islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ikja nga dështimi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ikja nga dështimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ikja nga dështimi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ikja nga dështimi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ikja nga dështimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ikja nga dështimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ikja nga dështimi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ikja nga dështimi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ikja nga dështimi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ikja nga dështimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ikja nga dështimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ikja nga dështimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ikja nga dështimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ikja nga dështimi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ikja nga dështimi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ikja nga dështimi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ikja nga dështimi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ikja nga dështimi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ikja nga dështimi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ikja nga dështimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ikja nga dështimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ikja nga dështimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ikja nga dështimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ikja nga dështimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ikja nga dështimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ikja nga dështimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ikja nga dështimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ikja nga dështimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ikja nga dështimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ikja nga dështimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ikja nga dështimi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ikja nga dështimi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ikja nga dështimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ikja nga dështimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ikja nga dështimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ikja nga dështimi Empty20%Ikja nga dështimi Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ikja nga dështimi Empty7%Ikja nga dështimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ikja nga dështimi Empty37%Ikja nga dështimi Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ikja nga dështimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ikja nga dështimi Empty
MesazhTitulli: Ikja nga dështimi   Ikja nga dështimi EmptyThu 19 Apr 2012 - 8:41

Ikja nga dështimi Dashuriandajburrit_214_200
Allahu i Lartësuar krijoi të mirën dhe të keqen, të vërtetën dhe të pavërtetën, të bardhën dhe të zezën, imanin dhe kufirin, kështu i Ai e ngriti jetën mbi elemente të kundërta që njeriu do të përballet dhe jeta do ti ngritë ose do ti përmbysë.

Dështimi është një element që e prodhon rrethi dhe ndikojnë dy ligje: koha dhe vendi. Këto dyja e shoqërojnë veprën që e bënë njeriu.

Por e rëndësishme është përgatitja e vetes, trupit që t’i menaxhoj plotësisht dhe mirë edhe dështimet. Sikur të mos kontrollohet dështimi, të lëshohet freri i sajë, padyshim që ndikon negativisht në shëndetin e njeriut dhe sjellë problemi fizike dhe psikike.

Ç’do të thotë dështim?

Dështimi do të thotë: dekurajim, rënie morali, disfatë, humbje, dembeli.

Si ndodhë dështimi?

Ai ndodhë kur lihen pas dore elementet e suksesit. Çdo vepër që e prezanton njeriu përmban faktorët (shkaqet) e suksesit. Kujdes dhe mos harro se nuk ka faktorë (shkaqe) dështuese. Por kur humb ndonjë faktorë (shkak) bazë i suksesit sjellë për pasojë dështimin.

Cilat janë faktorët (shkaqet) e suksesit?

Në vazhdim po i qasemi disa faktorëve.

E para: lirimi nga energjia negative që e prodhon frika dhe shqetësimi, kjo bëhet në rrugën forcimit të seriozitetit duke trajnuar veten për t’i pranuar edhe rezultatet më të këqija. Asnjëri nuk është më i mirë se pajgamberët e Allahut, edhe këta përjetuan sprova, etj..

Gjithsesi ti mendosh edhe rezultatet e hidhura. Jakubi alejhis-selam e mendoi edhe përfundimin më të keq të Jusufit alejhis-selam: “(Babai) tha: “Unë brengosem po ta merrni dhe kam frikë se mos do ta hajë ujku, ndërkohë që ju s’do ta keni mendjen tek ai.”” (Jusuf, 13)

Gjithsesi duhet kujtuar Muhamedin sal-Alalhu aljehi ve selem kur u sprovua me banorët e Taifit, por ai duroi dhe qëndroi.

E dyta: personi duhet të qëndrojë “më këmbë në tokë” duke larguar frikën, thyerjen, emocionin, vetëm në këtë mënyrë e ndihmon mendimin pozitiv. Të kaluarën nuk mund ta ndryshosh atëherë pse të humbasësh kohë dhe energji në pikëllim?!

Patjetër ta shqyrtosh atë që ka kaluar, t’i identifikosh gabimet dhe të ecësh përpara.

E treta: për një herë mos i përdorë të gjitha mjetet (armët) në fillim të çdo veprimi, por në vazhdimësi prezantohu me diçka të re. Vepro, mos të hije vetja në qejf dhe largoje vetëpëlqimin.

E katërta: kur fillojnë të paraqiten shenjat e suksesit, mos i gjuaj armët tua, ruaji ato për nevoja tjera. Ti nuk e din se çka do të ngjaje, çështja si do të rrjedhë. Ligjet që i krijoi Allahu, këto mund të ndikojnë në rrjedhat e planifikimeve tua.

E pesta: bindu nëse nuk e mbjell farën e mirë sot, nuk ke për ta marrë frytin e mirë nesër. Kjo është e qartë, dhe bujku këtë e di më së mirë, ai angazhohet për ta seleksionuar farën më të mirë që do ta mbjelle, me një fjalë ia bën hyzmetin ashtu si duhet. Patjetër të përzgjidhet mirë fara e mirë.

E gjashta: veprimi le të përcillet me të gjitha elementet e suksesit duke u përkujdesur. Prej elementeve të suksesit janë: dituria, kuptimi, perceptimi, planifikimi, sistemimi, përcjellja, saktësia, përgjegjësia, durimi, serioziteti, sinqeriteti; dhe në krye të kësaj është mbështetja në Allahun e Lartësuar.

E shtata: mësoje veten që t’i pranosh kritikat, vërejtjet. Xhelozia është poshtërsi e vjetër aq sa është edhe njeriu. Xhelozi dëshiron që të jap vërejtje me qëllim të injorimit apo pengimit të punës tënde. Kritiku mundë të jetë kureshtarë për punën tënde apo dashamirë që të sugjeron, nga kjo ti padyshim që përfiton. E rëndësishme për ty është që të dallosh xhelozin dhe kritikun.

E teta: mësoje vetën për durim dhe këshilla. Durimi një bazë fundamentale për çdo gjë.

E nënta: mbështetja në Allahun e Lartësuar dhe këshillimi me njerëz të mençur dhe me përvojë.

E dhjeta: lutu te Allahu i Lartësuar për largimin e pengesave me lutjen profetike: “Allahu im! Kërkoj mbrojtjen Tënde nga brenga dhe shqetësimi, paaftësia dhe dembelia”.Përgatiti dhe përshtati: Ulvi Fejzullahu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ikja nga dështimi 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ikja nga dështimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: