë në jetë mos u mërzit pasi je njeri me vlera morale e Allahu të ngriti në shkallën me të lartë ndaj njerëzve të tjerë.Kurë në jetë mos e harro All-llahun,Krijuesin e maleve me të lartë ndaj njerëzve të tjerë.Kurë në jetë mos e harro Allahun,Krijuesin e maleve me të larta,se vetëm Ai është ndihmuesi i madh i çdo njeriu.
Vetëm prej Tij lind lumturia,gëzimi,paqja,siguria dhe vetëm prej Tij fillojnë të rrjedhin lumenjtë e a Xhennetit.

Në këtë jetë prej All-llahut mos kerko pasurinë materiale por prej Tij kerko pasurinë materiale por prej Tij kerko pasurinë shpirtërore dhe kerko pasurinë materiale por prej Tij kerko pasurinë shpirtërore dhe kerko që në jetën tjetër të jesh pranë mëshirës se Tij,kerko që në Ditën e Gjykimit të jesh pranë mirësisë se Tij,të jesh pranë Tij atëherë kur shumë njerëz do të drejtohen.

Nëse këto cilësi i merr për shpirti e për zemre atëherë ti do të quhesh "PRINCI I LUMTURISË" në krye me "MBRETIN E ARDHMËRISË"[/justify][img]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Tre shtyllat e lumturise,me te cilat besimtari ndjehet i gezuar dhe pret shpetimin e tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: