islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty20%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty7%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty37%Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
MesazhTitulli: Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!!   Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyTue 20 Mar 2012 - 21:10

Cdo fillim ka dhe nje fund.Ashtu do te ndodhe edhe me njerezimin,cdo gje do merre fund ne Diten e fundit "Kijameti"....Do te kemi nevoje per nje pike uje,por nuk do te mund te arrijme ta pime ate uje,ngase nuk do kete kohe as per te marre fryme.All-llahu xh.sh. na krijoi dhe tek Ai do te kthehemi nje dite,por kur do te vije ajo dite,askush nuk mund ta dije,perveq All-llahut xh.sh.Por,jo me vdekjen gjithecka merre fund,jo,kjo ishte jeta e perkohshme,pas vdekjes na pret nje jete plotesisht ndryshe,qe edhe nese duam ta imagjinojme,nuk mundemi.Ngase nuk eshte lehte te enderrosh nje vend pa e pare me syte e tu.A thua cfare do te ndodhe me ne?pyesim veten,por pergjigjen nuk mund ta gjejme.Vertete,nuk mund te i pergjigjemin nje pyetjeje,qe ne shikim te pare na duket shume e thjeshte,por qe belbezojme po te mundohemi t`i pergjigjemi,ngase nuk kemi cfare te themi.Le te dije cdo njeri si ka nje Krijues,dhe se tek Ai do te kthehet,nese jo sot,neser,nese jo neser,nje dite,por me rendesi qe nuk do mund t`i fshihet asaj dite.InshAll-llah Allahu na ndihmon dhe inshAll-llah do te kete meshire per ne sadopak e vogel do te jete ajo ndihme(Amin)...!!Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!!   Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! EmptyWed 21 Mar 2012 - 14:39

Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!! 88173.
we selamu alejkum moter All-llahu te shperblefte :
J eta e kësaj bote, nuk është gjë tjetër, veçse argëtim dhe
lojë. Ndërsa jeta e botës tjetër, pikërisht ajo është jeta e vërtetë.
Veç sikur ta dinit
”.[19]

Me të vërtetë, jeta e kësaj bote i shëmbëllen shiut që Ne e
lëshojmë nga qielli e me të përzihet toka dhe bën bimë, me të cilat
ushqehen njerëzit dhe kafshët. E, kur Toka vishet dhe zbukurohet dhe,
kur banorët e saj mendojnë se janë zotërues të saj (për ta vjelur a
korrur) u vjen urdhri ynë, natën ose ditën dhe Ne e bëjmë atë si të
ishte e korrur, thuajse nuk kishte lulëzuar të djeshmen. Kështu, Ne ua
shpjegojmë shpalljet Tona njerëzve që mendojnë
”.[20]

Ta dini se jeta në këtë botë, nuk është tjetër veçse lojë,
dëfrim e zbukurim, si dhe mburrje ndërmjet jush e rivalitet* për më
shumë pasuri* dhe fëmijë. Ajo i shëmbëllen bimës, e cila pas shiut
rritet dhe i gëzon bujqit, por më vonë zverdhet , thahet dhe mbetet pa
vlerë. Në botën tjetër ju presin vuajtje të mëdha ose falja e Allahut
dhe kënaqësia e e Tij; jeta në këtë botë është vetëm kënaqësi e rreme
[21]

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Ti na krijove,dhe tek Ti do të kthehemi...!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: