islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty20%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty7%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Zemra dhe roli i saj në Islam Empty37%Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zemra dhe roli i saj në Islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zemra dhe roli i saj në Islam Empty
MesazhTitulli: Zemra dhe roli i saj në Islam   Zemra dhe roli i saj në Islam EmptyMon 27 Feb 2012 - 0:19

Zemra dhe roli i saj në Islam Zemra10

Në trup është një organ, kur ai është i shëndoshë, tërë trupi është i shëndoshë, e kur ai organ është i prishur, prishet i tërë trupi. Ajo është zemra.
Një ndër organet më me rëndësi në trupin e njeriut padyshim është zemra, jo vetëm nga ana fizike por edhe ajo shpirtërore e morale, anë këto që varen nga zemra..
Të parët tanë kanë thënë “Problemi i zemrës, është zemra e problemit”
Të gjitha problemet, si ato individuale, familjare, shoqërore, burimin e kanë nga zemra.
Në Kur'an përmenden fjalët Kalb dhe Fuad, që të dyja nënkuptojnë zemrën. Por Kalb përmendet 132 herë, kurse fuad 16 herë. Kalb përfshinë anën fizike, por edhe atë shpirtërore, ndërsa fuad më shumë nënkupton anën shpirtërore. Zemra është shtëpi e ndjenjave, ndërgjegjes, vetëdijes, mund të jetë e mirë ose e keqe, e shëndoshë ose e prishur.
Pejgamberi s.a.v.s në një hadith thotë: '' Allahu nuk shikon në pamjen dhe trupin tuaj, por shikon në zemrën dhe punët tuaja''
Allahu shikon të gjitha anët, por qëllimi kryesor I hadithit është se tek Allahu nuk është e rëndësishme a je
plak ose i ri, je i bardh ose i zi, i pasur ose i varfër, Ai shikon sinqeritetin e zemrave dhe punëve.
Allahu xh.sh. nëpërmjet ajeteve kur'anore na paralajmëron se çfarë ka përgatitur për ata që kanë zemra të pastra: “Ditën kur nuk bën dobi as malli as fëmijët. Vetëm kush i paraqitet Zotit me zemër të shëndoshë, e xhenneti u afrohet atyre që ishin të devotshëm”. (Esh’shuaraë 88-90)
“Ndërsa besimtarëve të ruajtur xhenneti u afrohet krejt afër, kjo është ajo që u premtohej për secilin që pendohet dhe që e ruan besën e dhënë, për secilin që i është frikësuar Zotit pa e pare, dhe ka qenë i kthyer tek Ai me zemër të sinqertë. ( U thuhet ) hyni në të, të shpëtuar, se kjo është dita e përjetshm”. (Kaf 31-34)
Dijetarët përmendin disa elemente që janë shkaktarë të prishjes së zemrës e ndër to: arroganca, mendjemadhësia, xhelozia, lakmia, dyshimi, zemërimi, koprracia, dëshira e flaktë për famë, pozitë dhe emër etj.
Mjekimi nga këto cilësi është t'ia kujtojmë vetes se kjo botë është e kalueshme, është thjesht një fushë veprimi për ne, dhe se pritet përgjegjësi në botën tjetër. Obligim i zemrës është të ketë sinqeritet, besim, të i jetë përkulur Zotit, të jetë e kënaqur,tu largohet dyshimeve, dhe të jetë sa më afër Zotit.
Në një hadith thuhet: “Vërtetë hallalli është i qartë dhe harami është i qartë, po ndërmjet tyre janë gjërat e dyshimta që shumë njerëz nuk i dinë, kush mbrohet nga gjërat e dyshimta, e ka të siguruar besimin
dhe nderin, ndërsa kush bie në gjërat e dyshimta ka rënë në të ndaluarën. Zemra është i vetmi faktor i cili i siguron njeriut të arrijë kuptimin dhe vlerën e njeriut.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zemra dhe roli i saj në Islam 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zemra dhe roli i saj në Islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: