islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Telefonat më “in” për momentin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Telefonat më “in” për momentin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Telefonat më “in” për momentin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Telefonat më “in” për momentin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Telefonat më “in” për momentin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Telefonat më “in” për momentin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Telefonat më “in” për momentin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Telefonat më “in” për momentin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Telefonat më “in” për momentin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Telefonat më “in” për momentin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Telefonat më “in” për momentin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Telefonat më “in” për momentin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Telefonat më “in” për momentin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Telefonat më “in” për momentin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Telefonat më “in” për momentin Empty20%Telefonat më “in” për momentin Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Telefonat më “in” për momentin Empty7%Telefonat më “in” për momentin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Telefonat më “in” për momentin Empty37%Telefonat më “in” për momentin Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Telefonat më “in” për momentin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Telefonat më “in” për momentin Empty
MesazhTitulli: Telefonat më “in” për momentin    Telefonat më “in” për momentin EmptySun 18 Mar 2012 - 12:39

Telefonat më “in” për momentin %28u59u%29telefonat
Ndoshta shumë veta do të mbeten të befasuar me këtë listë të telefonave më të kërkuar për momentin në tregun botëror. Por, kjo renditje është bërë bazuar në kërkesën, shitjen e modeleve të caktuar.Dhe nëse marka juaj e preferuar është nën ndonjë model kundërshtar kjo nuk është tragjike, ngase ndoshta së shpejti do të mund ta tejkalojë atë.

Ekspertët që e përpiluan këtë listë ofruan edhe karakteristikat për secilin model veç e veç si dhe u bënë “apel” të gjithëve që nëse dëshirojnë ndonjë telefon të mirë, atëherë këtë mund ta gjejnë në mesin e pesë modeleve më “in” për momentin.1.Samsung Galaxy S2Sipas përzgjedhjes së bërë telefoni më i kërkuar për momentin është Samsung Galaxy S2. Po njerëz… “Samsung”, dhe jo “Apple”. Me meritë apo jo, ky është realiteti. Samsung Galaxy S2 është i pari dhe i ka të gjitha ato që i duhen që ta mposhtë “Apple-n” dhe “HTC-në” të cilët e përcjellin në çdo hap.

Fitoren ia solli fakti që brenda vetes ka numrin më të madh të aplikacioneve, dhe i ka të gjitha performancat sikur edhe telefonat konkurrentë. Dhe çka është më e rëndësishmja, e tëra punon për mrekulli. Ky është model i përmirësuar i telefonit Samsung Galaxy të gjeneratës së parë.

Këtij telefoni i është përmirësuar tërë sistemi duke filluar nga kamera e pasme e cila është rritur nga 5 në 8 megapikselë dhe e para e cila tani posedon 2 MP. Procesori i cili është zëvendësuar nga një në dy bërthama sikur edhe ndërfaqja e përdoruesve e cila tani është me emërtimin TouchWiz 4.0 UI, “mbrojtësi” i fundit i “Samsung-it” nga “sulmet e pareshtura” të “Aplee-s” dhe “HTC-së”.

Cilado detyrë që i është vënë modelit S2, qoftë për qasjen në internet, navigacioni, mediet apo qasja në rrjetet shoqërore, Samsung Galaxy i zgjidhi pa asnjë problem. Pas miliona kopjeve të shitura, ky është “kompjuteri” i vërtetë multimedial, i cili mund të vendoset në xhep.

Mbështet të gjitha audio dhe video formatet duke përfshirë edhe “flash” integrimet. Për dallim nga “Apple” ky telefon nuk ka problem me sinjalin, dhe marrë parasysh që kjo është një garë ndërmjet telefonave kjo është gjëja kryesore.

2.iPhone 4SKur “Apple” e paralajmëroi modelin e tij të ri, pasardhësin e hitit të tij të quajtur iPhone 4, të gjithë natyrisht kanë pritur iPhone 5. Dhe gabuan. “Apple” e prezantoi modelin e ri me emrin iPhone 4S.

Paraqitja e versionit të ri të iPhone 4 la hapësirë të mjaftueshme që iPhone 5 ta shohë dritën pak më vonë, por njëherësh ky ishte prezantimi i versionit të përmirësuar gjeneratës së katërt të iPhone, edhe pse iPhone 4 edhe ashtu ishte i përkryer. Falë kësaj gjëje ky model u bë përsëri i kërkuar nga përdoruesit dhe falë kësaj u gjend në vendin e dytë.

Këtij modeli i është përmirësuar pjesa kryesore, dhe ky është procesori. Vendin e procesorit njëbërthamësh e zuri ai me dy bërthama së bashku me çipat e rinj, të cilët mundësojnë punë shtatë herë më të shpejtë të aplikacioneve.

Në këtë telefon është vendosur edhe Siri, mundësia e komunikimit nëpërmjet zërit, pra dhënia e komandave me zë dhe diktimi i tekstit. Kamera është rritur nga 5 në 8 megapikselë dhe kjo e posedon edhe detektimin e fytyrës dhe përmirësimin e fotografimit dhe incizimit në kushtet e shikueshmërisë së dobët.

Në krahasim me konkurrencën është e mundshme te kjo pajisje të vendosen 64 GB memorie dhe me këtë gjë fitohet kapaciteti si i një laptopi të prodhuar para 10 vjetësh.3.HTC SensationDhe kështu kemi arritur te vendi i tretë i kësaj liste të telefonave më të kërkuar për momentin. Telefoni HTC Sensation është pajisje dybërthamëshe, e cila në vete përmban të gjitha ato performanca më të mira që “HTC” në këtë moment mund t’i ofrojë.

I vënë në funksion nga Android 2.3 Gingerbread, ndërsa shpresojmë që së shpejti do të gjendet edhe Android 4 Sandwich Ice Cream, ky model secilin aplikacion e kryen pa asnjë gabim dhe sa çel e mbyll sytë.

Ekrani i madhësisë 10.9 centimetra ngjyrat dhe fotografinë e shfaq qartë dhe mprehtë në secilin detaj. Të gjitha audio formatet janë të mbështetura, ndërsa videot dhe fotografitë i realizon me kamerën 8 MP e cila është e ndihmuar nga blici.

Ndoshta bateria “vuan” nga të gjitha këto karakteristika, por kjo nuk paraqet asnjë problem që ky t’i kryejë të gjitha detyrat me sukses. Ky telefon ka një pamje, funksione dhe ergonomi të shkëlqyer, por fatkeqësisht ende për një nuancë është pas iPhone 4S dhe Samsung Galaxy S2.4.BlackBerry Bold 9900Ky version i përmirësuar i BlackBerry-t e zuri vendin e katërt. Kjo do të thotë që ky ka material më të mirë të shtëpizës, tastierës dhe ekranit. Me këtë model BlackBerry e përforcoi pozitën e tij të telefonit i cili është i përshtatshëm për shkrimin e porosive të të gjitha formateve.

Me versionin e fundit të shtatin me radhë të sistemit operativ të “RIM-it” ky telefon ka një të ardhme të ndritur dhe për një kohë pritet të jetë në majën e telefonave më të mirë.

BlackBerry prodhon telefona të dedikuar kryesisht për përdoruesit që merren me biznes, andaj ky është pra edhe i preferuari i biznesmenëve. I është përmirësuar kamera, është më i shpejtë interneti (edhe pse nuk është njëri nga më të shpejtët në treg) së bashku me aplikacionin NFC (Near Field Communication).

5.LG Optimus 3DProdhuesi “LG” e ofroi telefonin e parë në treg me ekranin 3D. Kjo definitivisht është “shpikje e nxehtë” për përdoruesit e dashuruar në lojërat e reja. Për disa gjë e shkëlqyeshme, për disa pajisje pa lidhje.

“HTC” e pa se modeli i këtillë me të madhe është duke u përhapur dhe duke u kërkuar në treg, andaj e hodhi në shitje modelin 3D Evo, por nuk arriti ta rrezikojë LG Optimus 3D, pra as ta tejkalojë. LG Optimus 3D është zgjedhje e vërtetë nëse dëshironi dimensionin e tretë në telefon.

Sa i përket perfomancave dhe asaj që e vë në funksion, ky telefon është në gjendje të ofrojë maksimumin, dhe pasi që në lojë është procesori dybërthamësh ai të gjitha i kryen pa problem.

Arsyeja se pse ky telefon u rendit i pesti është që 3D që e ofron nuk është e njëjtë si ajo që e shihni në kinema dhe i harxhohet bateria goxha shpejt. Pasi që me “HTC-në” është i vetmi në treg që ofron 3D-në në telefona, pritet që së shpejti të gjejë edhe përdorues të rinj dhe të ngjitet edhe më lart në listën e telefonave më të dëshiruar./zeri/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Telefonat më “in” për momentin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Telefonat më “in” për momentin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: