islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty20%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty7%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty37%Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... Empty
MesazhTitulli: Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të....   Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... EmptySat 24 Mar 2012 - 20:23

Në fakt, të mirat e kësaj bote, të cilat tundojnë nefsin (egon) e njeriut, Allahu Teala me urtësinë e Vet, i ka bërë sprova, me të cilat duhet të përballohemi.Mashtrimi me këto të mira, i ngjan peshkut që ngel në grep.Peshku mashtrohet pas karremit dhe nuk e sheh grepin që është fshehur në të.
Ja pra, ata që nuk e shohin këtë kurth, nuk mund të shpëtojnë pa u mahstruar prej tij.Për të kaluar sprovat hyjnore,ku kanë rrëshqitur shumë këmbë dhe janë fundosur shumë shpirtëra, duhet kuptuar mirë thelbio i të mirave të kësaj bote dhe të arrihet të përceptohet "misteri i sprovës" , që fshihet në to.Ndërsa, për të zotëruar një aftësi të tillë, është kusht që të jemi vigjilentë ndaj kurtheve joshëse të kësaj bote, si pasuria, epshi dhe fama dhe, si do që të jetë puna, të zgjedhim shpëtimin e botës tjetër.

Në lidhje me këtë çështje, Allahu Teala na paralajmëron kështu:

"Por ju, përkundrazi, më shumë po parapëlqeni jetën e kësaj bote, ndonëse jeta tjetër është më e mirë dhe e amshuar." (El-A`la, 16-17)

".....Ju dëshironi të mirat kalimtare të kësaj bote, kurse Allahu dëshiron botën tjetër...."
(el-Enfal,67)Pasuria që fitohet në këtë botë, më e shumta e shoqëron të zotin deri në varr.Pasuria e dukshme, që mund të marrë njeriu në varr prej kësaj bote, është vetëm qefini.Ndërsa pasuria e padukshme, është besimi dhe punët e tij.Prandaj, nuk duhet të mashtrohemi pas pasurisë së pabesë dhe kënaqësive të përkohshme të kësaj bote.

Sipas transmetimeve,Dhulkarnejni, i cili pushtoi të gjithë botën, para se të vdiste, la këtë amanet:

"Më lani dhe më qefinosni!Pastaj më vendosni në një tabut, por krahët m`i lini të varur jashtë!Shërbetorët e mi të më vijnë nga pas dhe pasurinë time ngarkojeni nëpër mushka!Le ta shohë populli se unë po iki me duar bosh, ndonëse zotëroja kulmin e madhështisë dhe thesaret e gjithë botës.Edhe shërbetorët të shohin se thesarët e mi qëndruan në këtë botë e nuk më erdhën pas!Prandaj,të mos mashtrohen prej kësaj bote gënjeshtare dhe të përkohshme!...

Dijetarët e kanë komentuar kështu, këtë amanet:

"...E gjithë bota ishte nën drejtimin tim.Zotërova thesare të panumërta.Mirëpo, të mirat e kësaj bote nuk janë të përhershme.Ja pra, siç e shihni, po shkoj në varr me duar bosh!Pasuria e kësaj bote, ngelet në këtë botë.Prandaj, shihni punët të cilat do t`ju vlejnë në botën tjetër!...

Edhe Profeti ynë i dashur a.s, na ka këshilluar në këtë mënyrë:

"...Po ju lë amanet pesë këshilla,me qëllim që Allahu t`u plotësojë me to virtytet e mira: Mos mblidhni gjëra, të cilat nuk do të mund t`i hani!Mos ndërtoni bina, në të cilat nuk do të banoni!Mos u grindni me të tjerët për gjëra, që nesër do t`i lini pas!Kini frikë prej Allahut, para të Cilit do të tuboheni të gjithë!Përgatituni për vendin ku do të shkoni e do të banoni përgjithmonë!".(Aliel Muttaki, Kenzul-Ummal,hd.nr1363)

Si përfundim,është e padobishme që në frymën e fundit të kuptoni s ejeni mashtruar dhe t`i hidhni fajin botës.Nëse njeriu ka shkuar pas të mirave të kësaj bote dhe është larguar nga besimi e morali i mirë, duhet të fajsojë për këtë vetëm veten e tij.Sa e hidhur është të shkatërrosh të ardhmen e pafund për dëshirat e pafundme,dashuritë e shkurtra dhe shijet e përkohshme!Duhet menduar mirë, sepse as në këtë botë nuk ka kohë dhe vend ku mund t`i shpëtosh vdekjes, as në varr nuk ka ndonjë mundësi për t`ukthyer pas dhe as në ditën e kiametit nuk do të ketë vendstrehim prej tmerrit të asaj dite.

Allahu i Madhëruar na bëftë prej robërve të Tij të devotshëm,të urtë dhe të zgjuar,të cilët e ruajnë sinqeritetin përballë sprovave të kësaj bote!Na e bëftë të mundur që të shohim fytyrën e vërtetë të kësaj!Na e bëftë të mundur që të shohim fytyrën e vërtetë të kësaj bote dhe të botës tjetër dhe të botës tjetër,ashtu siç ua ka treguar robërve të Tij të devotshëm dhe me bujarinë e mëshirën e Tij,zemrat tona të anojnë për nga bota tjetër!....Amiin

Shkrujti:Ilaz Salihi
Marur nga Revista Etika Mars 2012
www.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të.... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Problemi nuk është tek kjo botë, por tek Ai që mashtrohet me të....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: