islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty20%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty7%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty37%Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
MesazhTitulli: Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon   Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptySun 19 Feb 2012 - 13:41


Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon 9k=
Kjo jetë e ka fillimin e ëmbël por ndoshta mbarimin e ka të hidhur.Jeta për njeriun është lojë që duhet luajtur, ajo të prek me zjarr të ndezur fort, të çon të humbësh në rrugët e saj të shkatërruara, është zjarr që kurrë nuk shuhet.Jeta është gjumë që sa çel e mbyll sytë kalon, ty shumë shpejt të harron dhe kurrë më nuk të kujton.
Kjo jetë ka shumë risi që njeriu nuk mund t`i përballojë pa ndihmën e Allahut të Lartësuar.Kjo jetë ta mbyll derën e hekurt dhe çelësin ta humb që kurrë të mos futesh në lumturi.Kjo derë e hekurt hapet vetëm me besim dhe me veprimin e veprave të mira, me përmirësimin e gjendjes tënde shpirtërore dhe veprave të tua dhe me faljen e namazit.Kjo rrugë e jetës menjëherë zgjerohet nëse ti fillon ti kushtosh rëndësi namazit që është dritë, që është dielli i kësaj bote.

Nuk ka gjë më të ëmbël se besimi në Allahun Një, nuk ka gjë më të bukur në këtë botë se namazi dhe nuk ka rrugë më të mirë se ecja e rrugës së Pejgamberit a.s.

Mendo se kjo jetë është vetëm pluhur që sytë ti verbon, ti vdes por vdes i verbuar.

Mos prit....Mos prit që të vijë vdekja papritmas dhe nga gjumi i dun jasë të zgjojë.Mos prit se jeta e vdekjes është përfundimtare, atje nuk do të ketë mëshirë dhe as kthim në këtë botë.Atje do të jetë përfundimi yt...Kujto që nëse këtu nuk e çel derën e hekurt atje nuk do të mundesh kurrë.Mos lejo që ky gjumë i përkohshëm i dynjasë të ti kaploj sytë.
Beso në Zotin Një që ky gjumë i dynjasë kalimtare të largohet nga ti.Vetëm besimi është rruga drejt shpëtimit, largimit të ankthit dhe dëshprimit.
Mos lejo që kjo jetë të të largojë nga mirësitë dhe begatitë e Allahut në këtë botë dhe në botën tjetër. Çdo çështje dorëzoja Atij dhe thuaj:
"E çështjen time ia besoj All-llahut"
Pa dyshim, Zoti do ta udhëzojë zemrën që loton për mirësitë e botës tjetër.Ruaju nga rrugët robëruese, verbuese dhe shkatërruese të kësaj bote, jeto por në mënyrë të pastër ashtu siç të ka urdhëruar All-llahu.Pendohu te Zoti për mëkatet e tua dhe mos harro Ditën e Gjykimit sepse:

".......Ata që largohen prej rrugës së All-llahut i pret dënim i rëndë për shkak se e harruan ditën e përgjegjësisë”.

Prandaj mendo për mirësitë dhe dënimin e All-llahut dhe zgjidh më të mirën.

Këshilla e nxjerrur nga teksti: Mos prit vdekjen por merr armët e besimit dhe lufto kundër djallit.

Shkrujti: Merjem Salihi
Marur nga Libri "Këshilla për jetë të lumtur" Autor: Hafsa Fetaji


Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon Empty
MesazhTitulli: Re: Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon   Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon EmptyTue 21 Feb 2012 - 21:03

MashAll-llah, Shum tekst i mirë po aq i dobishëm për mendjen e shëndoshta, që kërkojn ta ushqejn shpirtin para se me ushqye barkun. Selamu ALEJKUM

Admine- Meli - Allahu ju dhashtë të mira të pafundme!

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: