islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
D I T U R I A EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
D I T U R I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
D I T U R I A EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
D I T U R I A EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
D I T U R I A EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
D I T U R I A EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
D I T U R I A EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
D I T U R I A EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
D I T U R I A EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
D I T U R I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
D I T U R I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
D I T U R I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
D I T U R I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
D I T U R I A EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
D I T U R I A EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
D I T U R I A EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
D I T U R I A EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
D I T U R I A EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
D I T U R I A EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
D I T U R I A EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
D I T U R I A EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
D I T U R I A EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
D I T U R I A EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
D I T U R I A EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
D I T U R I A EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
D I T U R I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
D I T U R I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
D I T U R I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
D I T U R I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
D I T U R I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
D I T U R I A EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
D I T U R I A EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
D I T U R I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
D I T U R I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
D I T U R I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
D I T U R I A Empty20%D I T U R I A Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
D I T U R I A Empty7%D I T U R I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
D I T U R I A Empty37%D I T U R I A Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 D I T U R I A

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

D I T U R I A Empty
MesazhTitulli: D I T U R I A    D I T U R I A EmptyTue 21 Feb 2012 - 21:06

D I T U R I A

Thotë Fet’h El Musilij:

" Nëse nuk i japim të sëmurit as ushqim.as pije dhe as ilaçe.a nuk është I destinuar të vdesë? I thane: Po Gjithashtu edhe zemrës nëse i ndalohet urtësia dhe dija për tre ditë,ajo do të vdeesë. "

Zubejr ibn Ebu Bekr ka thënë:

" Ju këshilloj të kapeni pas dijes,se nëse jeni të varfër,ajo të bëhet pasuri,e nëse jeni të pasur ajo të bëhet bukuri. "

Llukmani I urtë e këshillon të birin duke i thënë:

" O biri im Ulu pranë dijetarëve me thjeshtësi dhe shoqëroni ato,sepse Allahu i ringjall zemrat me dritën e urtësisë siç ringjall tokën e shkretë me ujin e shiut.
Kur vdes një dijetarë qajnë peshqit në det zogjtë në ajër.edhe pse nuk e shohin më fytyrën e tij,ata kurrë nuk e harojnë përmendjen e tij.
"

Omer ibn Hatabi ka thënë:

" Ju këshilloj të merreni me dijen se ajo është veshja të cilën e pëlqen Allahu.
Atë që kërkon dijen, Allahu e ruan me dijen e Tij, dhe nëse bën gjynahe Allahu e qorton tre herë që të mos i heqë atë veshje të bukur. Nga mirësitë e dynjasë është dituria dhe ibadeti, kurse mirësia e ahiretit është Xhehenneti.
"

Pejgamberi Isa alejhi selam ka thënë:
Ai që mëson dijen, për vete dhe ja meson të tjerëve, ky konsiderohet i nderuar në mbretërinë e qiejve

Halifja Sulejman ibn Abdul Melik kërkoi Ebu Hazimin dhe i bëri disa pyetje:

Përse ne e urrejmë vdekjen?
- I përgjigjet: Ju ndërtuat dynjanë dhe shkatërruat ahiretin, dhe nuk doni të zhvendoseni nga ndërtesat që ndërtuat drejt atyre që shkatruat.

Çfarë do të gjejmë tek Allahu?
- I përgjigjet: peshoje punën tënde me librin e Allahut të Lartësuar, ku thotë:

" Punëmirët janë në Xhehennet, ndërsa punëkeqët në Xhehennem."

Mësuesi të hap portën, por Brenda duhet të futesh vetë.

Njohuritë, o njeri merri për vete, por tregoji edhe tjetrit rrugën që gjete.

Dituria yte është më e vlefshme kurë me të shoqërohen Besimi dhe Urtësia.


Transmetohet se Muhammedi alejhi selam ka thënë:

Me të vërtetë Allahu më ka dërguar mësues.

Me të vërtetë dijetarët janë kujdestarët që ka caktuar Allahu për krijesat e veta,ato janë mësuesit e njerëzve, edukatorët e shoqërisë, dhe se fuqia e një populli matet me numrin e dijetarëve në të, dhe jo me numrin e banorëve të tij.

Shkruar nga: Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

D I T U R I A Empty
MesazhTitulli: Re: D I T U R I A    D I T U R I A EmptyTue 21 Feb 2012 - 21:59

Mashallah shumë temë e bukur Allahu na bëft prej atyre që e duan Diturin si dhe e mësojn atë e kërkojn prej djepi deri në varr.Allahu qoft i kënaqur em ty vlla i nderuar më pëlqeu tema jasht mase.

Allahu ju shperbleft per postimin.
D I T U R I A 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
D I T U R I A
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: