islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kush janë Profetët ? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush janë Profetët ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kush janë Profetët ? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kush janë Profetët ? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush janë Profetët ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush janë Profetët ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kush janë Profetët ? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kush janë Profetët ? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kush janë Profetët ? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kush janë Profetët ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kush janë Profetët ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kush janë Profetët ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kush janë Profetët ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kush janë Profetët ? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kush janë Profetët ? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kush janë Profetët ? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush janë Profetët ? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush janë Profetët ? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kush janë Profetët ? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kush janë Profetët ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kush janë Profetët ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kush janë Profetët ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kush janë Profetët ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kush janë Profetët ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kush janë Profetët ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kush janë Profetët ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kush janë Profetët ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kush janë Profetët ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kush janë Profetët ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kush janë Profetët ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kush janë Profetët ? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kush janë Profetët ? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kush janë Profetët ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kush janë Profetët ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kush janë Profetët ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kush janë Profetët ? Empty20%Kush janë Profetët ? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kush janë Profetët ? Empty7%Kush janë Profetët ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kush janë Profetët ? Empty37%Kush janë Profetët ? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kush janë Profetët ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Kush janë Profetët ? Empty
MesazhTitulli: Kush janë Profetët ?    Kush janë Profetët ? EmptySun 1 Apr 2012 - 20:44


Ato janë mësuesit e ndritur të njerëzimit. Ata janë një shembull i vërtetë në bindjen ndaj Allahut, në adhurimin ndaj Tij dhe në mësimin e punëve të ndryshme të kësaj
bote. Ata nuk janë vetëm prijës të besimit, por edhe liderë të civilizimeve.
Prandaj kërkohet prej nesh që të marrim mësim prej tyre.

Nuk duhet harruar ndikimi që sjell përsëritja në mendjen e njerëzve.Përsëritjet janë të rëndësishme për të vendosur mirë rrënjët e mësimit dhe besimit në zemrën tonë.

Prandaj takimi me njërin pejgamber kalojm te tjetri në situata të ndryshme na ngjall emocione të reja. Takimet forcojnë lidhjen shpirtërore me njerëzit e zgjedhur nga Zoti (xh.sh).

Allahu në Kur'anin Famëlartë thotë:

"Ti duroje atë që thonë ata dhe kujtoje robin tonë të fuqishëm Daudin që përherë i drejtohej Zotit. Kujto robtë tanë: Ibrahimin, Isakun dhe Jakubin, të fortë dhe largpamës. Ne u dhuruam atyre një virtyt të veçantë, që ta kenë gjithmonë në mend botën e ardhshme. Njëmend ata janë tek Ne njerëzit më të mirë e më të zgjedhur. Kujtoje edhe Ismailin, Eljesain dhe Dhulkiflin. Të gjithë ata kanë qenë nga besimtarët e zgjedhur e të mirë." (Sad 38/ 17,45-48)

" Këta janë ata të cilët Allahu i ka udhëzuar në rrugën e drejtë,prandaj
edhe ti (Muhammed) ndiq rrugën e tyre.
" (En’am 6/90)

Në të vërtetë, ky është një urdhër i dhënë edhe për ne. Hajde edhe ti o pjesëtar i ummetit musliman, hajde dhe ndiq rrugën e këtyre njerëzve të mirë. Më këtë ajet u bëhet thirrje njerëzve për t’u takuar më shpesh me pejgamberët, për të biseduar me ta dhe për t’i ndjerë më pranë.

Ne si muslimanë u besojmë atyre pejgamberëve pavarësisht se u përgënjeshtruan nga popujt e tjerë. Ne na takon të ecim në rrugën e ndriçuar nga kandilët e tyre.

Paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi ta!


─ Shkruar nga: Bujamin Salija

Literatura e shfrytëzuar:

1. Tre Muhammedë dy imagjinarë një i vërtetë, Mustafa Islamogllu, f.83
2. Shemail, Dr. Faruk Vural, f.83
3. ETIKA-8 Korrik - Gusht - Shtator 2007, f.19.
4. Islami Besimi dhe Adhurimi, Osman Nuri Topbash, f.127

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kush janë Profetët ? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush janë Profetët ?    Kush janë Profetët ? EmptySun 1 Apr 2012 - 21:47

Allahu të shpërbleft vlla për këtë temë për të zgjehdurit e Allahut, shumë mirë e kishe shtjellu si gjithmonë.Allahu na mundësoft në botën tjetër të jemi së bashku me Profetët e Zotit ti shohim ata që sakrifikuan çdo gjë për ta ngritur lart fjalën e Allahut xh.sh.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kush janë Profetët ? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Kush janë Profetët ? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush janë Profetët ?    Kush janë Profetët ? EmptySun 1 Apr 2012 - 22:18

All-llahu te shperblefte vella me Xhennet per kete postim shum te bukur- All-llahu na e mundesofte qe ti takojme ne Xhennet te gjithe profetet ..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kush janë Profetët ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content




Kush janë Profetët ? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush janë Profetët ?    Kush janë Profetët ? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush janë Profetët ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: