islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje Hoxhes EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje Hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje Hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje Hoxhes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje Hoxhes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje Hoxhes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje Hoxhes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje Hoxhes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje Hoxhes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje Hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje Hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje Hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje Hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje Hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje Hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje Hoxhes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje Hoxhes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje Hoxhes Empty96%Pyetje Hoxhes Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje Hoxhes Empty0%Pyetje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje Hoxhes Empty0%Pyetje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje Hoxhes Empty0%Pyetje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje Hoxhes Empty1%Pyetje Hoxhes Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje Hoxhes Empty2%Pyetje Hoxhes Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje Hoxhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Pyetje Hoxhes   Pyetje Hoxhes EmptyThu 1 Mar 2012 - 15:55

Selamun Alejkum i nderuari Imam
Kam nje pyetje dhe me dua te di se kur te japim- selam ne te djathte -dhe selam ne te majte prandaj themi All-llahu me enteselame ---dhe ne fund me shuplakat e dores ferkojm fetyren dhe themi amin ,qfar dmth ka kjo ferkimin ne fytyre-dhe se ket a e ke bere Muhamedi s.a.v.s

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhes Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhes EmptyTue 6 Mar 2012 - 23:48

Selamun Alejkum.
Sa i takon namazit ai fillon me tekbirin fillestar dhe mbaron me selamin. Ajo qe behet se perse i ngrem duart me siguri se ka baz ku bazohen nga dijetart se edhe Muhammedi a,s, ne disa raste i ka ngritur duart. Urtesia e kesaj eshte se ne ne namaz lexojm sure, duaja  dhe nga perfitimi (begatia) e ketyre duajave qe i bejm ne namaz eshte qe te na perfshi edhe trupin tone, si dhe njeriu gjat rrenjes ne Razz mund te ndodhi qe ne tok te ket naj send dhe meferkimin e fytyres ai ne te njten koh ben edhe pastrimin e fytyres. 
Un nuk dua te hy ne polemik se a ka qen ne kohen e Muhammedit.a.s keshtu apo ashtu sepse shum gjera nuk kan qen ne kohen e Muhammedit a.s. por njerzit me von i kan preferu si psh, falja e namzit te teravis me xhemat, tubimii Kuranit, etj etj.
Ne rregullat e fikhut eshte edhe kjo" Poqese ne nji popull beht ndonji veper qe nuk bie ndesh me rregullat e Fes edhe sikur te jet ndonji  mnedim me i mire, qe mos te behet percarje ne at popull nuk eshte e arsyeshme qe te veproohte.
Allahu xh.sh e din me se miri.
Me respekt. 

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
merida
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 2
Data e regjistrimit : 07/03/2012
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Kosov [SHtime]

Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes   Pyetje Hoxhes EmptyThu 8 Mar 2012 - 18:09

Selamun Alejkum
Hoxh Kam deshir me dit qe a esht e drejt qe dovet qe i mesojm e qe jan te perkthyera ne gjuhen shqipe a ban me u fal me to ashtu siq i mesojm ju lutem me tregoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes   Pyetje Hoxhes EmptyThu 8 Mar 2012 - 18:23

Selamu alejkum metoda pyetjen është ta bësh temë e re jo tek përgjigje pra ku ke lexuar pyetje ose direkt tek fotografia në ballin pyete hoxhën.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhes 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: selam   Pyetje Hoxhes EmptyMon 12 Mar 2012 - 20:44

Selamun Alejkum.
Sa i takon faljes se namazit te gjith diejtaret jan te mendimit se namazi duhet te falet ne gjuhen e Kuranit, sepse ajo eshte  fjal e Allahut xh.sh. dhe se ne te ka shum gjera qe edhe pse jan perkthyer ne gjuh te tjera mirepo prapseprap nuk don te thot se eshte perkthyer ne teresi.
Si psh poqe se marim vetem fjalen Hamd, e cila ne gjuhen shqipe na nxjerr shum kuptime dhe perseri nuk eshte pergjigje adekuate,apo fjalen Hamim, Tasimmim, Eliflammim ,etj etj qe jan te paperkthyera si do i lexojm ata. Edhe pse Ebu Hanifja ka lejuar qe te lexohen dovat (suret) ne gjuhen qe e kupton por me kusht kjo veln derisa te mesohet origjinali pra arabisht.
Por cdo gje qe behet jashta namazit mund te behet edhe ne gjuhen qe e kuptojm perjashtim ben namazi. Edhe ashtu per me fal nji namaz mjafton te dijm Fatihan dhe di sure te shkurtera, e poqese edhe keta nuk jemi ne gjendje ti mesojm ather ne bejm pjes ne grupin e atyre njerzve qe nuk jan te aft(mentalisht te shendosh) dhe me  automatizem dmth biem edhe nga pergjegjesia e faljes se namazit sepse per me qen i ogliguar falja e namazit  kusht eshte qe te jesh mentalisht i shendosh.
Me respekt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhes   Pyetje Hoxhes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje Hoxhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: