islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty20%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty7%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty37%SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Empty
MesazhTitulli: SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË   SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË EmptyMon 9 Apr 2012 - 20:22

SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË Shfryt10


Është e planifikuar ose mund t’i vihet një orar, por megjithatë ngelet kohë e lirë, ngelen minuta që mund të kenë vlerë shumë më të madhe se ajo kohë e planifikuar, që t’i shfrytëzojë për punë të dobishme kolektive e jo individuale. Të gjitha këto që i përmendëm nga Kur’ani dhe Hadithi na bindin se sa rëndësi njeriu duhet t’i kushtojë kohës, pasi që Kur’ani është ligj jete për çdo njeri, pa marrë parasysh profesionin apo moshën, duhet ta zbatojë atë në jetën e përditshme, të mendojë dhe të gjejë rrugë për të përfituar sa më shumë prej kohës, që të mos pendohet një ditë kur do të jetë shumë vonë.
Ibnul Kajjim elXhevzi ka thënë:”Humbja e kohës është më e madhe se vdekja. Sepse humbja e kohës të largon nga All-llahu xh.sh dhe nga bota tjetër, ndërsa vdekja të largon vetëm nga kjo botë.”
Cilindo ta pyesësh për kohën do të përgjigjet se koha ik shpejtë. Një ndër Pejngamberët I cili jetoi një jetë të gjatë është Nuhu a.s. të cilit kur i erdhi meleku i vdekjes I tha: “O Pejgamber me jetën më të gjatë, si e gjete botën? “Ai tha: “Si një shtëpi që ka dy dyer, hyra tek njëra dhe dola tek tjetra”. Mesazhi i këtij dialogu ishte shumë i qartë dhe i kuptueshëm.
Sot, planifikimi i kohës sikur i pengon njerëzit ose kushtimisht thënë rininë, dhe i bën peng të planifikimit, mirëpo, nëse një kohë njeriu bën prova duke e planifikuar kohën do të shohë se është e dobishme dhe do të del fitimtar.
Çdo natë, me përfundimin e ditës duke mos e ditur se a do të zgjohemi nesër duhet të bëjmë një llogaritje për ditën që kaloi, ku e harxhuam, si e harxhuam dhe sa ishim të përkushtuar ndaj All-llahut xh.sh.
Dijetari i njohur Hasan elBasriu ka thënë: ”Çdo ditë e re që lind thërret: ’O biri I Ademit, unë jam një krijesë (ditë) e re dhe për veprat tua jam dëshmitare, më shfrytëzo mua, sepse unë, nëse iki s’kthehem më deri në Ditën e Gjykimit”.
Prandaj lexues të nderuar kujdes se si e shfrytëzojmë kohën pasi një fjalë e urtë thotë: “Koha është si shpata, nëse nuk pret me të, ajo të pret ty”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
SHFRYTËZO KOHËN E LIRË PARA SE TË ZIHESH ME PUNË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: