islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty96%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty0%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty0%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty0%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty1%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty2%1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. Empty
31032012
Mesazh1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite.

1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. 1-prilli-300x225
Islami si fe na tërheq vërejtjen për genjeshtrën në përgjithësi, dhe e llogaritë atë prej cilësive të kufrit-mosbesimit dhe nifakut-dyftyrësisë.
Allahu në Kur’an thotë: “Pa mëdyshje trillojnë gënjeshtra vetëm ata që nuk u besojnë argumenteve të Allahut , e ata jane gënjeshtarë”. (Nahl:105)
Allahu ka thënë:” Allahu nuk udhëzon në rrugë të drejtë atë që e tepron me gënjeshtra”. (Gafir:28)

Muhammedi alejhi selam ka thënë:”Cilësitë e dyfytyrëshit jane tri: kur flet gënjen, kur premton nuk e zbaton premtimin dhe kur i besohet tradhëton”. Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Gënjeshtra është ves i keq, nga e cila na kanë tërheqë vërejtjen sheriatet-legjislacionet. Dhe se për këtë është pajtuar edhe natyrshmëria e shëndoshë, ndërsa këtë e thonë edhe personalitetet mendjendritur.

Sheriati ynë na ka tërhequr vërejtjen për gënjeshtrën me ajete te Kur’anit, Hadithe te Muhammedit alejhi selam dhe me konsensus të dijetarëve muslimanë, e po ashtu gënjeshtra ka një përfundim të keq në këtë botë dhe botën tjetër.

Islami nuk e ka lejuar gënjeshtrën, pos në raste të caktuara : në luftë, ne pajtimin mes njerëzve dhe mes burrit dhe gruas.

Ndëshkimi i rrenës:

1- Dyfytyrësi-Nifak në zemër.
Allahu ka thëne:” Dhe për shkak se thyen besën që i patën dhënë Allahut, dhe për shkak të asaj se gënjenin, Allahu u ngjeshi hipokrizinë në zemrat e tyre deri në ditën që e takojnë Atë”. (Teube: 77)

2- Gënjeshtra shpie drejt të keqiave dhe zjarrit.

Ibni Mes’udi thotë se Pejgamberi ka thënë:
“Sinqeriteti është bamirësi, ndërsa bamirësia shpie në Xhennet. Vërtetë njeriu do të vazhdojë të flasë drejt (të jetë i sinqertë në të folur) derisa te shkruhet tek Allahu i sinqerte. Gënjeshtra është marrëzi, ndërsa marrëzia shpie në zjarr (xhehennem). Njeriu do të vazhdojë të gënjejë derisa te shkruhet tek Allahu, subhanehu ve teala, si gënjeshtar”. Transmeton Buhariu dhe Muslimi

3- Nuk i pranohet dëshmia.

Ibën Kajim, Allahu e mëshiroftë ka thënë:” gjuha rrenacake është në pozitën e gjymtyrës së paralizuar që nuk ka dobi prej saj, bile edhe më e keqe se ajo, më e keqja tek njeriu ështe gjuha rrenacake”.

4- Nxirja e fytyrës në këtë botë dhe botën tjetër.
Allahu ka thene:” E ata që bënë gënjeshtër ndaj Allahut, do t’i shohësh në ditën e kijametit, fytyrat e tyre të nxira. A nuk është në xhehenem vendi i arrogantëve? ”. (Zumer: 60).

Rrena është posta e kufrit-mosbesimit, ndërsa dyfytyrësia është udhërrëfyesi, mjeti, shoferi, zbukurimi dhe veshja e tij.

Pse genjejne njerezit?

1- Mosfrika nga Allahu.
2- Përpjekja për të ndryshuar realitetet.
3- Mashtrimi i njerëzve.
4- Tërheqja e vëmendjes së njerëzve me anë të tregimeve dhe njohurive të rreme.
5- Mësimi i gënjeshtrës qysh nga fëmijëria.
6- Llogaritja e saj prej “zgjuarsisë”.

Përgatiti: Valdet Kamberi

www.sinqeriteti.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. :: Komentet

Albana...
Re: 1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite.
Mesazh prej Sat 31 Mar 2012 - 12:24 nga Albana...
vAll-llah,besomeni qe mua me duket shume absurde,qe njerezit ne kete dite e humbin kohen duke u marre me genjeshtra.Ajo qe eshte me e keqe,ata nuk genjejne askend pos vetes,dhe per ta dihet qa i pret"Zjarri i Xhehenemit",prandaj detyre e muslimanit eshte t`i keshilloje ata qe nuk e din denimin e atyre genjeshtrave ne ate dite.1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite. 483844
 

1 Prilli dhe ndalesat kundër kësaj dite.

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: