islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty96%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty0%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty0%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty0%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty1%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty2%ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES Empty
16032012
MesazhILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES

[justify]Shumë prej problemeve që po përjetohen në ditët e sotme dhe që qëndrojnë në thelb të shqetësimeve shpirtërore dhe të ngurtesimit të zemrës ,burojnë nga hartimi i botës tjetër dhe dhënia mbas kësaj botë.Aq sa,shumë të varfër torturojnë shpirtin me ambicien për m'i bërë të pasur dhe shumë të pasur bëjnë të njëjtën gjë me ambicien për m'i bërë edhe më të pasur.Ata jepen pas mikeshë të mbushura me zbukurime dhe të mbuluara me ar të kësaj botë të perkohshme,por harrojnë se pasuria me e madhe është të jesh i kënaqur me atë që ke.
Profeti ynë (a.s), ka thënë:
[i]"Kush dëshiron botën tjetër,Allahu ia pasuron zemrën dhe ia lehtëson punët.Ndërsa kjo botë ,i vjen nga pas e nenshtruar.Kush dëshiron këtë botë,Allahu vendos varfërinë midis dy syve të tij dhe ia vështirëson punët.Ndërsa prej kësaj bote nuk përfiton më shumë se sa i është caktuar."(Durmishi,Kismet,30/2465.)
Ja pra,kjo është receta profetike përqetësimin e shpirtit, të zemrës dhe ndërgjegjes...

Një herë, kur Resulullahu (a.s), u pyet për kuptimin e fjalës "sherh/hap",që kalon në këtë ajet: [b]"Allahu ia hap zemrën për të (pranuar) Islami atij që dëshiron ta udhëzojë ..."(el-Ën'am,125),u përgjigj:

"Kur nuri hyn në zemër ,krahrori hapet dhe zgjerohet për të.

Përsëri e pyetën: "A ka ndonjë tregues për këtë?"dhe ai u përgjigj:
"Po,ka!Kthimin shpinës ndaj kësaj bote mashtruese,orientimi për nga jeta e pafundme,që është bota tjetër dhe përgatitja për vdekjen pa ardhur ajo".

Allahu ju shperbleft per postimin.
ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES :: Komentet

No Comment.
 

ILACI I NGURTESIMIT TE ZEMES

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: