islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty20%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty7%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty37%Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Empty
MesazhTitulli: Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah   Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah EmptyMon 2 Apr 2012 - 23:15

Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah


   


Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah Allahu21-300x225Vander Hoven,
një psikolog nga Hollanda, shpalli zbulimin e tij të ri në lidhje me
efektin e të lexuarit të Kuranit dhe përsëritjen e fjalës “Allah”, si
tek njerëzit e sëmurë, ashtu edhe tek ata normalë. Profesori hollandez
e konfirmon gjetjen e tij  me studime dhe kërkime të aplikuara në shumë
pacientë për një periudhë kohore mbi tre vjeçare. Disa prej pacientëve
të tij nuk ishin muslimanë, të tjerë nuk flisnin arabisht, por u mësuan
të shqiptojnë fjalën “Allah” në mënyrë të qartë; rezultati ishte fantastik, veçanërisht për ata që vuajnë nga mërzitja dhe tensioni.

E përditshmja arabe “El Uatan” shkruan se psikologu
ka deklaruar: “Muslimanët që mund të lexojnë arabisht dhe rregullisht
Kuranin, mbrojnë veten e tyre nga sëmundjet psikologjike. Psikologu
zbuloi se shqiptimi i çdo shkronje të fjalës “Allah” ka një efekt të
veçantë dhe të papërsëritshëm mbi organizmin.”

Shqiptimi i shkronjës “A”, bën kontrollin e sistemit të frymëmarrjes.
Shqiptimi i shkronjës së dytë “L e
dyfishuar” në arabisht, me gjuhën që prek pjesën e sipërme të nofullës,
krijon kështu një pauzë të shkurtër dhe pastaj duke e përsëritur të
njëjtën pauzë në mënyrë konstante, lehtëson procesin e frymëmarrjes.

Shqiptimi i shkronjës së fundit, e cila është shkronja “H”, bën një lidhje midis mushkërive e zemrës dhe për rrjedhojë, ky kontakt bën kontrollimin e rrahjeve të zemrës.
Ajo që është më e habitshme në këtë studim është
fakti se ky psikolog nuk është musliman, por është i interesuar në
shkencat islame dhe bën kërkime për ato që quhen “sekrete të Kuranit të
shenjtë”.

Allahu i Madhëruar thotë: “Ne do t’ua bëjmë
atyre të mundur që të shohin argumentet Tona në horizonte dhe në vetet
e tyre, derisa t’u bëhet e qartë se ai (Kurani) është i vërtetë.”
Fusilet, 53.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: