islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty20%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty7%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty37%Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Empty
MesazhTitulli: Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!!   Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! EmptySat 31 Mar 2012 - 20:01

Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! Rinia_10
Rinia është pjesa më e mirë e jetës së çdo njeriu, por është e shkurtër dhe shpejt kalon,mirëpo,sot kur unë duhet t’i shijoj të mirat e kësaj moshe, por gjithçka ka ndryshuar dhe në mënyrën më mizore vriten të gjitha ndjenjat e pastra pasiqësot po ballafaqohemi me shumë probleme si konsumimi i alkoolit,drogës,përhapja e amoralitetit e shumë probleme tjera të panumërta të rinisë tonë. Zakonisht rinia jonë e ”modernizuar” kur shkëputen nga angazhimet profesionale,ato mendojnë që çlodhja e tyre e vetme është konsumimi i alkoolit,duke e konsideruar atë si vet mjekim dhe mbushje e b o s h l l ë k u t (vetmisë).Mirëpo,përkundrazi në atë kohë ankthi nis të rritet dhe kërkon zgjidhje për shuarjen e saj dhe pi një gotë alkool pasi që ajo bën t’i harrojë të gjitha,por për fat të keq,ne e dimë që alkooli është helm për sistemin nervor,shkakton depresion dhe krijon ankth dhe paraqiten llojlloj sëmundje që e dëmtojnë rëndë shëndetin dhe trupin e njeriut.
Edhe arabët para shpalljes së Kur’anit e konsumonin me të madhe alkoolin mirëpo Allllahu xh.sh.me madhërinë e Tij e shpalli ajetinkur’anor dhe e ndaloi pirjen e alkoolit,pasi që është e dëmshme për njeriun,Allllahu xh.sh thotë: ”O ju që besuat ,s’ka dyshim se vera,bixhozi,idhujt dhe hedhja e shigjetës janë vepra të ndyta nga shejtani.Pra largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar”.
S’do mend nuk ka vepra të ndaluar e të mos jetë e dëmshme për njeriun. Shpesh pyes veten ,ku është ajo kohë e prindërve tanë kur të rinjtë kanë pasur aspirata dhe vizione për jetën më tutje, kur ata kanë qenë fuqia, ardhmëria dhe krenaria e shoqërisë. Për fat të keq,sot kur kushtet dhe mundësitë janë shumë më të mira rinia jonë po shkatërrohet duke iu dhënë një jete të pakuptimtë dhe të gabuar.
Në moshën rinore të riut i duket gjithçka bardhë para syve, mendon se gjithçka është e mirë dhe për këtë sot rininë tonë e kanë kapluar valët e zeza të problemeve dhe ky është shkaku i shkatërrimit të rinisë.
Por, ne duhet të mbahemi fort,të luftojmë për një ardhmëri të lumtur dhe me aspirata. Më duket se rinia po e humb kohën kot duke i dhënë përparësi epshit të vet ,andaj edhe lot më pikojnë për këtë gjendje të mjerueshme të rinisë sonë,që s’e lodhin kokën fare se me çfarë problemi po ballafaqohemi sepse për rininë i ashtuquajturi ”modernizim” nuk është asgjë, ”droga ,alkooli,amoraliteti,muzika,jeta e natës ”, duke mos ditur se ato janë vetëm shkatërrim .
Mendoj se në këtë botë të madhe lindin probleme,strese,të cilat ndodhin njëra pas tjetrës dhe njëherazi bëhen probleme që ta zënë frymën dhe nuk dihen se kur kanë filluar dhe kur do të mbarojnë, duket se kanë lindur me vetë kohën, prandaj është tepër rëndë që rinia t’i kuptojë sfidat me të cilat do të ballafaqohen gjatë jetës.
Dhe në fund i drejtohem me lutje Allahut që Ai ta përmirësojëe ta udhëzojë rininë tonë në rrugë të mbarë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Rinia sotë dhe sfidat e jetës alkooli,droga,prostitucioni etj!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: