islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MIQËSIA E VËRTETË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MIQËSIA E VËRTETË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MIQËSIA E VËRTETË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MIQËSIA E VËRTETË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MIQËSIA E VËRTETË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MIQËSIA E VËRTETË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MIQËSIA E VËRTETË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MIQËSIA E VËRTETË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MIQËSIA E VËRTETË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MIQËSIA E VËRTETË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MIQËSIA E VËRTETË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MIQËSIA E VËRTETË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MIQËSIA E VËRTETË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MIQËSIA E VËRTETË Empty20%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MIQËSIA E VËRTETË Empty7%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MIQËSIA E VËRTETË Empty37%MIQËSIA E VËRTETË Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MIQËSIA E VËRTETË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

MIQËSIA E VËRTETË Empty
MesazhTitulli: MIQËSIA E VËRTETË   MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 24 Feb 2012 - 17:23

Mevlana Xhelaludin Rumi thotë:

O udhëtar i së vërtetës! Lidhe miqësinë me mbretin e të vërtetës (Zotin tënd). Para se të vijë ajo ditë, pra dita e gjykimit në mënyrë që në ato momente të vështira të të mbajë për dore pasi askush nuk të ndihmon pa lejen e Tij.

Atë ditë njeriu do të largohet nga vëllai, nëna, babai, njerëzit dhe bijtë e tij. Prandaj kuptoje drejt miqësinë me Zotin dhe dije që miqësia e ngushtë është bërthama e frymës së fundit.


Njeriu kur qëndron me miqtë, edhe mes flakëve të jetë, kujton se është i ulur në kopshtin e trëndafilave.

O miq! Nëse dilni nga forma dhe paraqitja e jashtme dhe futeni në botën shpirtërore do të shihni se ai vend është një kopësht trëndafilash më i zbukuruari brenda xhenetit dhe kopshtit të trëndafilave.

Miqësia e ngushtë buron nga e përbashkëta në të mira dhe të këqija.
Ndërsa miqësia e vërtetë strehohet vetëm në shpirtrat e sinqertë.
Kjo cilësi haset në shkallët më të larta të personalitetit të njeriut.
Miqësia e ngushtë përjetohet kur dy individë kanë ndjesi të njëjta ndaj çdo gjëje.

Miqësia e vërtetë është lidhja që transmetohet mes dy zemrave.
Me këtë lidhje, pra si rezultat i kësaj dashurie çdo ndjesi e të dashuruarit pasqyrohet tek i dashuri.
Detet e dashurisë shpirtërore fillojnë të ripërtërihen, rrezet e diellit të dashurisë fillojnë të ndizen flakë.


Një poet thotë:
- Nëse disa njerëz mblidhen qoftë edhe për një kohë të shkurtër dhe bisedojnë për Zotin, aty qiejt bëjnë Razz!...


Shejh Sa'adi Shirazi ka shkruar këto gjëra për mikun e ngushtë si dëshmitar i shfaqjeve hyjnore dhe që ishte shmangur plotësisht nga dëshirat e kohës.

- Të shohësh fytyrën e miqve të ngushtë është si një ilaç shërues për shpirtrat kur rrjedh gjak i pastër nga plaga Kështu i njofton Allahu miqtë e ngushtë që bëjnë pjesë në këtë grup:


Miqtë dhe mbrojtësit tuaj janë vetëm Allahu, i Dërguari i Tij dhe besimtarët që falin namazin dhe japin zeqatin duke qenë të përulur (në adhurim) ndaj Allahut.” (El-Maide, 55)

Është i lumtur ai që e shpëton veten nga kurthi i miqve dhe i të dashurve të përkohshëm dhe që në këtë jetë gjen Allahun si mik të ngushtë të përhershëm dhe të dashurin e vërtetë, lidhet shpirtërisht me Pejgamberin (a.s.) dhe jeton me besim.

" Kush nuk njeh dashurinë dhe miqësinë dhe nuk merr atë që i takon do të thotë se nuk ka arritur maturinë e duhur dhe jeton me epshin e tij. Zemra e atij që nuk di të dashurojë, është si lënda e parë e tokës së papunuar. Thelbi i punës është të duash, i ekzistencës qëndron në dashuri."

Kështu u bën thirrje Mevlana Xhelaludin Rumi, shpirtrave që nuk e kanë kuptuar akoma këtë të fshehtë në miqësitë e tyre të ngushta:

Ta dish mirë se miqtë e ngushtë të përkohshëm dhe gënjeshtarë në këtë botë, të dashurit jo të sinqertë, në fund të gjithë do të bëhen armiqtë e tu, Tradhëtari është armiku yt. Ndërsa ti do t’i lutesh Zotit në varr rënkueshëm: - O Zoti im, mos më lër vetëm!

Shkruar nga: Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

MIQËSIA E VËRTETË Empty
MesazhTitulli: Re: MIQËSIA E VËRTETË   MIQËSIA E VËRTETË EmptyFri 24 Feb 2012 - 19:07

merzi Allahu të shperbleft vlla për temë të qëlluar dhe shumë këshilluese aq sa edhe fitimprurse për këtë botë dhe botën tjetër.Edhe ti vlla je i dashuri i Forumit islamieshtedrit me këto tema që na e knaqin zemrat Allahu të kënaqt.Allahu na beft miq të vërtetë vetëm për hir të Tij.

Allahu ju shperbleft per postimin.
MIQËSIA E VËRTETË 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

MIQËSIA E VËRTETË Empty
MesazhTitulli: Re: MIQËSIA E VËRTETË   MIQËSIA E VËRTETË EmptySun 26 Feb 2012 - 16:43

Selamu Alejkum i nderuari vella Admin, kemi knaqesi te postojm ne forumin tonë te dashur dhe po aq respektues qe na dhuron dritë, dhe na largon nga errësira. T'falenderoj shum per fjalet e bukura dhe po aq të ndershme,

" Atë që e doni thuajeni, ne ju duam për hirë të Allahu, andaj shihe me sy të mirë krijesën për të Krijuesit."

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MIQËSIA E VËRTETË Empty
MesazhTitulli: Re: MIQËSIA E VËRTETË   MIQËSIA E VËRTETË Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MIQËSIA E VËRTETË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: