islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty20%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty7%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty37%Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem Empty
MesazhTitulli: Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem    Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem EmptyWed 21 Mar 2012 - 21:53

Një ditë, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha Abdullah bin Mesudit:
"Më lexo pak Kur`an!" Abdullah bin Mesudi ishte një ndër sahabët më të njohur në
leximin dhe këndimin e Kur`anit.U
hutua Abdullahu prej asaj që e dëgjoi dhe tha: "O I Dërguari i Allahut, lexo ti
vetë, sepse ty të ka zbritur." Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha:
"Unë dua ta ndëgjoi atë nga të tjerët"

Abdullahu iu përgjigj kërkesës së Muhammedit sal-lallahu
alejhi ve sel-lem dhe filloi ta lexoi në suren En-Nisa, deri sa mbëriti te
ajeti:


Dhe si do të jetë gjendja
e atyre (që nuk besuan), kur Ne do të sjellim dëshmitarë për çdo popull, e ty do
të sjellim dëshmitarë mbi ata (që nuk të besuan)?Atë ditë ata që nuk besuan dhe
kundërshtuan të dërguarin, do të dëshironin (të varroseshin) të rrafshohej mbi
ta toka ngase nuk mund t'i fshehin All-llahut asgjë (En-nisa
40-41)

E ndaloi këtu duke i thënë:
"Mjaft është", sepse e lexoi me një melodi pikëllimi dhe ishte gati për të
qarë.U ndal Ibni Mesudi r.a dhe u trishtua nga zërri pikëllues i Pejgamberit
sal-lallahu alejhi ve sel-lem i cili ishte gati duke qarë.
Pastaj e ngriti kokën Muhammedi sal-lallahu alejhi ve
sel-lem dhe e pa atë duke qarë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Lotët e Muhammedit Sal-lall-llahu Alejhi Ve Sel-lem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: