islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty20%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty7%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty37%Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mëshira-Mirësia-Solidariteti !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! Empty
MesazhTitulli: Mëshira-Mirësia-Solidariteti !!   Mëshira-Mirësia-Solidariteti !! EmptyFri 9 Mar 2012 - 10:52

Muhammedi a.s. thote: " Xhenetli eshte njeriu i meshirshem,qe ka zemer te dhimshme per te afermit dhe muslimanin.Muslimani eshte i meshirshem,e meshira eshte cilesi e larte e moralit te tij dhe vecori e shpirtit te tij. Meshira eshte nder cilesit kryesore qe e larteson njeriun.Meshira eshte ndjenje morale qe i Madhi Zot ua fali njerezve dhe e futi ne zemrat e tyre.Njeriu i meshirshem fiton dashurine hyjnore,respektin nder njerez,kalon jete te lumtur ne kete bote dhe pergatit jete te lumtur per ne ahiret.All-llahu xh.sh.thote: "Denimi im eshte ai me te cilin e godas cilin dua,e meshira ime ka perfshire secilin send...".MIRESI-nuk konsiderohet nese dikujt i ndihmojme me gjera qe nuk i perdorim.p.sh.kepuce te leckosur,buken e mykur,rroben e grisur etj.nuk mund t`ia japim askujt.I japim ato gjera qe kane vlere edhe per ne,ato gjera,mungesen e se cilave mund ta ndjejme edhe ne,se vetem keshtu tregohet meshira dhe miresia. Meshira dhe Miresia jane fryt i sinqeritetit.SOLIDARITETI-eshte detyre fetare dhe detyre morale.All-llahu xh.sh.thote: "...Kush e ngjalle(behet shkaktar qe te jete ai gjalle)eshte sikur te kishte ngjallur(shpetuar)te gjithe njerezit...".Zemergjeresia,bamiresia,ndergjegjja,jane cilesi shpirterore te atij qe ndihmon,se vetem njeriu i pajisur me keto cilesi e kryen emanetin e All-llahut xh.sh.. Muhammedi a.s. thote: "S`eshte musliman i vertete ai qe e mbush barkun e tij,e fqiu i tij eshte i uritur".S`ka dyshim se All-llahu xh.sh. i shperblen ata qe ndihmojne. Es selamu Alejkum!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Mëshira-Mirësia-Solidariteti !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: