islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty20%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty7%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty37%KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KUJDES BOTËS MASHTRUESE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
MesazhTitulli: KUJDES BOTËS MASHTRUESE   KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySun 1 Apr 2012 - 20:36

KUJDES BOTËS MASHTRUESE Bota_m10
I Ulurr në skajin e dhomës, i vetëm po vështroja një pamje përplot trazira që zhvillohen nga njerëzit brenda saj. Në këtë
pamje figurojnë shumë padrejtësi, shumë mizori! Çʹpamje rrëqethëse!
A thua cilët janë ata që i bëjnë padrejtësitë? Është dynjaja bashkë me adhuruesit e saj. Kush janë mizorët e ç’janë mizoritë? Është dynjaja dhe ata që luftojnë per të!
Zot na ruaj nga ky dënim, sepse vërtet s’ka dënim më të dhembshëm për një njeri, se sa ta harrojë Krijuesin dhe të vrapojë pas së kotës. E le anash të përhershmen, dhe vrapon pas të përkohshmes. O njeri me vendosshmëri të thyer! Çʹtë bëri ta harrosh Allahun dhe qëllimin e jetës?! Çʹtë bëri ta harrosh vdekjen bashkë me agonitë dhe dhembjet e saj?! Çʹtë bëri që ta harrosh Ditën e Ringjalljes, llahtarinë e saj?! O njeri me vendosëshmëri të thyer! A ke menduar ndonjëherë për përfundimin tënd? A e mendon gjendjen tënde, se ti do të thirresh në listën e banorëve të zjarrit? A e mendon rënien tënde nga ura e siratit, sepse, nuk ke bërë punë të mira.
Dhe fuqia yte do të lërë, e s’do të vazhdosh tutje! Mendo dënimin e All-llahut, që po të pret, me plot kuptimin e fjalës se je meritor i tij. O Allllahu ynë! Na ndrysho mendjën të logjikojmë, na ndriço sytë e zemrës, që të shohim, se sytë e ballit na janë mjegulluar e verbuar duke parë vetëm të pavërtetën dhe gënjeshtrat e saj. Çfarë jete është kjo e cila të humbë mendjen e të merr pas vete.
O ti pasues i epshit tënd, freno veten pa të ardhur shkatërrimi, e dikush të të frenojë me zinxhirë të zjarrtë.
Ndalo veten nga mëkatet oj krijesë e All-llahut,se dënimi më i lehte në Xhehennem është kur nën këmbët e tua të vendosen gaca të zjarrit e nga nxehtësia e tyre të vlojnë trutë.(Fuqia dhe pushteti i takon vetem Allahut.)
Lëreni të përkohshmen, mendoni të përhershmen! Mendoni atë që e ka premtuar All-llahu i Madhëruar në Kurʹan dhe bëhuni të durueshëm, që të fitoni atë të amshueshmen. Kujdes, ngase kjo botë është sikur helmi, ai që nuk e njeh e merr dhe mundohet t’i afrohet sa më shumë, e padyshim që kur t’i afrohet afër do të helmohet dhe do të vdesë. Vrapo në pendim para se të vijë shpirti në fyt e të përfundojë jeta e shpresa jote, sepse, Allllahu e shtrin dorën e Tij natën që të pendohet mëkatari i ditës dhe e shtrin dorën e Tij ditën, që të pendohet mëkatari i natës. Kapu pas litarit më të fortë, Kur’anit, të shpëtosh në të dy botët, jeto me urdhërat e Allllahut që të shpëtosh, po jetove duke anashkaluar fjalët e Allllahut, mjerë për ty! Mjerë për ty,dhe prap mjerë për ty.
Të gjithë ne jemi gabimtarë, të gjithë ne jemi mëkatarë. Nganjëherë kthehemi kah Allllahu dhe nganjëherë ia kthejmë shpinën, nganjëherë jemi më afër All-llahut e nganjëherë jemi të pakujdesshëm, emë i miri nga këta gabimtarë është ai që pendohet. Andaj pendohu e mos u bën ushtar i shejtanit, se ai shejtan siç e shkatërroi vetën nga kryelartësia, do të shkatërrojë edhe ty, se për profesion këtë e ka zgjedhur, degjenerimin e besimtarit. Kij kujdes nga kjo botë mashtruese, intriguese e fantazmë, e cila është zbukuruar me dredhitë e saj, dhe magjeps me dinakërinë e saj, mashtron me shpresat dhe është e dëshiruar nga miopët. Hapni sytë dhe mendoni thellë, kthjellohuni sa më pare dhe përfundimisht dijeni se kjo jetë është e shkurtër. S’ka mburrje e lumturi më të madhe se të jesh besimtar, mu për këtë ju thërras; Ejani t’i bashkohemi praktikisht gjeneratës më të mirë te ummetit (selefëve të ndritshëm) dhe ta sistemojmë jetën sipas ligjeve të Allllahut te Lartësuar, të mos e humbasim kohën, siç bëjnë të humburit që bredhin pas kalimtares.

Allahu ju shperbleft per postimin.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

KUJDES BOTËS MASHTRUESE Empty
MesazhTitulli: Re: KUJDES BOTËS MASHTRUESE   KUJDES BOTËS MASHTRUESE EmptySun 1 Apr 2012 - 22:29

O All-llah mos na ndaj nga rahmeti Yt mbushnaj zemrat me iman,dhe na largo nga kjo bote mashtruse ,dhe merrnaj shpirtin vetem duke qene si musliman,,All-llahu te nderofte vella per kete teme shum keshilluse dhe te le te mendosh dit e nat ne te miren tone...

Allahu ju shperbleft per postimin.
KUJDES BOTËS MASHTRUESE Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
KUJDES BOTËS MASHTRUESE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: