islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty20%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty7%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty37%Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Empty
MesazhTitulli: Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz"   Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" EmptySat 21 Apr 2012 - 19:23

Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" Images?q=tbn:ANd9GcQp9sYcZLO1gI8RBR6nQhXtONCjLyj2ZAQ1c4npHV9qIbSkgcxz

Në librin që ka 165 faqe, së pari jepen shembuj nga përpikëria e Pejgamberit tonë (s.a.s) në namaz,pastaj jepen jepen shembuj edhe nga mënyra se si është falur namaz Hazreti Beduizzamani.Në këtë libër na tërhiqet vërejtja për rëndësinë e namazit,thellësinë shpirtërore, duke e rritur nivelin e kujdesit në namaz deri në maksimum.Kurse për njerëzit që nuk e praktikojnë këtë kusht të rëndësishëm apo që nuk tregojnë vëmendje të posaçme, duke thënë se Zoti është Gafur dhe Rahim dhe se do të na I falë gabimet, janë dhënë paralajmërime të rëndësishme.Le të lexojmë bashkë se çfarë paralajmërimesh na bën autori I librit.
Aq sa është e drejtë dhe në vend të mendohet se “Zoti na fal”, po aq është gabim të mendohet se “Zoti na fal” dhe ne të bëjmë të kundërtën që na e thotë Zoti.
Hasha (Zoti na ruajt), fakti që Zoti është Falës nuk është justifikim për mosfaljen apo për gjunahet e njerëzve.Përmendja e shpeshtë e vetive të tilla të Allahut xh.sh.,bëhet për të mos rënë në dëshprim dhe nuk është për të lënë pas dore adhurimin dhe përkuljen ndaj Tij.
-Të bësh gjynah duke thënë me pamaturi,”Zoti do të më falë”,ky gjest më shumë se një gjynah,mund të jetë shkas që të aktivizojë ndëshkimin e Allahut.Sepse, në këtë shprehje nuk shihet pendimi, por shihet papërgjegjësia dhe mosrespektimi.
Ata që nuk falin namaz dhe ata që bëjnë gjynahe, nëse vazhdojnë me të njëjtën mendje duke thënë “Zoti na fal”, janë të njëjtë sikur kriminelët që vjedhin dhe vrasin pa e njohur shtetin, dhe atyre që thonë se, “shteti I drejtë do të kërkojë llogari për punët që I keni bërë’, e mbrojnë veten e tyre duke thënë, “shteti ynë është I madh,është I mëshirshëm, do të shihni se nuk do të më ndëshkojë, do të më bëjë vali (kryetar komune)”.Sa e palogjikshme dhe çfarë çmendurie është kjo gjë mund ta kuptoni edhe ju.
Aq sa është e vërtetë mëshira e një udhëheqësi, po aq është e vërtetë edhe ndëshkimi I tij.Sulltani, personin që nuk e njeh atë dhe urdhërin e tij,atë person që bën trazira dhe që u bën dëm të tjerëve,I kërkon llogari për veprat e bëra nuk është pengesë për mëshirën e tij, por ajo bëhet si përfundim I mëshirës së tij dhe si nevojë për të mbroijtur drejtësinë.
Namazi ëhstë kërkesë nga Allahu për një jetë të përjetshme.Të presësh që të marrësh diçka pa e kërkuar atë, është sikur të presësh prodhim pa e hedhur farën në tokë.Andaj njëri nuk ka të drejtë të pres ndonjë prodhim, pa I zbatuar metodat për hedhjen e farë në tokën e Tij.
Po,Zoti është Falës.Është Gaffar (Gjithëfalës).Mirëpo,ajo çka u takon robërve të Tij, është që aq sa beson në vetitë Adil (I Drejti) dhe Kahhar (Mposhtës, I Cili mposht çdo person që bën akte të shëmtuara dhe e shkatërron sin ë këtë jetë, ashtu edhe në Ahiret).Duhet të dihet se Zoti nuk do ta mbajë në nivel të njëjtë robin që e adhuron Atë dhe që shkonë në kundërshtim me urdhërat e Tij.
Nuk duhet harruar që namazi është niveli më I lartë në jetën e një personi dhe është pika e fundit të cilën mund ta arrijë!Detyra më e rëndësishme në Islam dhe përgjegjësia më e madhe e cila nuk pranon asnjë justifikim,padyshim që është namazi!Sipas parimeve të medh-hebeve, ku përshkruhet vendi I një personi në Islam që nuk fal namaz, shumë qartë mund të kuptohet aspekti I patjetërsueshëm I kësaj çështje.
Në lidhje me namazin Pejgamberi s.a.ë.s ka thënë: “Besimtari, në ditën e gjykimit, llogarinë e veprave të tij së pari do ta japë me namazin, nëse llogarinë e namazit e kalon me lehtësi,atëherë edhe llogaritë e veprave të tjera do t`I kalojë me vështirësi”.
Nëse shihen mangësi në farzin e namazit,atëherë Zoti I Gjithësisë do të thotë: “Shikoni nëse robi im ka nafile (adhurim vullnetar)”.Në këtë mënyrë,mangësitë e farzeve do të kompletohen me namaz nafile të besimtarit.Kështu që, në nafilet tona nuk duhet të kemi mangësi, që të paktën të egzistojë mundësia që të plotësohet farzi nafile.

Shkrujti Ilaz Salihi
Marur nga Revista Zaman 2012
Autor:Ahmet Shahin


Allahu ju shperbleft per postimin.
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz" 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sugjerime të rëndësishme nga libri "Kujdes në namaz"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: