islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty96%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty0%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty0%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty0%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty1%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty2%DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 DYSHIME RRETH NAMAZIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

DYSHIME RRETH NAMAZIT Empty
MesazhTitulli: DYSHIME RRETH NAMAZIT   DYSHIME RRETH NAMAZIT EmptyMon 19 Mar 2012 - 23:48

Kemi disa dyshime,disa prej të cilave i frymëzon djalli në mënyrë që ta ndalojë muslimanin nga përmendja e Allahut si dhe nga namazi, siç thotë Allahu xh.sh: [b]"O Ju që besuat, s`ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani.Pra,largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.
Shejtani nuk dëshiron tjetër, përveç se nëpërmjet verës dhe bixhozit të hedh armiqësi mes jush,t`ju pengojë nga të përmendurit Zotit dhe t`ju largojë nga namazi.Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)? (El-Maide 90-91)

Cilët janë ato dyshime:


Pyetja: Dikush thotë: O Vëlla puna është ibadet (adhurim)! E vërteta është se njeriu nuk shpërblehet për asnjë punë nëse nuk e ka kryer namazin, dhe sikur ta ndërtojë xhamia në çdo vend, si dhe nëse i jep çdo muslimani mijëra htë holla pra nuk merrë sevape (shpërblime).Për këtë vetëm pasi ta ketë kryer namazin, duke u bazuar në hadithin e Pejgamberit a.s., të cilin e transmeton Ebu Hurejre r.a (Allahu qoft i kënaqur me të), i cili ka thënë: Se e ka dëgjuar të Dërguarin e Allahut xh.sh duke thënë: "Gjëja e parë, për të cilën do të llogaritet robi në Ditën e Gjykimit është namazi i tij, nëse është në rregull ai ka shpëtuar, e nëse nuk është në rregull ai ka humbur dhe është shkatërruar" (transmeton Tirmidhiu).

Dihet se muslimani shpërblehet për çdo gjë me të cilën dëshiron kënaqësinë e Allahut, derisa edhe mardhëniet intime me gruan e tij, duke u bazuar në hadithin e Pejgamberit a.s që transmeton Muslimi:
"......edhe në mardhëniet me gruan tuaj ka lëmoshë (sadaka), thanë:O i Dërguar i Allahut edhe nëse dikush nga ne e kënaqë nga ne e kënaqë ep[shin e tij, a edhe në këtë ka shpërblim?
Tha:Ç`farë mendoni ju nëse ai e shfrytëzon atë (epshin) e tij në harame (gjëra të ndaluara), a do të ketë mëkat për këtë? Kështu pra është edhe puna e tij që e shfrytëzon epshin e tij në hallall do të ketë shpërblim".

Kur muezini thërret ezanin ti i thua atij njeriu (i cili nuk falet): eja në namaz, atëherë të thotë ai ty siç tha më parë:puna është ibadet, pastaj pas një kohe vjen dhe e tregon një hadith të shpifur kur Pejgamberi a.s ka hyrë në xhami dhe ka gjetur një njeri ulur dhe i ka thënë atij: Kush shpenzon për ty? Tha: Vëllau im, i tha: Vëllau yt është më i vlefshëm se ti.

E vërteta është se ky hadith është i shpifur,Pejgamebri a.s është larg nga ky hadith, sikurse që ishte ujku larg nga gjaku i birit të Jakubit a.s.Në kapitullin, bindja dhe të mbështeturit në Allahun, te libri Rijadu Es-salihin është cekur çka transmeton Tirmidhiu me sened (zinxhirë) të vërtetë nga Enesi, i cili ka thënë:
Kanë qenë në kohën e Pejgamberit a.s dy vllezër, njëri prej tyre vinte te Pejgamberi a.s ndërsa tjetri merrej me një profesion (d.m.th. fitonte dhe me këtë arsyetohej), u ankua ky profesionisti për vëllaun e tij te Pejgamberi a.s e i tha: ndoshta ti do ta furnizosh atë.

O rob i Allahut, mos u vono asnjë moment nga të falurit namaz! Kjo botë është kalimtare, njeriu është i pasur nëse respekton Allahun, e i varfër nëse bënë mëkate, apo siç thonë: Nuk ka humbur asgjë ai, i cili e ka humbur Allahun.Nëse njeriu është me Allahunm atëherë ai është më i pasuir ndër njerëzit po edhe nëse nuk posedon para vetës përveç një copë bukë.Kurse ai i cili është largë Allahut e i është dhënë çka ka në botë, përkundrazi ai është njeriu më i varfër.

O rob i Allahut: Përkujto thirrjen e varrit drejtuar ty: O bir i Ademit, unë jam shtëpia e trishtimit, unë jam shtëpia e errësirës, unë jam shtëpia e krimbave, unë jam shtëpia e vetmisë,unë jam ai që kush hyn duke qenë rrespektues i Allahut do të jem për të në atë ditë mëshirë, ndërsa ai q0δ hyn në mua duke qenë kundërshtar i Allahut do të jem për të atë ditë zemërim.

Vëllau im, nëse je prej atyre që nuk falesh parapriju të mirave dhe bjeri në Razz Zotit të tokës dhe qiejve!Mundesh të falesh edhe nëse e dinë vetëm fatihanë (Elhamdulilahin) e nuk dinë ajete tjera nga Kur`ani, në fillim nuk kushtëzohesh që ta dish përmendësh Et-tehijatin, poashtu një herë mund ti falësh vetëm farzet e pastaj edhe sunnetet.E nëse nuk mund ti mbash në mend numrine rekateve të çdo farzi, atëherë çështja është shumë e lehtë: Para se të lind Dielli janë dy rekate (namazi i sabahut), e kur të të perendon dielli janë tri rekate (namazi i akshamit),ndërsa kohët e mbetura, dreka,ikindia dhe jacija i kanë nga katër rekate.

Shkrujti:Ilaz Salihi
www.islamieshetdrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
DYSHIME RRETH NAMAZIT 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
DYSHIME RRETH NAMAZIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: