islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty96%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty0%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty0%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty0%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty1%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty2%Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët Empty
MesazhTitulli: Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët   Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët EmptyMon 9 Apr 2012 - 19:11

Kur’ani është fjalë e Allllahut xh.sh. Mesazhi i Tij i fundit që e ka shpallë për banorët e tokës, duke e vulosur
me këtë Kur’an hyjnor për njerëzimin.Kur’ani që është vula e librave qiellorë iu shpall Pejgamberit të fundit Muhammedit a.s., vulës së Pejgamberëve. Kur’ani Famëlartë është përgëzues për ato zemra të lodhura, të vuajtura me problemet e jetës, vuajtje që nuk i largon askush përveç Kur’anit ku Allllahu xh.sh. thotë:
“Thuaj:Ai është për besimtarët udhëzues e shërues. E ata që nuk besojnë se veshët e tyre kanë shurdhim dhe ai për ta është vebim . Të tillët janë sikurse thirren prej një vendi të largët e nuk dëgjojnë” .
Ndikimi i Kur’anit në botë është jashtëzakonisht i madh, gjë që është vërtetuar duke mos lënë asnjë dyshim në madhështinë e Tij. Këtë e vërejmë se si Kur’ani Famëlarte me ajetet e Allllahut xh.sh. ndriçon zemrat duke i nxjerrë njerëzit nga errësira në dritë. T’u hedhim një sy tregimeve që tregojnë për kohën e injorancës, në atë kohë ku Allllahut të Lartmadhëruar, i shoqëroheshin edhe zota tjerë (I lartësuar është Ai nga ajo që ata i përshkruajnë Atij), kur zjarri adhurohej, i vjetri nuk nderohej, femra nuk çmohej si njeri, kur varrosej e gjallë duke menduar se ajo është pengesë e lumturisë së tyre.
Mirëpo , Allllahu xh.sh. me mëshirën e vet e zbriti Kur’anin e përkryer dritë dhe libër të qartë. Ku Allllahu xh.sh. thotë:
“Allllahu e vë me Kur’anin në rrugët e shpëtimit atë që e ndjek kënaqësinë e Tij dhe me ndihmën e Tij i nxjerr ata prej errësirave në dritë dhe i udhëzon në një rrugë që është e drejtë”.
“Çdo njeri kur e lexon Kur’anin, apo e dëgjon e ndjen një ëmbëlsirë në zemrën e tij. Këtë e shohim më së miri në rastin e përqafimit të Islamit nga Omer b. Hattabi.
“Një ditë Omeri r.a. u nis për ta vrarë Muhammedin a.s. Gjatë rrugës e takoi një musliman që e mbante fshehur besimin e tij në Allllahun xh.sh. Kur e sheh Omerin të armatosur e pyeti: Për ku kështu, o Omer? Po shkoj ta vras Muhammedin. Nëse do ta vrasësh Muhammedin, do të ngrihet fisi i tij e do të vrasë ty, o Omer. A të të tregoj diçka më të mirë se sa ta vrasësh Muhammedin? Cfarë? i tha Omeri. Shko te motra jote Fatimeja se edhe ajo e ka pranuar Islamin. Omeri nevrikoset edhe me shumë, shkon te shtëpia e motrës dhe i thotë: “Më kanë thënë se e ke pranuar Islamin. O Omer i përgjigjet motra, po sikur feja që e kam zgjedhur të jetë më e mire se feja jote? Atëherë Omeri e godet Fatimen saqë filloi t’i rrjedhë gjak nga
buzët dhe veshi. Pastaj burri i Fatimes i tha:
O Omer, po sikur Islami të jetë më i mirë se feja jote? Atëherë, Omeri filloi ta qëllojë edhe atë. Fatimja duke u munduar ta largojë Omerin i bien disa ajete nga Sureja Taha. Omeri e pa këtë dhe ia kërkoi motrës që t’ia
jep. Ti nuk je i pastër i tha ajo. Shko njëherë pastrohu , pastaj t’i jap. Shkoi u pastrua dhe i lexoi. Me të përfunduar leximin, shkoi te Muhammedi a.s. për ta pranuar Islamin. Në atë moment Omer b. Hattabi e pranon Fenë Islame në prani të Muhammedit a.s.
All-llahu xh.sh. në një ajet kur’anor thotë:
“A nuk është koha që zemrat të zbuten me këshillat e Allllahut dhe në atë të vërtetën që e zbriti me Kur’an, e të mos bëhet si ata, të cilëve u është dhënë libri më parë e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangën e shumë prej tyre janë jashtë rrugës”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ndikimi i Kur’anit tek muslimanët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: