islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty20%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty7%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty37%Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
MesazhTitulli: Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit?    Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyWed 7 Mar 2012 - 23:32

Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? 427013_392859540741711_120851764609158_1437552_352489165_n
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit?

Niveli i burimit të zemzemit është 10.6 metra nën sipërfaqe.Kjo është mrekulli e Allahut që kur uji i zemzemit mirret me pompa përgjat 24 orëve me një shpejtësi 8.000 litra për sekondë,niveli i ujit ka rënë gati në 44 nën siperfaqe.

Por kur pompa u ndal ,niveli i ujit menjëherë u ngrit përsëri në 13 metra pas 11 minutash 8.000 litra në sekond që do të thotë 8.000 x 60 = 480.000 litra në minutë, që 480.000 x 60 = 28.8 milion litra ujë për cdo orë,dhe 28.8 x 24 kjo don të thotë se për çdo ditë dalin 691.2 milion litra.

Pra ata i tërhoqën me pompë 690 milion litra nga burimi zemzemit për 24 orë,por ajo u re-furnizua për 11 minuta,Mrekulli...

Këtu ka dy mrekulli
1.Niveli i ujit u mbush menjëherë.
2.Allahu e mban shtimin e zakonshem të burimit që mos të hidhet ky ujë jashtë përshkak se mund që e gjithë bota të fundoset.

Sepse përkthimi i fjalës " zem Zem " do të thotë " mjaft, mjaft "(apo ndal,ndal) , fjalët të cilat i ka thënë Haxherja a.s bashkëshortja e Ibrahimit a.s

Kurse fjala Zimam është fjalë arabe e cila përdoret për kërpeshin(litarin) e kafshës kur tërhiqet tërkuza(litari) kafsha ndalet.

Uji i zemzemit nuk ka as ngjyrë ,as erë, as shije të veçantë.

Historija islame dëshmon që zemzemi ju ishte shfaqur Haxherës a.s bashkëshortja e dytë e Ibrahimit a.s dhe nëna e ismailit a.s në vitin 2000 p.a.s.
Sipas traditave islame, ajo ishte duke e kërkuar ujë për djalin e saj të vogël,por nuk mundi të gjejë,sepse Mekka është e vendosur në një luginë të nxehtë, me shumë pak burime të ujit.

Thuhet që Haxherja a.s ka vrapuar 7 herëm me radhë andej këndej në atë zhegë të nxehtë,prej njërës kodër të Safës deri tek kodra e merves duke kërkuar ujë.
Duke u etur edhe më shumë për ujë,djali i saj Ismaili a.s e grapoi tokën me këmbën e tij,ku papritmas doli ujë.

Emri i burimit vjen nga fraza " zomë , zomë " që do të thotë mjaft apo ndal,një urdhër i përsëritur nga Haxherja a.s duke u përpjekë që ta kontrollon ujin pranverorë që doli.

Sipas historisë islame, Ibrahimi a.s e ndërtoi Qabenë (Bejtul-Allah) Shtëpinë e Zotit,në afërsi të burimit të zemzemit,i cili ishte i ndërtuar edhe më herët nga Ademi a.s në të njejtin vend,që sot ne e njohim me emrin Qabe,një ndërtese që gjithë muslimanët në namaz kthehen në drejtimin e qabës ,5 herë në ditë.

Burimi i zemzemit është afër 22 metra në lindje të Qabës.

Burimi i zemzemit është gërmuar me dorë në atë kohë,dhe është afërsisht 30 metra i thellë, dhe 2.66 metra i gjërë.E nxjerë ujin nga ujrat nëntokësore të burimit dhe nga shkëmbi i themeleve të burimit.

Më parë uji nga ky burrim ishte nxjerë me litarë dhe kova,por sot burimi ka një bodrum ku mund të shihet por ka panele të qelqit dhe nuk ju lejohet vizitorëve që të hyjnë.Pompat elektrike nxjerin ujin nga burimi,i cili mund të pihet nga të gjithë nëpëmrjet xhamisë Masxhi Al-Haram (Xhamisë së Qabesë) nëpërmjet fontanave apo Shisheve, dhe në çdo anë të Xhamisë ka disa burre të mëdha me ujë zemzemi në zonen e Tawafit ( rotullimit përeth Qabës) i cili bëhet në kohën e Haxhit, Umres(Vizita e Qabes quhet Umre) edhe në kohra tejra.

Miliona haxhilerë ,vizitojnë për çdo vjetë burimin e zemzemit duke e përformuar shtyllen e fundit të islamit Haxhin,apo dikush tjetër Umre,në mënyrë që të pijë ujë.Shumë musliman e konsiderojnë ujin dhe burimin e zemzemit një mrekulli,asnjëherë nuk u ka tharë deri më tani,edhe pse me miliona njerëz konzumojnë nga ky ujë për çdo vitë.

Edhe diçka që duhet të dihet rreth ujit të zemzemit.Uji i zemzemit është edhe ilaç për shumë sëmundje, vetëm se duhet që të thuhet Bismilah, e pij këtë ujë për këtë sëmundje dhe inshaAllah me lejen e Allahut do të shërohesh,ky ujë është testuar nga shumë shkenctarë dhe është një ujë që nuk merr asnjë ngjyrë edhe nëse rrin shumë gjatë,disa shkenctarë rusë kishin marë 3 lloj të ujit,dhe i kishin vendosur në disa gota dhe pas disa ditësh kishin vërejtur se Uji i zemzemit kishte mbetur i njejti, kurse ujërat tjera kishin filluar të lëshojnë ngjyrë jeshile.

Disa njerëz janë shëruar nga shumë sëmundje duke pirë ujë zezmemi, dhe duhet që ta dijmë se shërimi vjen vetëm nga Allahu.Ka patur shum raste qe dikujt ju ka rikthy shikimi pasi qe i ka la sytë,dikujt ju kan shëruar veshkët, dikujt dhimbja e kokës, dhe shumë ,shumë sëmundje tjera. Allahu ju mundësoftë ta shijoni këtë ujë, dhe të jetë sherim për ju dhe për gjithë ummetin Musliman. Amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
MesazhTitulli: Zemzemi argument që rrjedh prej pesëmijë viteve   Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 8 Mar 2012 - 0:47

Allahu të shpërbleft vlla i nderuar për këto gjëra interesante që i solle në forum sa i përket Burimit të pashtershëm mrekullis së Allahut xh.sh Zemzemit.Deshta edhe unë të them diç apo të përsëris sa i përket zemzemit për të cilin meriton shumë të folet.Ne gjithë e dimë se Mekka e nderuar njihet si një ndër vendet më të thata në botë.Megjithatë, në të gjindet më i lashtë në botë e ai është burimi i ujit Zemzem,burim ky i cili rrjedh pa ndërprerë prej se shpërtheu nën këmbët e Haxheres (gruas së Ibrahimit a.s) që me të ushqeu foshnjën e saj Ismailin a.s.
Kjo ngjarje ka ndodhur para më shumë se 5000 viteve.Nga ky burim pinë ujë me miliona haxhinjë muslimanë, të cilët e vizitojnë Mekken e nderuar çdo vit në kohën e haxhit, pra në kohën e caktuar sipas Islamit.Një sasi të madhe të këtij uji ata e marrin për në shtëpitë e tyre.
Abdullah Duwejrim përgjegjës për shpërndarjen e ujit zemzem falas haxhinjëve thotë:"Miliona litra miren prej tij për çdo vit, ky është një ujë që nuk ka të shterur"
Duwejri është përgjegjës i zyrës së ashtuquajtur "Zemzemi i bashkuar", kompani kjo e cila udhëheqë një fabrikë të vogël për prodhimin e bureve (enëve) të ujit.Kjo kompani prodhon 44 mijë bure në ditë me ujë të zemzemit.

Burimi i Zemzemit gjendet 35 metra n afërsi të Qabes.Duwejri thotë se për burimin e Zemzemit kujdeset ministria e naftës e jo ajoe ujit.Kjo për shkak të rëndësis së madhe që ka.Ne nuk kemi njohuri të shumta se nga furnizohet me ujë ky burrim,megjithatë kërkimet gjeologjike kanë vërtetuar se ky ujë vjen nga tri kanale, të cilat takohen mu nën xhamin e Qabes.
Sipas haditheve të Pejgambedrit a.s, uji i Zemzemit ka buruar si përgjigje e lutjes së Haxheres, gruas së Ibrahimit a.s gjegjësisht nënës së Ismailit a.s kur ajo ishte duke kërkuar ujë për fëmiun e saj, i cili donte të vdiste nga etja.Mirëpo,shpresat ishin shumë të pakta se do të gjente ujë.Duke qenë në këtë gjendje ajo vraponte mes kodrave Safa dhe Merva, kur ja uji po shpërthen pranë këmbëve të fëmiut tësaj.

Një ndihmës i Duwejrit thotë se muslimanët kanë bindje se uji i Zemzemit është shërues i shumë sëmundjeve, gjë të cilën e kanë vërtetuar shumë prej tyre.Ai cek se në kohën e Haxhit vetëm kompania jonë nxjerr rreth 30 milion litra ujë nga burimi zemzem, d.m.th rreth 20% të shpenzimeve të përgjithshme gjatë tërë kohës së haxhit dhe gjithahstu me qindra haxhinj pijnë brenda xhamisë në buret që janë të shpërndara në të.

Qysh në shfaqjen e Islamit para 14 shekujsh disa familje mekase kujdeseshin për shpërndarjen e këtij uji të pastër, e edhe sot një gjë të tillë e bën kompania "Zemzemi i bahskuar".Deri më sot nuk ka ndodhur asnjëherë që ky ujë të ndotet Falenderuar qoftë Allahu.
Dhe në fund Falenderuar qoft Allahu xh.sh për këtë begati dhe mrekulli të madhe që na ka dhënë muslimanëve si dhe Salavatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin tonë të dashur Muhammedin s.a.v.s.

Shkrujti Ilaz Slaihi
Sekuenca të marrura nga Revista Ikre

Allahu ju shperbleft per postimin.
Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? Empty
MesazhTitulli: Re: Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit?    Çka dini për mrekullit e burimit të zemzemit? EmptyThu 8 Mar 2012 - 14:53

***ALL-LLAHU AKBER***

*** ZEMZEM *** MREKULLIA E ALL-LLAHUT E CILA NUK SHTERRET KURRE

----- JAM KRENAR QE JAM MUSLIMAN------

Zam Zam Water - Mini Documentary
[youtube]