islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty20%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty7%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty37%Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
MesazhTitulli: Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit   Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptySun 4 Mar 2012 - 21:15

Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Mehdi1
Javën e kaluar mora një letër nga një lexues i imi, i cili thoshte kështu: “Unë jam një i ri, beqar, në moshën 26 vjecare dhe nuk jam aspak i kënaqur nga rrethi në të cilën po jetojë.Kjo, sepse, shoqëria që mbahet sikur të jetë muslimane,në fakt është shumë e devijuar.Në anën tjetër, duket sikur njerëzit po falin namaz, por bëjnë dasma të përziera me meshkuj dhe femra.Gra të mbuluara shëtisin jahstë në rrugë, me pantollona dhe me makijazh.Kemi marrë një kahje drejt asimilimit.

Shumë herë mendoj se si do të jetë, gjendja e gjeneratave pas meje?Në mbrëmje merrem me adhurim, lexoj libra të fesë, por kur përzihem në jetën socilae, ka momente kur tregoj disa sjellje jo islamike.Dua të shkoj në një vend, ku do të kem mundësi ta jetoj në mënyrë të mirfilltë fenë islame. Cili vend mund të jetë i përshtatshëm për të jetuar një jetë të tillë.Ne nuk jemi krijuar që ta gjejmë të gatshme mënyrën e jetesës sonë, por jemi krijuar që ta formojmë atë? Në vend që të gjejmë një xhemat superior islamik, ne jemi të ngarkuar që të bëhemi të tillë.Ndodhitë negative që i shohim në shoqërinë tonë, në vend që të na hidhërojnë apo të na dobësojnë,përkundrazi këto duhet të na nxisin që të jetojmë një jetë më ndryshe nga ata.Të gjitha të mirat gjenden në brendinë e fesë Islame, kurse të gjitha të kqijat gjenden jahstë saj. Njëherazi, duhet pranuar atë të vërtetë.Për shembull, plehrat , edhe pse në dukje të parë paraqesin dicka të keqe, ato ndihmojnë rritjen dhe kultivimin e bimëve.Edhe jetën negative në shoqërinë tonë mund t`ia ngjasojmë plehrave.Kur e shihja jetën e turpshme të shokëve të mi, brendia ime qante gjak.Kur ua shihja jetën atyre, gjithmonë po thosha në vete: “Aman, mos të bëhem edhe unë sikur ata”. Ja e patë se për cfar vlejnë plehrat!...Në vitin 1939, një grua nga lagja jonë ua mësonte leximin e Kur`anit fëmijëve. Gjendja në atë periudhë ishte e tillë.Me vrap po shkonim tek shtëpia e zonjës hoxhë.Kontrollonim djathtas, majtas, mos të ketë ndonjë polic, xhandar, apo ndonjë ushtar.Në qoftë se nuk kishte njeri, menjëherë hynim brenda.Shtëpitë ishin të ndërtuara nga balta dhe kishin vetëm një kat.Kur hynim brenda , pyetja e parë që do të na pyestezonja hoxhë ishte: “Mos vallë ju ka parë ndonjëri?” “Jo” i thoshim , “Asnjëri nuk na ka parë, ne me vrull hymë brenda”. Pasta fillonim me leximin.Kurse tani gjithcka është e lirë...Habitem se si është e mundur që të rinjtë e tanishëm mos të bëhen dijetarë të Islamit.Njeriu nëse ngel edhe i vetmuar , përderisa është musliman,duhet ta jetojë fenë.Në radhë të parë shpëton veten, pastaj me aftësinë e një magneti, i shpëton edhe të tjerët.Në vend që t`i kritikoni të tjerët, mundohuni që vetë ta jetoni fenë.Sa kënaqësi e madhe është për ata që mundohen të bëhen robër të Allahut. Ata i realizojn urdhërat e Allahut dhe nuk vujan për gjërat që nuk kanë mundur t`i kryejnë në këtë botë. Ata e dinë se kjo botë ka një pronar të tij.Ti, lërja botën pronarit të tij dhe mundohu të kujdesesh për veten tënde.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
MesazhTitulli: Re: Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit   Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyMon 5 Mar 2012 - 0:06

All-llahu qofte i kenaqur me ty vella per kete postim shum shum te kuptueshem --

Pra vella te pata treguar ate Tregimin e ati plakut 90 vjeqar ne kosove, ku do te rinje e pyeten plakun se ke jetuar gjate dhe se na trego diqka rreth jetes sate interesante ,,E ai iu pergjigj
Ne ket dynja i perjetova TRI sende e nuk munda me i kuptu?

1---Ne ate kohe nuk kishim shum rroba por ishim te gjithe te mbulum dmth te veshur e jemi harrnuar disi..E kurse tash tesha sa te duash dhe dalin te zhveshura???

2--- Ne at kohe toka u punojke shum, por nuk kishum shum bollik
e kurse tash toka nuk po punohet e bollek sa te duash???

3--- Ne ate kohe nuk kemi pasun shume kerre si sot ,por kemi bere shum izjaret dmth musafir, E kurse sot kerre atomobila ka 2 e 3 ne shtepi rrin e nuk bajne izjaret dmth musafir nuk shkojne e nuk vijen?????

Pak e lidha me a te plake e vitit 1930 se ne ate kohe fshehurazi kan mesu a tash haptazi edhe pritojne ,,

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
MesazhTitulli: Re: Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit   Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit EmptyMon 5 Mar 2012 - 9:41

Allahu të shpërbleft edhe ti vlla për komentin vallah ta them të drejtën shumë fjal të mençme ka thënë ai plaku Allahu e mëshiroft dhe shumë domethënëse bash enkas për temën me një fjal vlla i dashur atëherë edhe pse ka pas skamje ka pasur islam dhe kan jetuar më të varfur ma me vështirësi por e kanë jetuar Islamin e tash nuk jetojn sipas islamit por sipas Perendimit dhe jemi atje ku jemi.Allahu na falt dhe na ndihmoft amiin.
wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty
MesazhTitulli: Re: Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit   Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të gjitha të mirat gjenden brenda Islamit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: