islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty20%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty7%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty37%Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi Empty
MesazhTitulli: Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi   Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi EmptyThu 22 Mar 2012 - 21:18

Muslimaët
janë të bindur se Isai dhe Muhamedi janë të dy profet dhe të dërguar të
Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të dy. Muslimanët nuk e pakësojnë
asnjë profet të Allahut dhe nuk e rezufojnë asnjë mesazh të tyre. Kur’ani na
tregon se për të shpallur besimin tonë në të gjithë profetët, duke përfshirë
Ibrahimin, Musën dhe Isai dhe se ne nuk duhet të bëjmë kurrfarë dallimi mes
tyre.


Allahu
në Kur’an thotë: Ju (besimtarë) thuani: “Ne i besuam All-llahut, atë që na u
shpall neve, atë që iu shpall Ibrahimit, Ismailit, Is’hakut, Jakubit dhe
pasardhësve (të Jakubit që ishin të ndarë në dymbëdhjetë kabile), atë që i
është dhënë Musait, Isait dhe atë që iu është dhënë nga Zoti i tyre
pejgamberëve, ne nuk bëjmë dallim në asnjërin prej tyre dhe ne vetëm atij i
jemi bindur.” (El-Bekare, 136)“I dërguari i besoi asaj që iu shpall prej Zotit të tij, e
ashtu edhe besimtarët. Secili i besoi All-llahut, engjëjve të Tij, shpalljeve
të Tij, të dërguarve të Tij. Ne nuk bëjmë dallim në asnjërin nga të dërguarit e
Tij, dhe thanë: “Iu përgjigjëm thirrjes dhe respektuam urdhërin. Kërkojmë
faljen tënde o Zoti ynë! Vetëm te Ti është ardhmëria jonë”. (El-Bekare, 285)Kjo nënkupton që secili
prej tyre predikoi (thirri) mesazhin e vërtetë të Allahut, dhe do të ishtë
gabim të thuhet se ne besojmë në disa por jo në të tjerët.


Profetët ishin rob të përulur
të Allahut. Ata nuk përpiqeshin të provonin veten se ishin më superior se sa të
tjerët. Ajo do të ishte argument I gabuar për pasuesit e tyre se kush do të
ishte më superior. Një herë muslimanët dhe hebrenjtë debatonin mes vete. Një
musliman tha se Muhamedi është më superior mbi të gjithë njerëzit. Hebreu tha
se Musa është më superior mbi të gjithë njerëzit. Pasi kjo ishte e lidhur me
Muhamedin a.s., ai tha: “Mos më jepni epërsi mbi Musain.” Ai pastaj tha:
“Askush nuk duhet të thotë se unë jam më I mirë se Junusi, i biri i Amitait.”Ai
gjithashtu urdhëroi: “Mos më jepni përparësi as ndaj ndonjë profeti midis
profetëve të Allahut.”


Një herë Pejgamberi a.s.
ishte pyetur se kush ishte njeriu më I nderuar nga të gjithë njerëzit. Ai u
përgjigj:”Ai i cili ka frikë Allahun.” Kur e pyetën se si e kishte emrin individual
ai njeri, atëherë ai u përgjigj se ai ishte Jusufi, i biri i Jakubit.”


Kjo përulësi është ndarë edhe nga shumë profetë të tjerë. Isai është
raportuar të ketë thënë: “Unë ju thëm të vërtetën. Në mesin e atyre që kanë
lindur prej gruas nuk ka njeri më të ngritur se sa Jahjai” (Mateu, 11:11)


Por edhe Jahjai a.s. ishte gjithashtu i përulur. Ai nuk pretendoi se
madhështia ishtë për vete. Ai foli për një njeri më të madh që do të vinte pas
tij: “Pas meje do të bijë një njeri më i fuqishëm se unë, me sandale me një gisht,
sandalëve të të cilave unë nuk jam i denjë që t’i pranoj të poshtë dhe t’i
zgjidh.” (Mark, 1:7)


Kur ndodhi Israja dhe Miraxhi, që Allahu e dërgoi Xhibrilin për të marrë
përmes mjetit të quajtur Burak, në xhaminë Al-Aksa, atëherë Muhamedi a.s. i
kishte udhëhequr në namaz (imam), të gjithë profetët tjerë dhe të gjithë kishin
ndjekur shembullin e tij. Ai gjithashtu është i lidhur me të vërtetën se do të
jetë bartës i flamurit të lavdishëm në Ditën e Gjykimit, ku pas tij do të jenë
të gjithë profetët tjerë. Por Muhamedi a.s. nuk u mburr me këtë. Ai i urdhëroi
muslimanët se nuk duhet ta lavdërojnë atë sikurse njerëzit e tjerë që e
lavdëruan Isain, të birin e Merjemes, duke thënë: “Më thërrisni një rob i
Allahut dhe i Dërguari i Tij.”


Çfarë është më e rëndësishme nuk duhet të provohet të thuhet dhe as të
mendohet se një profet është më superior ndaj një tjetri, por duhet besuar se
të dytë janë robër të Allahut dhe të dy ishin të dërguar të Tij, madje kjo
është edhe njëra nga kushtet e besimit. Pejgamberi a.s. tha:”Nëse një njeri ka
besuar Isain, dhe pastaj më ka besuar mua, ai do të ketë shpërblim të
dyfishtë.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Muhamedi ka vdekur. Jezusi (Isa) është gjallë. A nuk do të thotë kjo se Jezusi është më superior se sa Muhamedi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: