islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty20%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty7%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty37%Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... Empty
MesazhTitulli: Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!...   Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... EmptyMon 19 Mar 2012 - 17:26

[justify]Xhumerti,është personi që bën bamirësi dhe që i gostit njerëzit me mundësitë që ia ka falur All-llahu xh.sh.,kurse koprrac është personi që e mendon vetëm veten e tij dhe që nuk i gostit të tjerët me mundësitë që ia ka falur Zoti atij.

Mes këtyre dyve, jo vetëm mes njerëzve,pra edhe në praninë e Zotit dhe të Dërguarit të Tij (s.a.v.s),ka shumë dallime.

Prijësi ynë (s.a.v.s),në një hadith të Tij ku i lavdëron xhumertët dhe i qorton koprracët,referohet në një mënyrë që na zhyt thellë në mendime.

Rrënja e xhymertlleku (Zemërgjerësia),është e një peme që gjendet në xhennet;do të thotë që ai që kapet për degët e saj,më në fund hyn në xhennet.

Kurse rrënja e koprracisë ,është e një peme që gjendet në xhehennem;kështu që ai që kapet për degët e saj,me në fund hyn në xhehennem.

Nipi i shenjtë i Pejgamberit tonë (s.a.v.s),Hazreti Hasani (r.a), në lidhje me çështjen e xhymertllëkut na rikujton për këtë:
-Robi duhet ta marrë shembullin e xhymertllëkut nga Allahu xh.sh.Aq sa m'i jep Allahu një personi,po aq edhe ai duhet t'i ndihmojë të varfërit dhe nevojtarë.Mirësitë që i ofrohen një personi,ai duhet ta dijë për detyrë që ato mirësi t'ja ofrojë nevojtarëve.
Karuni,i cili i takonte ummetit të Hz.Musasë (a.s),ishte shumë i pasur,por në të njëjtën kohë ishte edhe shumë koprrac.Kopracinë e tij ai e shpjegonte në këtë menyrë:
_Gjthë këtë pasuri unë e fitova me aftësinë dhe me djersën time.Andaj,nuk jam i detiruar që asnjërit m'i japë asgjë!...
Pretendimin e Kur'aj,Allahu xh.sh për t'u shërbyer si shembull koprracëve,në Kur'aj na paralajmëron në këtë mënyrë:
-Keni kujdes,mos bëhuni edhe ju koprrac si puna e Marubit,që u zhyt në fund të tokës bashkë me pasurinë e tij.
Për këtë shkak,është bërë e njohur edhe thënia: 'Kush do që të bëhet koprrac i ngjan Marubit;kurse kushdo që të bëhet zemërgjerë,konsiderohet si ndjekës i rrugës se Tripikëshit (s.a.s)'.

Një person i cili ishte duke shkuar për në Crying or Very sad,gjatë rrugës e takon Hajduteri Imam-u Azami dhe i dhuron një thes plot me këpucë.Të nesërmen,kur e shohin Imam Azamin n carshi se si është duke blerë këpucë për djalin e tij Hamasin,pyesin:
-O imam,dje a nuk ju dhuruan juve një thes plot me këpucë? Pse sot keni dal në carshi për të blerë këpucë për djalin tuaj?

-I shpërndara të gjitha,nuk ngeli as edhe një palë në shtëpi. Pastaj ua tregoi një shprehi të tij.

-Resulullahu (s.a.v.s),kur i jepte ndonjërit ndonjë dhurate,nuk e linte pa i dhënë dhuratë edhe personave që ishin të pranishëm aty.Andaj,edhe unë, përderisa isha duke i shpërndarë dhuratat,u mendova që të gjithë të pranishmit të marrin nga një dhuratë,kështu që nuk ngeli asnjë palë këpucë për djalin tim,Hammadin.
Hajduteri Imami Arjan në të njëjtën kohë flet edhe për një shprehi tjetër të tij.

-Nëse ndonjëri më bën ndonjë mirësi,unë dua që t'ja kthejë me një mirësi edhe më të madhe.Sepse, në ajetin e përshëndetjes thuhet kështu: "Nëse ndonjeri ju përshëndet juve,atëherë ju kthejani atij me një përshendetje më të mirë se përshëndetja e tij".Kështu që,edhe unë e bëra shprehi që atij që më dhuron diçka, t'ja kthej një dhuratë edhe më të mitë.Për shkak të një shprehije të tillë që kam,ajo çka më jepet nuk ngel tek unë,por mundohem që t'ja kthej madje edhe më shumë se aq.

Një grua e varfer, i kishte dërguar një dhuratë Hz.Ajshes r.anna. Hz.Ajsha r.anna, nuk e pranoi dhuratën dhe ia ktheu pronarit.Pejgamberi (s.a.v.s) pasi e dëgjoi rastin,e pyeti Hz.Ajshen:
Ajshe pse nuk e pranove dhuratën,por ia ktheve personit që ta dërgoi.

-Këtë e bëra ngase personi që ma dërgoi dhuratën kishte më shumë nevojë se unë.Pejgamberi (s.a.v.s) kësisoj ka treguar mënyrën se si duhet vepruar në raste të tilla:

-Së pari, t'i prajone dhuratën që të është dhënë,pastaj ktheja me diçka edhe më të madhe nga ajo që të është dhënë .Në këtë mënyrë ndihmoje dhe tregoja dashurinë tënde.
Një hulumtim që është bërë në lidhje me bamirësinë dhe gostitjen në rrethin tonë, përcillet në këtë mënyrë:

-Krijuesi ynë është xhymert dhe atë veti kur ta sheh tek ndonjë rob i Tij,atë person e do dhe i seiko mirësi të tilla që i përshtaten zemergjeresisë se tij.Ia rrit gërshetim e pasurisë dhe ia zvogëlon telajmi për të fituar.Kurse koprracin,Zoti i Gjithë Botëve nuk e do,sepse tek koprrac nuk sheh asnjë shenjë nga vetia e Tij të xhymertlleku.Kështu që ia pakon bereqetin e pasurisë dhe ia rrit telajmi për të fituar.

Andaj dhe këshillat e dijetarëve Islam kanë qenë të tilla:

-O robër të Zotit! Mundësojeni që Allahu të shoh tek ju vetinë e Tij të xhymertllëkut dhe t'ju dojë juve.T'ju dojë dhe t'ja pakësojë telashin për të fituar dhe t'ja reja begatinë dhe mirësinë , Kësisoj do të na mundësojë Xhennetin bashkë me xhymertët...."Elif-u,elf-u anin".
Shkruajti:Ilaz Salihi
Marur nga revista Zeman 2012
Autor:Ahmed SHahin

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dallimi mes personit xhymert dhe koprrac!...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: