islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Plaku i urtë dhe Akrepi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty96%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty0%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty0%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty0%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty1%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Plaku i urtë dhe Akrepi Empty2%Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Plaku i urtë dhe Akrepi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Plaku i urtë dhe Akrepi Empty
18042012
MesazhPlaku i urtë dhe Akrepi

Plaku i urtë dhe Akrepi (u84u)akrepi

Ishte ulur një plak i urtë buzë lumit dhe po meditonte në bukurinë e lumit dhe natyrën që e rrethonte, kur papritmas vështrimi iu ndal tek një akrep i cili kishte rënë në ujë dhe po orvatej në mes vdekjes dhe jetës.
Plaku i urtë vendosi që ta shpëtonte dhe pa u hamendur fare ia zgjati dorën për ta shpëtuar, por akrepi i frikësuar nga mbytja në lumë e kafshojë dorën e Plakut. Plaku e tërhoqi dorën nxitimthi dhe duke bërtitur nga dhimbja e shkaktuar, por prapë nuk ndali nga përpjekja e tij për ta shpëtuar akrepin, përsëri akrepi i frikësuar e kafshoi dorën e cila po përpiqej ta shpëtonte. Plaku nuk u zmbrapsë, edhe për të tretën herë ia zgjati dorën akrepit në përpjekje për ta shpëtuar, por kësaj radhe ende pa i arritur dora tek akrepi, ai dëgjoi një zë ‘’ O ti i ‘’mençur’’, a nuk more mësim nga hera e parë dhe e dytë por prapë donë që edhe për të tretën herë t’ia zgjatësh dorën akrepit i cili çdo herë po të kafshon dukë të shkaktuar kështu dhimbje të mëdha’’?!. Ishin këto fjalët e një burri i cili kishte qëlluar ulur afër Plakut të urtë dhe që gjatë gjithë kohës po i vështronte veprimet e tij.
Plakun e urtë nuk arriti që ta ndalte as përqeshja e burrit e as kafshimet e akrepit, ai vazhdoi përpjekjen e tij për ta shpëtuar akrepin dhe nuk u ndal derisa më në fund ia arriti qëllimit të tij dhe e shpëtoi akrepin i cili vetëm sa nuk ishte fundosur. Pastaj u drejtua drejt burrit që e përqeshi dhe i tha ‘’ O biri im, është prej natyrës së akrepit që të kafshojë, ndërsa
prej natyrës time është që të dua dhe të sillem mirë, andaj përse ta lejojë që sjellja e akrepit të mbizotërojë ndaj sjelljes time’’?!.
Mësimi nga tregimi:
Sillu me njerëzit natyrshëm pavarësisht se si ata sillen ndaj teje dhe përkundër faktit se sa të shkaktojnë plagë edhe dhimbje. Mos i kushto vëmendje zërave që përpiqen të ta ndryshojnë natyrshmërinë tënde të bukur sepse pala tjetër nuk e meriton mirësjelljen dhe butësinë tënde.
Në të shumtën e rasteve pendohemi për mirësjelljen dhe butësinë tonë ndaj njerëzve duke menduar se ata nuk e meritojnë një gjë të tillë, por ky pendim është i pavend. Ne duhet të sillemi me njerëzit në bazë të virtyteve tona e jo në bazë të virtyteve të tyre.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Plaku i urtë dhe Akrepi X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: redditgoogle

Plaku i urtë dhe Akrepi :: Komentet

No Comment.
 

Plaku i urtë dhe Akrepi

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: