islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II Empty
MesazhTitulli: Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II   Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 29 Feb 2012 - 18:33

Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II 422912_195333477238035_100002841534509_283474_1602395474_n

Kur Sultan Muhamed II pushtoi Konstandinopojen
(1453) ai u fut ne katedralen e St. Sofise ku ishin mbledhur te gjithe
prifterinjte per te shpetuar, i takoi ata me respekt te madh dhe i
siguroi se ai do te mbeshteste personalisht cdo kerkese nga ana e tyre
dhe se ata nuk kishin shkak pse te friksoheshin. Ata te cilet paten
ardhur atje nga frika, te ishin te sigurt
dhe te ktheheshin ne shtepite e tyre pa frike. Me vone Muhamedi II
filloi te zgjidhte edhe problemet e kristianeve. Ai u dha atyre siguri
se ata do te mund te ndiqnin ligjet e tyre, detyrimet fetare, dhe
zakonet si dhe perdorimin e kishave. Por jo vetem kaq, ai i autorizoi
prifterinjte qe te zgjidhnin vete patriarkun e tyre (Bishopin) te cilet
zgjodhen Jenadeusin. Ne kete rast Sultani gjithashtu urdheroi festime te
medhaja te cilat zakonisht ishin bere gjate qeverisjes se Bizantineve.
Ai i tha patriarkut se ai do te ishte miku i tij ne te gjithe kohen dhe
ne te gjitha vendet, dhe se ai do te kishte po ato te mira dhe
privilegje te cilat kishin patur te gjithe parardhesit e tij. Mbas kesaj
Sulltani i ofroi atij nje kale te bukur si dhurate dhe i keshilloi nje
nga mbrojtesit e tij qe ta mbronte, dhe oficere te larte e shoqeruan ate
per ne pallatin etij qe Sulltani pati ndertuar per te. Pastaj Sulltani
shpalli se ai i pranonte ligjet e kishes ortodokse dhe se patriarku
duhej ti mbronte ato. Te gjitha te mirat te cilat kishin nje rendesi
arkeologjike dhe gjerat e tjera te braktisura dhe qe ishin marre nga
njerezit gjate luftes, ai i bleu dhe ia u ktheu ato kishave dhe
institucioneve te tjera.

Sulltan Muhamedi, ngadhenjimtari ia u
dha kete trajtim Kristianeve megjithese nuk kishte asnje marreveshje
midis tij dhe kristianeve ne kohen e pushtimit te Konstandinopojes, dhe
per te cilen ai do te kishte detyrim qe t'i permbahej. Ky privilegj dhe
ndihme u ofrua nga ai vetem per shkak te natyres se tij bamirese dhe
dashamirese. Ishte pikerisht ky trajtim i mire i tij qe beri popullin e
Konstandinopojes te ndjente se nen regjimin islamik ata do te jetonin ne
paqe dhe liri madje dhe me mire se nen qeverite Bizantine.

* * *

Trajtimi i mire nga ana e Udheheqesve Osmane

Ngjashmerisht, udheheqesit osmane vazhduan me kete trajtim te mire te
popujve kristiane ne tokat e pushtuara, per shembull ne Bullgari dhe ne
Greqi, nje trajtim i tille atyre nuk u ishte bere madje as nga Evropa
vete. Kete mund ta shohim ne faktin se ne Hungari dhe Transilvani
ndjekesit e Kliffonit dhe kristianet e bashkuar te Transilvanise, ne
vend qe te dorezonin veten e tyre sektit kristian te shtepise se
Habsburgut, preferuan te jetonin ne autoritetin turk per nje kohe te
gjate. (Habsburg ishte nje familje gjermane, qe e pati marre emrin nga
Keshtjella e Habsburgut prane Aaranit ne Zvicer, te cileve u perkisnin
Austria si dhe shume nga Perandoret e Shenjte Romake nga 1273 deri me
1918. Sektet protestante te Silezise kerkuan dhe fituan lirine fetare
vetem gjate qeverisjes muslimane.

* * *

Trajtimi e Kristianeve Europiane nga Vellezerit e tyre

Ne kohen kur kur ky trajtim i mire dhe fisnik u behej kristianeve nen
ligjin turk, paragjykimet fetare ishin ne kulmin e tyre. Qeveritaret qe
kishin keto paragjykime tentonin te shtypnin cdo sekt fetar pervec te
tyren. Dhe po ashtu te gjitha sektet fetare ishin ne lufte kunder njeri
tjetrit, gjaku derdhej lirshem dhe nuk kishte siguri per jeten. Gjate
shekullit te 17, patriarku i Antiokut, Makkarios, shkruan per tiranite e
sekteve katolike romake te Polonise kunder sekteve ortodokse:


"Ne qajme hidhur humbjen e atyre mijera martireve te cilet u vrane nga
katoliket romake te pashpirt dhe armiq te fese gjate dyzet apo pesedhjet
vjeteve dhe numri i te cileve arrin rreth shtate dhjete mije. O ju
tradhetare! Dhe o ju mekatare! O ju krijesa pa zemer! Une iu pyes kush
ishte faji i murgeshave qe faleshin ne kisha. Pse iu vute atyre shpaten?
Dhe si ishin duke bere mekate grate e tjera? Per cfare krimi femijet,
virgjereshat dhe vajzat e vogla u rrembyen? Perse i vrate? Pse une nuk
duhet t`i quaj ata shpirterat e denuar te Polonise kur ate kane
vertetuar me veprat e tyre se jane me kriminele dhe te poshter se
idhujtaret keqberes qe futnin krimin midis kristianeve. Duke shtypur
kristianet ata punonin duke pasur ne mendje shkaterrimin kishen
ortodokse nga faqja e dheut. Zoti me meshiren e Tij te pakrahasueshme
mbrofte qeverine turke per te gjithe kohen, ata i dine detyrimet e tyre
(xhizja), dhe nuk kane ndonje deshire te keqe kunder besimeve te tjera -
qofshin ata kristiane, nazarene, hebrej apo Smaritane. Por Polaket e
mallkuar nuk u mjaftuan vetem me taksat, me gjithe faktin se kristianet
ishin shpirterisht te pergatitur t`u sherbenin atyre, por ata ia u dhane
kristianet hebrejve kriminele, te cilet jane armiqte e kristianeve me
zemer, dhe nuk lejuan kristianet qe te ndertonin qofte edhe nje kishe,
dhe as nuk lane gjalle ndonje prift qe t'u mesonte atyre fene."

* * *

Fanaticizmi i Kristianeve Vete kunder Kristianeve

Ne kundershtim me ate qe beri Sulltan Muhamedi II ne Konstandinopoje
tani le te konsiderojme cfare europianet kristiane iu bene vellezerve te
tyre, kristianeve ortodoks kur ata pushtuan Konstandinopojen me 1204
e.r. Per ta bere kete sa me te besueshem po permend nje fjalim te Papa
Inoçentit III. Ai thote:

" Detyra e ndjekesve te Jezusit dhe
mbeshtetesve te fese eshte qe te kthejne shpatat e tyre kunder armikut
me te madh te kristianizmit (d.m.th. Islamit). Por eshte nje fatkeqesi e
vertete qe ata derdhen gjakun e vete kristianeve, gje e cila u ishte
ndaluar atyre nga feja. Por ata nuk e vune ujin ne zjarr per kete, dhe
derdhen shume gjak. Ata nuk respektuan besimin, nuk bene dallim midis
sekseve dhe moshes, ne kete gjaderdhje. Ata bene krime dhe perdhunime ne
mes te dites. Murgeshat, nenat e femijve dhe virgjereshat mbeten pa
asnje ndihme perpara ketyre maskarenjve te etur dhe bishave te kesaj
ushtrie, te cilat mund te themi perpine cdo gje. Keta hajdute dhe
mekatare nuk u mjaftuan vetem me vjedhjet e mbretit dhe te aristokrateve
te tjere, po shkateruan, grabiten dhe rrafshuan edhe tokat dhe pasurite
e tjera te kishave. Ata madje i cshenjteruan edhe kishat, duke u
rrembyer atyre portretet e shenjta, kryqet dhe ikonat."

Historiani i mirenjohur Çarl-Dale shkruan:

"Kjo ushtri, e dehur me fuqi, u fut ne katedralen e St. Sofise,
shkaterroi librat e shenjta dhe shkeli me kembe portretet e martireve.
Nje grua e korruptuar u ul ne karrigen e patriarkut, dhe filloi te
kendonte me ze te larte. Te gjitha gjurmet e njohurise fetare u zhduken
nga qyteti, dhe statujat e arta dhe te argjenda u shkaterruan per te
marre materialin per berjen e monedhave te tyre te arte dhe te
argjendit."

Po ashtu edhe murgjerit te cilet i kishin pare me
syte e tyre keto skena te dhimbshme e paten permbledhur keshtu evidencen
e tyre:

"Fakti eshte se ndjekesit e Muhamedit asnjehere nuk i
bene ketij qyteti ate trajtim i cili iu be nga murgjerit, dhe te devotet
e Krishtit."

Po. Pa dyshim muslimanet nuk bene asnje nga keto
kur pushtuan kete qytet (Konstadinopojen), sic duket qarte nga sjellja e
Sulltan Muhamed Fatih. Dhe muslimanet, per aq kohe sa ishin besimtare,
nuk u lejohej qe te shfaqnin mendjelehtesi dhe te synonin madje t`u
afroheshin gjerave te tilla te turpshme, sic u bene nga katolike romake,
ndjekesit e Krishtit kunder ndjekesve te tjere te tij, te cilet paten
hyre ne besimin ortodoks.

"Prej qe ekziston kjo botë,plaqke më
të madhe se në Konstatinopol nuk kemi pasë " (Katoliku Zhofroa de
Vilerden,njeri prej udheheqesve te kryqezatave qe u bene në
Konstantinopol)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II Empty
MesazhTitulli: Re: Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II   Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II EmptyWed 29 Feb 2012 - 19:11
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II 427154_195341910570525_100002841534509_283482_186958295_n

Patriarku i Antiokut, Makkarios, shkruan per tiranite e sekteve katolike romake te Polonise kunder sekteve ortodokse:

"Ne qajme hidhur humbjen e atyre mijera martireve te cilet u vrane nga
katoliket romake te pashpirt dhe armiq te fese gjate dyzet apo pesedhjet
vjeteve dhe numri i te cileve arrin rreth shtate dhjete mije. O ju
tradhetare! Dhe o ju mekatare! O ju krijesa pa zemer! Une iu pyes kush
ishte faji i murgeshave qe faleshin ne kisha. Pse iu vute atyre
shpaten? Dhe si ishin duke bere mekate grate e tjera? Per cfare krimi
femijet, virgjereshat dhe vajzat e vogla u rrembyen? Perse i vrate? Pse
une nuk duhet t`i quaj ata shpirterat e denuar te Polonise kur ate kane
vertetuar me veprat e tyre se jane me kriminele dhe te poshter se
idhujtaret keqberes qe futnin krimin midis kristianeve. Duke shtypur
kristianet ata punonin duke pasur ne mendje shkaterrimin kishen
ortodokse nga faqja e dheut. Zoti me meshiren e Tij te pakrahasueshme
mbrofte qeverine osmane per te gjithe kohen, ata i dine detyrimet e tyre
(xhizja), dhe nuk kane ndonje deshire te keqe kunder besimeve te tjera -
qofshin ata kristiane, nazarene, hebrej apo Smaritane. Por Polaket e
mallkuar nuk u mjaftuan vetem me taksat, me gjithe faktin se kristianet
ishin shpirterisht te pergatitur t`u sherbenin atyre, por ata ia u dhane
kristianet hebrejve kriminele, te cilet jane armiqte e kristianeve me
zemer, dhe nuk lejuan kristianet qe te ndertonin qofte edhe nje kishe,
dhe as nuk lane gjalle ndonje prift qe t'u mesonte atyre fene."

Foto : Hyrja e katolikve në Konstantinopol

"Prej qe ekziston kjo botë,plaqke më të madhe se në Konstatinopol nuk
kemi pasë " (Katoliku Zhofroa de Vilerden,njeri prej udheheqesve te
kryqezatave qe u bene në Konstantinopol)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zemergjeresia e Sulltan Muhamed II
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: