islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë Empty
MesazhTitulli: Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë   Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë EmptyWed 4 Apr 2012 - 20:59

Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë (u59u)peshkatari
Një biznesmen amerikan, aty nga vitet e fundit të pleqërisë, ishte vendosur përfundimisht në shtëpinë e tij në një breg lumi të Meksikës.


Atë ditë, ai qëndronte ulur pranë bregut, sikur të ndodhej në parajsë. Pamja e mrekullueshme që shtrihej tejpërtej, qielli pa re dhe uji i kulluar sikur e kishin shkëputur nga kjo botë. Në një moment, ai vuri re një peshkatar meksikan duke u afruar me varkën e tij tepër modeste, ku mënjanë kishte disa mjete pothuaj primitive. Në varkë, peshkatari kishte një sasi peshqish, trofe e asaj dite. Biznesmeni e thirri që ti blejë ca peshq dhe, pse jo, të shkëmbejë disa fjalë. Peshkatari i thjeshtë u afrua dhe biznesmeni bleu disa peshq të freskët. Mandej, biznesmeni amerikan e pyeti:”Sa kohë të duhet për të zënë kaq peshq sa ke zënë sot?”

Peshkatari iu përgjigj:”Nuk më duhet shumë kohë senior.”

Biznesmeni e pyeti sërish:”Përse nuk qëndron më gjatë atëherë, që të peshkosh më shumë peshq?!”

Peshkatari iu përgjigj:”Aq sa peshkoj, më mjafton mua dhe familjes time senior.”

Biznesmeni e pyeti:”E çfarë bën me pjesën tjetër të kohës? Si e kalon atë?”

Peshkatari u përgjigj:”Pasi kam fjetur aq sa më nevojitet, nisem për peshkim. Mandej kthehem dhe luaj pak me fëmijët e mi. Në mesditë, shtrihem dhe flej bashkë me gruan, të cilës i kushtoj kohë dhe vëmendje. Në mbrëmje, ulem me shokët e fshatit, luajmë dhe bisedojmë gjer në orët e vona. Shumicën e kohës e kaloj pa punë senior.
Biznesmeni i moshuar amerikan, tundi kokën me ironi nga fjalët që dëgjoi nga peshkatari meksikan, të cilit pas pak i tha:”Do të ofroj një këshillë të vyer miku im... Unë jam biznesmen amerikan 24 karat. Së pari, duhet ti kushtohesh tërësisht peshkimit, derisa të arrish të peshkosh sasi të mëdha peshku. Së dyti, duke shitur përherë e më shumë peshk, do të shtohen të ardhurat, prandaj të duhet një peshkarexhë e madhe dhe e re. Së treti, pasi të jenë shtuar të ardhurat, të blesh disa peshkarexha që të peshkosh më shumë.

Së katërti, pasi disa kohësh do të shohësh që ke formuar një flotë të tërë peshkimi. Tani, në vend që të merresh vetë me shitjen e peshkut, mund t’ua shesësh atë tregtarëve që e shpërndajnë në të katër anët e vendit.

Së fundmi, pas gjithë këtij suksesi, mund të ngresh krejt kollaj fabrikën tënde të konservimit, e cila do të mundësojë të kontrollosh prodhimin e peshkut dhe shpërndarjen e tij.

Pas këtij suksesi, mund të shpërngulesh nga fshati yt i vogël ku jeton tani, për në kryeqytet, Meksiko siti, e pse jo, edhe në Amerikë më vonë. Atëherë do të radhitesh tek milionerët e famshëm. A e kupton tani miku im i dashur si duhet të mendosh drejt?”

Peshkatari meksikan uli kokën dhe heshti për një farë kohe, për të thënë pas pak:”Por senior... Sa kohë lipset për gjithë këtë sukses?”

Biznesmeni amerikan qeshi dhe tha:”Vetëm pesëmbëdhjetë vite, e shumta njëzet. E beson apo jo?”

Peshkatari, si i hutuar e pyeti:”E çfarë ndodh pastaj senior?”

Biznesmeni, duke qeshur shtoi:”Këtu është momenti më i bukur. Kur të vijë koha e përshtatshme, të cilën e zgjedh ti vetë, i shet të gjithë aksionet e tua, duke hyrë tek pasanikët më të mëdhenj të botës. Asokohe do të zotërosh miliardat, o burrë.”

Peshkatari i thjeshtë pyeti:”E çfarë ndodh pasi të posedoj miliardat senior?”

Amerikani i thinjur shtoi:”Heq dorë nga gjithçka, duke e shijuar deri në maksimum pjesën e mbetur të jetës. Mund të blesh një vilë të bukur në një fshat të bukur, pranë një lumi plot peshq, ku do të kalosh jetën bashkë me gruan dhe fëmijët. Do të flesh sa të duash natën, do të pushosh në mesditë me gruan tënde deri pasdite. Kurse në darkë, mund të dalësh të luash dhe të bisedosh me miqtë e tu deri natën vonë. Atëherë mund të flesh dhe të ngrihesh kur të duash, pa të shqetësuar kush.”

I habitur, peshkatari meksikan i tha:”Mos do të thuash që të shpenzoj njëzet vite nga jeta ime, të lodhem e të më dalë shpirti në punë, lar fëmijëve, gruas dhe duke sakrifikuar shëndetin tim, që në fund të bëj të njëjtën jetë që unë po e bëj tani?!” Shumë faleminderit senior!”/ardhmeriaonline/


Allahu ju shperbleft per postimin.
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Amerikani miliarder dhe meksikani i thjeshtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: