islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty96%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty0%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty0%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty0%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty1%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty2%A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Empty
04032012
MesazhA E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ?

A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Milingona_200_200
MILINGONA SHEMBULL PËR ÇDO NJERI

Milingona është prej krijesave më të fuqishme në tërë universin edhe pse nuk mund të duket në syrin e dikujt si e tillë. Përmendet se ajo bartë shtatë herë më tepër se pesha e trupit të saj.
Ajo është në gjendje të bartë peshën e trupi të saj dhe ngarkesën mbi trup në degë të lisave duke qenë me trup poshtë por mbahet me duart e saj të fuqishme.
Është shumë e vendosur në parimet e saj duke i quar deri në skaj punët e saj pa hequr dorë asnjëherë.
Shkaqe këto për të cilat Allahu në Kuran ka emëruar një sure të tërë me emrin e milingonës për të kthyer njerëzit shikimin nga ky insekt i vogël por me shumë parime dhe qëndrime serioze.

Kurse njeriu bartë shumë më pak se milongona, ai në kushte normale mund të bartë sa gjysma apo se pesha e tij trupore. Në raste të caktuara edhe më shumë por jo shtatë herë.

Elefanti bartë tri herë më shumë se pesha e tij trupore jo më tepër.

Prandaj nuk di të ketë krijesë e cila bartë më shumë se milingona.

Milingonat gjithashtu janë shoqëruese e humane të cilat nuk lejojnë e as pranojnë të jetojnë në vetmi, të gjitha punojnë në grupe dhe kanë rregullore që nuk i shkelin assesi.
Përmendet në Kuran se Sulejmani alejhi selam kur kaloi pran një grupi milingonash ai e dëgjoi njërën prej tyre se si i lajmëronte shokët dhe shoqet e saj që të largoheshin prej rruge që të mos i shkelte Sulejmani pa i parë. pra janë humane dhe e duan njëra tjetrën.
Asnjëra nuk bën hile e as dredhi në punë duke u munduar që punën e vet t'ia ngarkoj tjetrës.

Kanë shtëpi të mëdha dhe me koridore të shumta bile edhe aso emergjente për raste rreziku.

Përmendet se një dijetar kur ishte i vogël nuk pati sukses e as kishte vullnet të duhur për të mësuar tek hoxha dhe kështu u largua nga mësimi për tu kthyer tek familja. Gjatë rrugës duke ecur u ul nën hijen e lisit dhe aty e pa se si një milingonë po bartte një peshë shumë të rëndë duke e dërguar lart në lis. Gjatë ecjjes ajo u rrëzua poshtë dhe i ra edhe ushqimi. Shkoi prapë tek ushqimi dhe e mori për të vazhduar rrugëtimin, e njëjta gjë i ndodhi gjashtë herë por milingona nuk dorëzohej derisa herën e shtatë arriti ta dërgonte ushqimin në strofullën e vet.

Ky djalosh i ri pasi pa vendosmërinë e milingonës mendoi me vete se edhe ai duhet kthyer prapë tek hoxha e të mos dorëzohej derisa të arrijë qëllimet e veta.

U kthye në mësim dhe i tregoi mësuesit për rastin e ai u gëzua shumë.
Kështu nxënësi vazhdoi të mos dorëzohej kurrë derisa arriti të bëhej dijetar.
Pra mësoi nga vendosmëria e miliingonës.
Kështu neve duhet të mësojmë nga kjo krijesë e Zottit të cilën ndoshta nuk e çmojmë sa duhet.

Mos të na habitë forma e saj e vogël por puna e saj e madhe sepse me punë, përkushtim e vendosmëri njeriu çdo gjë mund të arrijë me kusht që të ketë vullnet e vendosmëri pa marrë parasysh figurën, peshën trupore, apo vetitë e tjera fizike.

Prandaj lind pyetja: A jemi sikur milingona?

Allahu kot nuk e quajti një sure të plotë me emrin milingona e cila është më e gjatë shumë herë se sureja tjetër me emrin "Njeriu"

Allahu e di më së miri !

Lulzim Mehmet Susuri
04/3/2012

Allahu ju shperbleft per postimin.
A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ? :: Komentet

No Comment.
 

A E DI CILA ËSHTË NDËR KRIJESAT MË TË FUQISHME NË UNIVERS ?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: