islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Siria ne zemër EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Siria ne zemër EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Siria ne zemër EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Siria ne zemër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Siria ne zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Siria ne zemër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Siria ne zemër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Siria ne zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Siria ne zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Siria ne zemër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Siria ne zemër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Siria ne zemër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Siria ne zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Siria ne zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Siria ne zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Siria ne zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Siria ne zemër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Siria ne zemër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Siria ne zemër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Siria ne zemër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Siria ne zemër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Siria ne zemër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Siria ne zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Siria ne zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Siria ne zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Siria ne zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Siria ne zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Siria ne zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Siria ne zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Siria ne zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Siria ne zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Siria ne zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Siria ne zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Siria ne zemër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Siria ne zemër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Siria ne zemër Empty96%Siria ne zemër Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Siria ne zemër Empty0%Siria ne zemër Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Siria ne zemër Empty0%Siria ne zemër Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Siria ne zemër Empty0%Siria ne zemër Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Siria ne zemër Empty1%Siria ne zemër Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Siria ne zemër Empty2%Siria ne zemër Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Siria ne zemër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Siria ne zemër Empty
10042012
MesazhSiria ne zemër

Siria ne zemër (u59u)siria%20ne%20zemren%20time

Nuk mund të heshtësh mbi këtë qeverisje vrasëse. Mbi këtë regjim që nuk i kursen as fëmijët dhe asgjë tjetër.
Në fakt është gjynaf t’i thuash regjim sepse nuk është i tillë. Udhëheqësi nuk është njeri dhe asgjë nuk e lidh me humanitetin. Ai mund të jetë i sëmurë dhe nuk njeh kufij në keqbërjen e tij. Ta dini o Sirian se jemi me ju me zemër e me shpirt. Janë 8.000 shehidë që kanë dhënë jetën për lirinë. Kjo që po bëjmë për ju është minimumi sepse ju po përballeni me luftën. Është rinia që japin jetën për vendin e tyre dhe ne iu bashkohemi juve me lutjet tona. Na vjen turp nga vetja që nuk kemi mundësi për më shumë por ta dini se ne jemi me ju derisa të çliroheni. Profeti a.s. citon: “Besimtarët janë si një trup i vetëm që kur sëmuret një gjymtyrë ankohet i gjithë trupi”. Edhe ne jemi me ju deri në fund të kësaj qëndrese.

Ju lutem të gjithëve që kudo të jeni të luteni për populin sirian. Le të kujtojmë sot qytetin Dira që është një qytet i lashtë. Në të ka qëndruar 3 javë Omr Ibn Hatab r.a. gjatë rrugës së tij për në Palestinë. Ky qytet është në kufij me Jordaninë dhe është vend stategjik. Aty qëndroi Umr Ibn Hatabi dhe në të kaluan edhe shumë sahabe të tjerë. Imam Neueuiu që ka shkruar “Rijadu salihin” dhe “40 hadithet e Neueuiut” është pikërisht nga ky qytet. Po ashtu edhe Ibn Kajim el-Xheuzije është nga Dira, edhe Ibn Kethiri që ka shkruar “Tefsirin e Kuranit” është po ashtu prej Dirasë. Çfarë qyteti është ky? Çfarë gjenish ka nxjerrë ky qytet? Por ai është edhe më i vjetër se sa këto sahabe që përmendëm. Dira ka qënë Amelik (Punëtor) dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite i tillë. Ky qytet ka njerëz të mëdhej. Pikërisht fëmijët e këtij qyteti e sollën dhe e filluan kryengritjen këtu. Ky qytet ka përcjellë gjatë kësaj kryengritjeje 1200 shehidë (dëshmorë). Dira është e shtrenjtë në lashtësi, është e shtrenjtë në kohën e Omr Ibn Hatabit dhe është e shtrenjtë edhe sot me shehidët e saj. Zoti i krenoftë këto njerëz dhe gjithë popullin Sirianë.

Jemi me ju kundër diktaturës me të gjitha ngjyrat e saj. Qyteti Hims ka të varrosur në gjirin e tij 400 sahabe. Himsi është qytet shembull për bashkëjetësën ndërfetare. Këtu gjen kishat dhe katedralet më të vjetra të ruajtura më së miri dhe xhamitë më vjetra, si xhamia e “zotnis Uelid” që i atribohet Halid Ibn Uelidit i cili është varrosur në Hims. Po ashtu është edhe kisha e “Umu Dinarit” e cila ka qenë shembull për Merjemen. Himsi është qytet i lashtë për të cilin thuhet se daton që në epokën e gurit. Himsi njihet për dy gjëra të mëdha: për gurin e zi dhe për zemrën e bardhë. Guri i zi është guri të cilin e morën romakët dhe e transportuan në të gjithë botën për të bërë ndërtime me të. Ndërsa zemra e bardhë është zemra e vetë qytetarëve të Himsit. Ata kanë zemër të butë dhe sens humori të lartë të cilat i kanë të trashëguara nga Halid Ibn Uelidi. Të gjitha këto cilësi që bashkohen tek një njeri na drejtojnë tek zemra e fortë dhe e pathyeshme ndaj padrejtësive dhe ndaj zullumeve. Nga kjo trashëgimi e pasur historike vjen edhe qëndresa ndaj padrejtësive dhe shpirtit të madh falës. Himsi është qyteti që deri më sot ka nxjerrë më shumë shehidë, nga këtu kanë rënë 4000 dëshmorë. Ne jemi me ju dhe na vjen keq që nuk keni ujë, as drita e as ilaçe të mjaftueshme. Ne e dimë shumë mirë që ju do të vazhdoni ti bëni ballë shtypjes për hatër të drejtësisë dhe lirisë që dëshironi. Himsi që ka sahabin e nderuar Halid Ibn Uelidin ka mësuar e ka trashëguar shumë prej tij. Në momentet e fundit Halidi thotë: “Nuk kam pjesë të trupit që nuk e ka përshkuar shpata dhe ja tani po vdes në shtrat ndërkohë që janë trembur frikacakët”. Këtë e shprehje e përvetësuan mirë populli i Himsit. Ah sikur dhe neve të qëndronim pranë popullit të Himsit. Ju jeni të mëdhej, të pamposhtur përderisa nuk ka familje në Hims që nuk ka qarë për dëshmorët e saj. Allahu iu ndihmoftë e iu nxjerrtë faqebardhë.

Perktheu: Rezarta Alla /ardhmeriaonline/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Siria ne zemër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Siria ne zemër :: Komentet

No Comment.
 

Siria ne zemër

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: