islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty20%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty7%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty37%Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
MesazhTitulli: Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!...   Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySun 11 Mar 2012 - 20:45


Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Images?q=tbn:ANd9GcSEBqMh_-AwC50n_ydYPyJ3vpwjIti2mZqidhhc1u-rmr-9ZZwCFw
Ndërsa Musai a.s, ishte duke jetuar mes të mirash në sarajin e Faraonit, mori vesh se Faraoni donte ta vriste.Prandaj mori menjëherë rrugën për në Medjen, pa u pajisur me ushqim.Vazhdoi të ecte për tetë ditë me radhë, pa ngrënë e pa pirë.Vazhdoi të ecte për tetë ditë me radhë, pa ngrënë e pa pirë. I pafuqishëm dhe i këputur, arriti deri përpara mureve të klasës së Medjenit.Pasi i ndihmoi vajzat e Shujabit (a.s), për t`u dhënë ujë kafshëve, por pa e ditur se kush ishin ato, u ul nën hijen e një peme dhe filloi t`i lutej Allahut, duke thënë:

"....O Zoti im, unë kam nevojë për çkado që të më japësh!”(El-Kasas,24)

Kur Shuajbi (a.s), mori vesh për këtë person, që i kishte ndihmuar vajzat e tij, e fitoi në shtëpi për ta gostitur.Megjithëse Musai a.s, kishte tetë ditë pa futur gjë në bark, nuk e zgjati dorën tek ushqimet që iu vunë përpara dhe i tha Shuajbit a.s:

"Ne jemi një familje e tillë që,edhe sikur të na japin gjithë botën, nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!Unë nuk ju ndihmova për këtë ushqim, por për hir të Allahut".

Shuajbi a.s, u kënaq shumë nga kjo përgjigje dhe tha:

"Këtë ushqim nuk po ta japim për arsye se na ndihmove,por sepse je mysafir i Hkaut".Pas këtyre fjalëve,Musai a.s, e pranoi ushqimin që iu afrua.

Ja pra, ky është një shembull i bukur i pasqyrimit të besimit në botën tjetër tek sjelljet.Ky është vyrtiti që e bën njeriun të mos e ndërrojë një punë të botës tjetër me ndonjë gjë të kësaj bote, edhe nëse e di shumë mirë se do t`i humbasë e gjithë fuqia prej urisë....Një shembull tjetër të një pjekurie të tillë shpirtërore, na e sjell Uasilebin Eska r.a, i cili tregon:

Gjatë ditëve, kur ishim duke u përgatitur për të dalë në fushatën e Tebukut (unë nuk kisha as armë dhe as kafshë që të merrja pjesë në këtë fushatë, por për të mos u privuar nga kjo luftë e shenjtë),u thirra vëllezërve të mi muslimanë në sheshin e Medinës: "Kush do të më marrë në kafshën e vet në këmbim të plaçkës së luftës që do të më bjerë për pjesë?"

Një burrë i moshuar prej Ensarëve tha se mund të më merrte në luftë, me kusht që të hipin me rradhë në kafshën e tij.Kur erdhi çasti, dola për udhë së bashku me atë njeri bujar.Allahu na bëri kismet që të fitojmë edhe plaçkë lufte.Më ranë disa deve dhe i çova të gjitha tek njeriu që më mori në luftë.Ai më tha:

"Merri devetë dhe shko!"

Megjithëse ngula këmbë, duke i thënë: "Sipas marrëveshjes që kemi bërë këto të takojnë ty",Ensari mu përgjigj:

"O vëlla!Merre plaçkën tënde, sepse unë nuk e dua atë hise.Unë të solla këtu duke menduar për shpërblimin që do të na japë Allahu në botën tjetër.) (Ebu Daud,Xhihad,113/2676)


Kështu pra,ai Ensari i bekuar, në vend që të zotëronte disa deve si pasuri e kësaj bote,zgjodhi shpërblimin që do të merrte në botën tjetër.Ai veproi me urtësi, duke braktisur një interes me vlerë të madhe të kësaj bote,për të shtënë në dorë një mirësi për hir0δ të Allahut.
Allahu ju shperbleft per postimin.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Empty
MesazhTitulli: Re: Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!...   Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... EmptySun 11 Mar 2012 - 21:49

All-llahu te hperblefte vella per kete postim si dhe njeherit punen e pa ndalshme qe po e ben ,por dije vella se All-llahu nuk e humben mundin e ati personit i cili punon dhe therret ne davet dit e nate, Jam shum i kenaqur qe te kemi ty vella Ilaz Pra filmin e musait e kam pare ne gjuhen gjermane me ka pelqyer hum dhe ashtu eshte sikur e ceke edhe me larte kur Faraoni don qe ta vrase dhe Musai a.s largohet dhe shkon deri tek nje bunar e aty gjinden vajzat e Shujabit (a.s) ku njera prej vajzave te Shujabit a.s martohet me Musain a.s ,,,,,shum shum filem i mire .....

Allahu ju shperbleft per postimin.
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!... Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Edhe sikur të na japin gjithë botën,nuk e ndërrojmë me një punë të botës tjetër!...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: