islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty96%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty0%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty0%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty0%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty1%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty2%Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mujo007
Antar-aktiv
Antar-aktiv
mujo007

Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 31/03/2012
Mosha : 39

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 19 Apr 2012 - 20:59

Sot ne mengjes duke pi kafe tek filxhani i shoqes time u paraqit kjo ikon sic e shifni edhe ne foto nji person duke u lutur...!Cka mendoni ju hoxh i nderuar ne lidhje me ket rast sidhe cfar mesazhi jep kjo foto,ikon, duke ditur se un jam penduar ce gati 2 jav?

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Img43410Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Img43510Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Img43610Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Img43710
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: selam   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyThu 19 Apr 2012 - 23:09

Selamun alejkum.
Sa i takon asaj ceshtjeje per te cilen pyesni juve duhet te dijm se ajo eshte fall, e falli me Kuran dhe Sunnet rreptsisht ndalohet, personat qe u besojn ketyre gjerave dalin nga Imani kjo vertetohet me Kuran.dhe me Hdithe, pra besimi ne kesisoj gjera mjeriun e shpir ne shirk(te berit Zotit ortak) e kjo nuk falet. Un mendoj qe sa me par te hiqni nga mendja dhe besimi gjerat e ketilla sepse ju nxjerrin nga Imani pa mar parasysh foton se si dhe qa ka dale ne at finxhan. 
Allahu xh.sh mallkon ata njerez qe besojn ne falle dhe ata jam jobesimtar, ndersa Muhammedi .as. thot se"Njeriu qi i besonfallit 40 dit namzi ti tij nuk do te jet i pranuar te Allahu xh.sh.
Pra edeh njiher berja fall pa mar parasysh mjetin se si behet eshte haram, njeriu qe i beson eshte pabesimtar(qafir) 
Me respekt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 20 Apr 2012 - 8:18

Es-selamu alejkum hoxhë i nderuar u desht të reagoj pak në këtë përgjigje se këtu në këtë rast nuk ka të bën me fall kjo çshtje sepse ky as që ka nxjerr fall e aqs që ka shkuar tek fallxhorët por thjesht duke pi kafe është paraqitur kjo ikon jo që e ka kthyer filxhanin nga e prapa.Me sa e kuptova unë pyetjen ki vllau duke qenë se a kthyer shpejt në islam e ka habitur kjo fotografi dhe mendon mos eshte diçka nga Zoti.Ksi lloj fotosh paraqiten shumë në jetën e përditshme si rasti i syve në qyell me mjegulla,paraqitja e shkrimit Allah ne patlixhan e kështu me radhë.Domethënë unë këtë rast nuk e cilësoj si fall sepse vllau nuk ka nxjer fall po thjesht a paraqitur rasteshisht dhe e ka fotografuar ki vllau.

Wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
mujo007
Antar-aktiv
Antar-aktiv
mujo007

Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 31/03/2012
Mosha : 39

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: weselamun alejkum   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 21 Apr 2012 - 17:26

i nderuar hoxh te lutem lexoje edhe nji her ,mirr pyetjen qe ve bera :domethen une nuk kam nxer fal (estafurullah) por thjesht u paraqit o buri dheut e ti tani berre nga un jo besimtar, ndersa une i bej 5 vaket namaz bravo. shum felm per ndihmen tuaj ???!!!
weselamun alejkum, nga muhamedi .

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 21 Apr 2012 - 22:35

 Selamun alejkum.
Ather kekroj ndjes per shkak te keqkuptimit  ne peytjen e jauj,ma beni Hallall.
Selam alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
mujo007
Antar-aktiv
Antar-aktiv
mujo007

Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 31/03/2012
Mosha : 39

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 21 Apr 2012 - 23:52

halal e ke prej meje hoxh i nderuar, por une dua qe ju mem tregu mue cfare domethenije ka kjo ikon. sepse une jam i habitur shum tani me kete ikon sepse ce 30 vjet po pim kafe e si? e xheti kohen vetem 2 jav pas pendimit tim me u paraqit kjo ikone edhe une mendoj qe kjo nuk eshte ngjarje rastesisht....! edhe peratshkak une dua qe ju pem spjegoni pak me gjer reth ksaj pyetje hoxh i nderuar.
weselamu alejkum nga muhamedi.

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
muammer_ademi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 09/05/2011

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 20 Mar 2015 - 14:09

selam alejkum hoxh i nderuar une deshta tju pys se sa dit mundemi di shkurtojm namazet kur jemi jasht shtetit se une zakonisht gjdo 6 muaj ose gjdo vjet shkoj ne turki rri ka 3 mua
ALLAHU JU SHPERBLEFT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
aksaja
Motrat islame
Motrat islame
aksaja

Numri i postimeve : 50
Data e regjistrimit : 28/09/2012

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyFri 12 Jun 2015 - 15:59

Selam alejkum hoxh i nderuar kam nje pyetje kush ishte Ebu Abdullah Muhammed ibn Abdullah el-Lawati bëri Tanji Ibn Batuta ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
muammer_ademi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 09/05/2011

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptySat 13 Jun 2015 - 13:38

Selam alejkum hoxh i nderuar e kam nje pytje e kam nje vlla qe disa here kur po nervozohet ti thot gruas se ti qe boll ke me nuk muj met duru shko te shpija jote por kur po don ajo me shku pi bjen pishman dhe pe kthen nuk po e len me shku qfar gjykimi je sherijati per ket rast Allahu ju ruajt selam alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 17 Jun 2015 - 1:34

We alejkumu selam vlla i nderuar separi ju kerkojm falje per vonesen e pergjigjes pershkak se si hoxha dhe une tsh jemi me angazhime te ramazanit be xhemat.
Sa i perket nikahut dhe leshimit talakut eshte ceshtje e rende dhe duhet te kemi shum kujdes pershkak se mund ta humbe aj vllai te drejten per te qene burr i saj apo ajo gruaja e tij.
Sic ka vendosur Allahu xh.sh rregulla per cdo gje, gjithashtu edhe per leshimin talakun ka vendosur rregulla dhe ate nese dikush deshiron qe ta ben talak bashkeshorten i lejohet ta leshon edhe pse eshte lejes e urrejtur tek Allahu.
Eshte mire qe para se ta ben talak ti ben disa gjera si keshilla, largimi nga shtrati ti fton familharet e saj ta keshillojn te gjejn ndonje gjuh te perbashket e nese edhe pas gjith kesaj nuk gjejn gjuh te perbashket ateher e leshon dhe ate nje her dhe ka mundesi ta kthen edhe nje her e leshon ka te drejt ta kthen te treten her nese e leshon e kthen dhe pas kesaj nese e leshon vetem pasi qe ajo te martohet  dhe nese buri tjeter e leshon ka te drejt serisht ta marton por, qe martesa me burrin tjeter mos te jet e martyar ne kushtezim leshimi.
Ligji i Allahut eshte i sakt dhe ne te nuk luhet.
Sa u perket problemeve gjithkush ka probleme pir, nuk duhet qe te folet fjala e talakut te vehet shprehi sepse mund qe te te ndaloget bashkeshortja.
Fjala e talakut duhet te jet e qart jo fjal sun te duroj shko te nrna jote e te ndryshme, por te jet te lash apo je e len nga une.
Duhet te jete ne gjendje te qete persobi qe e thot e jo ne gjendje nervoze.Kete fetfaa e ka dhene Dr.Jusuf el Kardavi nlidhje me qetesin dhe nervozen ne shqiotimin e talakut.
Andaj, duhet njeriu te kete shum kujdes ne kete fjal qoft i qete apo nervoz.
Keshilla ime nlidhje me kete vlla do te ishte qe kti vllaut duhet ti behet ndonje rukje mos ka ndonje lloj sihri apo xhin, ku dikush don qe mos jen bashk sepse kur dun qe dy vet mos jen bash bajn siher e fesatet dhe fjalet qe dalin jan sebepe.
Vllau duhet te ludhet me shum me Allahun le ti shohin te drejtat e tyre bur dhe grua qe Allahu ua ka dhen ne Kuran ta respektojn njeri tjetrin keshtu do ti  eliminojn mosmarveshjet.
Do te ishte mir qe ta perseritin nikahun e tyre ti pendogen Allahut posacarisht vllau se burri eshte ai qe ben talak e jo gruaja.
Kjo eshte e gjitha ne lidhje me kete pyetje
Allahu e din me se miri.
Verejtje mbi perdorimin e rubrikes pyetje pergjigje
Ju lutem qe kur te parashtroni ndonje pyetje hoxhes ne rubriken pyete hoxhen hapni teme te re duke shkruajtur pyetje hoxhes: pastaj titullin e pyetjes me pas nr fushen me te madhe shkruani pyetjen pastaj paraqit butonin.
Wes-selamu alejkum
Me respejt ilaz ef.salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
muammer_ademi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 09/05/2011

Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? EmptyWed 17 Jun 2015 - 13:56

We alejkum selam ve rahmetullah Allahu azze we xhel-le ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?   Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje Hoxhes: Pyetje ne lidhje me talakin?...Pyetje e fundit ne kete seri pyetjesh?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: