islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty20%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty7%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty37%As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ Empty
MesazhTitulli: As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏   As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ EmptyMon 23 Apr 2012 - 10:26

As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ 89818_1_200_175
Khalid ibn al-Walid: "Nëse unë isha martuar me një grua të bukur të cilin e dua shum, ose në qoftë se kam marrë lajmin e lindjes së djalit tim, do të ishte më pak e shtrenjtë për zemrën time se të isha në një natë të ftohtë në kamp, duke pritur për t'u takuar me armikun në vijim e frontit në mëngjes. Unë ju këshilloj të shkoni për në xhihad. "(Ibn el-Mubarak).

***

Ali ibn Ebi Talibi, Allahu qoftë i kënaqur me të, duke bërë një betejë tha: "Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi. Pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti im, një mijë rrahje me shpata është më e lehtë sesa të rri në shtrat! ". Nga libri: "Tahdhib masharig` al ashuak"***

"Gjëja kryesore që na ndalon të gjitha nga ardhja për në Xhihad është familjet tona. Të gjithë ne që erdhëm këtu pa lejen e familjeve tona. Nëse kemi dëgjuar për miqtë tanë që shkuan në shtëpiat e tyre, të cilit do të vazhdojë punën, kurse ne jemi duke bërë xhihad? "(Shaheed, inshAllah, Hatab)"

***

[justify]Abdullah Azzam shkroi Argumete "argumentet e All-llahut për Xhihadin," kur u pyetën nëse njerëzit janë të nevojshme për Xhihadin në afganistan, ai tha: "Xhihadi ka nevojë për para, dhe njerëzit na nevojë për Xhihad." (Shejh Abdullah Azzam).
[/justify]
***

"Historia islame është e shkruar me gjakun e Martirëve (dëshmorëve), tregimet dhe shembuj të shumt të dëshmorëve (Shehidav)." (Shejh Abdullah Azzam).

***

I Dërguari i Allahut (salallahu alejhi ve selam) ka thënë: "Kur ju të përfshijë në transaksion me interes, dhe do të bëhen për të mbajtur në bishtat e lopëve, dhe jini të kënaqur me bujqësi (dmth., tokë), dhe të lënë Xhihadin në rrugën e All-llahut, All-llahu do të dërgojë mbi ju poshtërim. Ai nuk jav heq atë nga ju, deri sa të ktheheni në Fenë tuaj. "(El-Sahih, N 11)

***

"Shëmbëlltyra e jetës së kësaj bote dhe jetës së ardhshme është si në lindje dhe perëndim. Sa më shumë të keni qasje në ndonjë prej tyre, më larg të shkosh nga një tjetër ... "Imam El-Hasan El-Busiri

***

Një grup i vogël : ata janë - ata që kryejnë dënime për këtë fe. Një tjetër grup i vogël i këtij grupi është i atyre që janë që iki nga kjo bote, në mënyrë që të veprojë në përputhje me këto besime. Dhe një grup edhe më i vogël nga ky grup elitar janë ata të cilët sakrifikojnë shpirtërat e tyre dhe gjakun për të sjellë fitoren në këtë fe dhe ambiciet për këtë fe. Pra, ata - më e mirë e më e mirë e mirë. "(Sheikh Azzam)

***

Muxhahidi ka thënë: "Pse je në një nxitim për t'u bërë një martir, kur ju nuk keni bërë shumë për Islamin? Dhe ai u përgjigj: "A shpirtrat tanë nuk janë më të shtrenjtë se gjithqka që ne mund të japin në rrugën e All-llahut? '.

***

"Në të vërtetë, fjalët tona janë të vdekur, derisa të vdesim për kauzën e tyre që ato të jen të gjalla në mesin e juaj" (Sejjid Kutubi)

***

"Ata që kanë mbetur prapa (nga Xhihad) dhe argumenton se mëson njerëzit me iman, nuk e kuptojnë mënyrën e Muhamedit (Salallahu Alejhi ve selam )." (Shejh Muxhahid Osama)

***

"Çdo musliman e konsideron veten një i moderuar, por moderimi është themeluar në bazë të Pejgamberit (SalaAllahu Alejhi ve selam), në mënyrë që kur Profeti (SalaAllahu Alejhi ve selam), mori pjesë në (ushtri) xhihad 27 herë në jetën e tij, dhe ne nuk e kemi bërë këtë veprim edhe një herë te paktën, si atëherë ne mund të themi se ne jemi të moderuar, dhe se ne ndjekim rrugën e Profetit (SalaAllahu Alejhi ve selam)? "(Nga një Muxhahid çeçenë)

***

Al Hafiz Abdullah bin Mubarak Al Hurasaani, Al-Fasavi tha, "unë kam qenë me Ibn el-Mubarakut, ishte një natë e ftohtë, e me shi. Ai qante dhe i thash: - "Ju jeni duke qarë për shkak të kësaj 'Ai tha:' Unë qaj për natën e kaluar se kishte probleme si këto kështu që ne mund të shpërblehet për to".

***

Abdullah Ibn Mubarak shkroi në një letër të Ibn el-Fudeylu Iyadu:"Oh, ju të cilët bëni namazin në xhami e shenjtë! (Qabja)Nëse ju na na shihni në fushën e betejësJu do të kuptoni se në krahasim me Xhihadin tonë,Adhurimi juaj është - Lojra fëmijë.Sepse për çdo lot që ju të hedhëni në faqen tuaj,Ne kemi derdhur gjak në vend të lotit në gjoksin tonë.Ju jeni duke luajtur me adhurimin tuaj,Ndërsa ju ofroni lototët tuaj,Muxhahidët ofrojnë gjakun e tyre dhe trupin.""Xhihadi është i ngarkuar me detyrën të shumta - lufta ose jo lufta, jo në luftë - në qoftë se ai është kërkuar që të ndihmojnë - për të ndihmuar në mobilizimin në qoftë se ata thonë se - është i detyruar të bëjë atë, por nëse ai nuk ka nevojë, ju nuk mund të luftoni". (Ez-Zuhri)

***

Mishëruar në "Sahih" (El-Bukhari) "Ai që ka vdekur dhe nuk ka luftuar, ose të paktën nuk nxite në luftë vetën - ka vdekur në vdekjen e xhahilijeti", si dhe siç ka thënë Pejgamberi (SalaAllahu Alejhi ve selam) : "Nuk ka asnjë hixhret pas fitores, por xhihadi dhe qëllimi. Dhe kur ju jeni të mobilizuar, veproni. "

***


"Juve u është bërë obligim kitali (xhihadi) , ndonëse ju e urreni atë. Por mund që ju ta urreni një send, e ai është shumë i dobishëm për ju, dhe mund që ju ta doni një send, e ai është dëm për ju. All-llahu di, e ju nuk dini."(Kur'an, el-Bekare: 216).

***

"Thuaj (o i dërguar): ìNë qoftë se etërit tuaj, vëllezërit tuaj, bashkëshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria që e fituat, tregëtia që frikoheni se do të dështojë, vendbanimet me të cilat jeni të kënaqur, (të gjitha këto) janë më të dashura për ju se All-llahu, se i dërguari i Tij dhe se lufta për në rrugën e Tij, atëherë, pritni derisa All-llahu të sjellë vendimin e Tij. All-llahu nuk vë në rrugën e drejtë njerëzit e prishur."(Kur'an, Etebue : 24).

***

"Ne e zbritëm Tevratin, në të cilin është udhëzimi i drejtë dhe drita. Sipas tij gjykuan ndaj atyre që ishin jehudi, pejgamerët që ishin të bindur, gjykuan edhe dijetarët e devotshëm e paria fetare, ngase ishin të obliguar ta ruanin librin e Allauhut dhe ishin mmbrojtës të tij. Prandaj, mos u frikësoni nga njerëzit, vetëm Mua të më frikësoheni dhe mos i ndërroni argumentet e Mia për pak send. E kush nuk gjykon me atë që zbriti All-llahu, ata janë mohues."(Kur'an. Maide, ajet 44).

***

Transmetohet nga Sa’d ibën ebi Vekas [radijall-llahu anhu] se Resulull-llahu [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Do të ketë një grup prej ummetit tim, të përqëndruar në të vërtetë, nuk mund t’u bëjnë dëm ata që ndahen prej tyre, e do të jenë kështu derisa t’u vijë vdekja.” (Muslimi)

***

"Ebu Hurejre ka thënë: "Mbrojtja e kufive në rrugën e Allahut është më e dashur për mua se adhurimit në natën para Frame Haxher el-Aswad (Black Stone Ka'ba)"

***

Kur koha e Halid ibn walid ka ardhur për të lënë këtë botë, tha ai, "kam arritur në çdo vend të mundshme që të bija shehid, por Ai (Allahu) e kishte shkruar që fatin tim që unë duhet të vdes në shtratin tim. Sipas mendimit tim, opinioni, nuk ka rast më të shtrenjtë se pritjes time nga kali ime dhe mburoja në errësirë të natës, ku qielli shkëlqen në shi, duke pritur për fillimin e agimit kështu që unë mund të sulmoj armikun. "(Al Xhihadi, Ibn al Mubarak, Neni 88).

***

Shejkhul Islam Ibn Tejmije (rahimehull-llah) ka thënë:"Ehli Sunneti janë njerëzit më të ditur të hakut dhe janë njerëzit që kanë më shumë mëshirë për krijesat"

Përmbledhi dhe pershtati : Ebu Hurejra

www.selefus-salih.net

Allahu ju shperbleft per postimin.
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
As-habët e kanë desht më shumë vdekjen se jetën ata kanë thënë:"Nëse nuk do të vritem, atëherë unë do të vdes gjithsesi"‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: