islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty20%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty7%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty37%Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Empty
MesazhTitulli: Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të   Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të EmptySun 26 Feb 2012 - 12:23


Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të Images?q=tbn:ANd9GcRTwR3UH1h6srfIUY8A181AuTvmy8fMMMCqX2o-6uKUEC4M5_dw
Sa e ëmbël bëhet kjo jetë kur përpiqesh t`i harrosh mërzitë e kaluara, të mos imagjinosh pikëllimin e shqetësimin kur ende nuk të ka ardhur në derë.Ngrihu në mëngjes me një vullnet për një ditë të mirë, fshiji lotët nga ato faqe, buzëqesh se sot për ty lindi një ditë e re, e këndëshme dhe e bukur.

Përkujto se kjo ditë ka afat të caktuar, shumë shpejt i vjen fillimi por edhe shumë shpejt mbaron, prandaj ti duhet t`i harrosh plagët e zemrës, mundohu ti shërosh me madhërimin e Allahut, jeto në orët e caktuara të kësaj dite se e djeshmja shkoi dhe u harrua kurse e nesërmja ende s`ka ardhur.

Hapi sytë dhe shiko, ti je i lirë, ti po ec nëpër tokë të artë që Zoti e krijoi për ty që t`i dërgosh madhërime Atij që krijon për mrekulli.
Shiko diellin që çdo ditë e ngroh botën, pra edhe ti ngrohe zemrën tënde me namaz e buzëqesh se bota ende për ty nuk ka mbaruar.
Shijoje lumturinë duke qenë i kënaqur me caktimin e All-llahut,Zotit të Arshit Fisnik.
Mere Kuranin në dorë dhe me kënaqësi shko në xhami, mundohu ta shohësh dhe ta dëgjosh shkëlqimin e tij, udhëzohu me fjalët e tij dhe do të shohësh se zemra do të nisë të dridhet nga një dashuri dhe sytë e tu do të jetë e kënaqur me All-llahun loto dhe pendohu se Zoti është Ai që të sheh kur ti i bie në sexhxhde dhe loton për mëkatet e tua, ai e dëgjon zërin tënd i cili dridhet duke iu lutur Atij, i përqafon duart e tua kur i shtrin për mëshirë.

Vëllai im, Zoti ynë është i Mëshirshëm, falëndero që u linde në frymën e Islamit, në përkujtimin dhe madhërimin e All-llahut të Madh dhe që do të jesh pasues i Muhamedit s.a.v.s.

Jeto se jeta vetëm një herë jetohet dhe për një çast harrohet.
Jeto duke e madhëruar Allahun e Lartësuar, duke kërkuar ndihmë prej Tij, duke qenë i kënaqur m e caktimin e Tij që të quhesh "Besnik" te madhëria e All-llahut.

Jeto i lumtur duke i kapur dhe duke i kërkuar gjethet e lumturisë që pikojnë në afërsinë tënde por ti nuk i sheh.

Mesazhi i Temës: Caktimi i takon vetëm Allahut që është Sundimtari dhe Krijuesi më i Mëshirshëm.Këtë caktim askush nuk mund ta ndryshojë ose shkatërrojë, prandaj ji i kënaqur me caktimin e këtillë, që të quhesh njeriu më i lumtur në botë.

Shkrujti:Ilaz Salihi
Marur nga Libri: "Këshilla për jetë të Lumtur'
Autore:Hafsa Fetaji

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu i lumtur është ai që është i kënaqur me caktimin e Allahut, qoftë i mirë apo i hidhur për të
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: