islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Turpi eshte celesi i besimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Turpi eshte celesi i besimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Turpi eshte celesi i besimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Turpi eshte celesi i besimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Turpi eshte celesi i besimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Turpi eshte celesi i besimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Turpi eshte celesi i besimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Turpi eshte celesi i besimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Turpi eshte celesi i besimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Turpi eshte celesi i besimit Empty20%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Turpi eshte celesi i besimit Empty7%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Turpi eshte celesi i besimit Empty37%Turpi eshte celesi i besimit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Turpi eshte celesi i besimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Turpi eshte celesi i besimit Empty
MesazhTitulli: Turpi eshte celesi i besimit   Turpi eshte celesi i besimit EmptyTue 27 Mar 2012 - 19:56

[justify]Duke ecur në rrugë, Profeti a.s takoi një njëri,i cili po qërtonte dikë se ishte i turpshëm,duke i thene: "Ti je i turpshëm dhe ke sjellje shumë të mirë,por kjo është e dëmshme për ty".Kur e dëgjoi këtë,Profeti i tha: "Lëre atë në gjendjen e tij,sepse turpi është prej besimit".(Bujari,77.)
Profeti ynë,prej ndjenjës së turpit që kishte,asnjëherë nuk ka ardhur me zë të lartë.Ai nuk përqëndrohej tek fytyra e askujt dhe nuk shikonte askënd me imtësi.Shikimet poshtë në tokë ishin më të shumta se shikimet lart.Prej ndjenjës së turpit,profeti ynë,asnjëherë nuk ua vinte njerëzve në dukje në sy gabimet,por i këshillonte në mënyrë të përgjithshme.Ai ka thënë:
Prej ndjenjës se turpit,vetëm përfitime mund të kesh."

Ai që zotron ndjenjën e turpit,do të jetë prej kushërinjve.Ai që nuk ka turp,e ka zemrën e ngurtësuar.E kush e ka zemrën e ngurtë,është prej xhehenemlinjve.

Fjala e rëndë nuk sjell gjë tjetër,përveçse gjelbërimit.Ndërsa turpi dhe edukata e zbukuron vendin në të cilin ndodhet.

Turpi dhe besimi janë bashkë;kur ikën njëri,padyshim ikën edhe tjetri.

Profeti ynë na ka këshilluar në këtë mënyrë:
"Allahu xh.sh, është shum i fshehtë dhe i turpshëm.Për këtë,Ai e pëlqen turpin dhe mbulimin.Prandaj,çdokush prej jush,që bën gusul,të mbulohet."(Ebu Davud)

[i]"Rruhuni prej lakuriqësisë.Pranë jush ndodhen engjëj që nuk ndahen asnjëherë prej jush,përveçse në raste të nevojave personale,ose kur bashkëshortët janë bashkë.Kini turp prej tyre dhe silleni mirë me ta."(Durmishi,42.)

Një sahabi shkoi pranë profetit dhe e pyeti për mbuulimin e vendeve të turpshme.Profeti i tha: "Mbuloi vendet e shtetit (të turpshme),përballë çdokujt tjetër,përveç gruas dhe robëreshave që i ke të lejuara."

Shkalla me e lartë e turpit është të turpëruar prej se dukshmes dhe se padukshme.Pra,njeriu duhet të jetë i përgatitur në çdo kohë se do të dalë përpara Allahut dhe do të shkojë pranë Tij.Mbi të gjitha,profeti ka thënë:

"Turperohuni prej Allahut,me të drejtë." Sahabiu i tha:

"O i dërguari i Allahut!Elhamdulilah,ne turpërohemi përpara Allahut."Mbi këtë,profeti i tha:
"Ajo që doja t'ju thosha,nuk ka të bëjë me turpin që keni kuptuar ju.Ajo që dua t'ju them,është se duhet t'i mbani dhe ti ruani,kokën,trupin, dhe organet që ndodhen në të,gjithashtu dhe të kujtoni gjithmonë se një ditë do të vdisni dhe do të kalbeni në tokë.Deshirojeni shoferin dhe braktise gjërat materiale të kësaj botë.Ai që vepron në këtë mënyrë, do të thotë se është turpëruar me të drejtë tek Allahu.

Profeti ka thënë se edhe Hz.Musa ka qenë shumë i turpshëm dhe,në kohën kur bijtë e Israelit liheshin të gjithë bashkë dhe lakuriq,Hz.Musai lahej vetëm dhe duke mbuluar vendet e turpshme.
Nuk duhet të jemi të turpshëm vetëm për sa i përket veshjes dhe paraqitjes së jashtme,por e rëndësishme është që të kemi ndjenjën e turpit edhe në mendime,në të folur,në shikim,,në të ecur dhe në çdo gjë tjetër.Allahu ia ka dhënë njeriut ndjenjën e turpit si një mirësi të tillë,që të kapet fortë pas besimit,islamit dhe ahlakut (moralit).Në qoftë se një njeriu i griset perdja e turpit,atëherë të gjitha këto që thamë më lart,shkojnë kot.
Në qoftë se Allahu dëshiron të shkatërrojë një person,ia heq atij ndjenjën e turpit,ai bëhet prej të rënuarve.Dhe kur rrënohet ,i hiqet besueshmëria,ai nuk bëhet tjetër,veçse tradhëtar.Kur tradhëton,nuk përfiton prej mirësisë se Allahut.Kur nuk meshirohet,mallkohet.Në kohën që behet prej të mallkuarve,shkëputet përfundimisht lidhja e tij me islamin. (Ibn Maxhe)
Shkruajti Ilaz Salihi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Turpi eshte celesi i besimit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Turpi eshte celesi i besimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: