islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty
MesazhTitulli: Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)   Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 28 Mar 2012 - 17:18


Sulltani i Damaskut (Sirise), Nuredin Mahmud Zengi (1146-1174), nje nate pasi kishte falur namazin e tehexhudit pa ne enderr Pejgamberin a.s.. Pejgamberi a.s. i tregoi atij se dy burra emser dhe i tha: "Merru me keta." U zgjua dy here, mori abdes dhe fjeti perseri, por kur kjo iu perserit tre here rresht e kuptoi se ishte enderr e drejte. Therriti ministrin i cili ishte edhe ky besimtar i sinqerte dhe u nisen naten nga Damasku ne Medine bashke me njezet kalores trima dhe nje sasi te madhe floriri. Pasi falen namaz ne xhamine e Pejgamberit a.s., ministri iu drejtua popullit duke iu thene: "Sulltani ka ardhur te vizitoje varrin e Pejgamberit a.s. dhe qe te shperndaje sadaka per gjithe popullin e Medines. Te gjithe banoret e qytetit te regjistrohen dhe te vine te marrin sadakane direkt nga dora e sulltanit." I gjithe populli erdhi dhe mori, por sulltani akoma nuk kishte arritur te dallonte dy burrat qe kishte pare ne enderr. Prandaj urdheroi disa here te kontrollonin se mos kishte mbetur dikush tjeter pa marre. Me ne fund i thane: "Kane mbetur vetem dy burra perendimor, ata e kalojne gjithe kohen duke bere ibadet, jashte dalin rralle vetem per te dhene sadaka ose per te vizituar varret e te medhenjve."

Menjehere dha urdher qe ti sillnin edhe ata. U gezua kur vuri re se keta ishin dy burrat qe kishte pare ne enderr. I pyeti ata se kush ishin dhe ju pergjegjen se ishin dy perendimor te cilet kishin ardhur per te kryer haxhin dhe kishin vendosur te qendronin mysafire aty. Pasi mori kete pergjigje, sulltani dha urdher te kontrollonin dhomat e tyre dhe aty poshte nje hasre (tepih), zbuluan nje tunel i cili vazhdonte deri ne afersi te varrit te Pejgamberit a.s.. I detyroi ata me force qe te flisnin dhe arriti te marre kete pergjigje: "Ne jemi grek jobesimtare, mbreti jone na ofroi shume para, na urdheroi te maskoheshim e te vinim ketu te merrnim trupin e Pejgamberit tuaj duke hapur tunel nentoke dhe ta çojme ate ne Greqi. Prandaj, edhe ne në menyre qe te mos diktoheshim çdo nate germonim nga nje çante te vogel me dhe, dhe ne mengjes shkonim ne varreza me preteksin se shkonim ne varreza e derdhnim dheum, ne nje vend ku nuk na shihte askush."

Sulltani i ekzekutoi keta dy. Pastaj u gezua shume qe atij iu dha mundesia ta bente kete sherbim te madh, ju forcua besimi dhe nuk i mbajti dot lotet.
Pastaj sulltani Mahmud dha urdher te gerrmonin themele per te ndertuar mur rreth varrit te Pejgamberit a.s., por aty filloi te dale uje. Dha urdher qe te vazhdonin te germonin edhe me thelle. Shkriu sasi te madhe bakri dhe e derdhi ne themele. U be nje mur metali i ngjashem me murin e Dhulkarnejnit.
Lexuar:

visitor counter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty
MesazhTitulli: Re: Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)   Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 28 Mar 2012 - 17:44

Allahu ju shpërbledt vlla për këtë tregim shumë interesant a thua valle ka qenë e vërtetë kjo ngjarje.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty
MesazhTitulli: Re: Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)   Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 28 Mar 2012 - 18:31

Kishat ortodokse greke dhe te gjitha fete tjera natyrisht se punojne dhe do te punojne per te arritur qellimet e tyre, duke konkluduar se kinse Muhammedi a.s. nuk ka qen i derguar, dhe me kete, te ju tregojne jobesimtareve se kane pasur te drejt. Çdo dite, krishteret dhe te tjeret punojne duke u munduar qe Islamin ta qesim sa me poshte, por po ndodh nje mrekulli ne vete dhe ajo eshte se ata po bejne porpgande, per Muhamedin a.s. se kinse ai ka therritur vetem ne xhihad permes shpates, kurse kur jobesimtari e degjon kete dhe pastaj interesohet vetem per kete duke lexuar jeten e Pejgamberit a.s., atehere e sheh se prijesit e tyre fetar e kane gabim, dhe nga j leximi i jetës shembullore te Pejgamberit a.s. ai magjepset dhe keshtu afrohet me Islamin.

Allahu u zgjat jetet e tyre ne menyre qe ti shohin te mirat qe i posedon Islami.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty
MesazhTitulli: Re: Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)   Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) EmptyWed 28 Mar 2012 - 20:05

Shume tregim i bukure dhe terheqes.All-llahu ju shperbleft,InshAll-llah.Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty
MesazhTitulli: Re: Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)   Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mrekullia (Si deshën dy grekë të çelnin varrin e Pejgamberit a.s.)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: