islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty20%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty7%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty37%Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mrekullitë e Kur'anit në numra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Mrekullitë e Kur'anit në numra Empty
MesazhTitulli: Mrekullitë e Kur'anit në numra   Mrekullitë e Kur'anit në numra EmptyFri 10 Feb 2012 - 20:22

1.Deklarata e shtatë qiejve
është e përsëritur shtatë herë. Krijimi i shtatë qiejve është përsëritur shtatë
herë.2. “Dita (jevm)” është përsëritur
365 herë e vetme, ndërkohë që shumësi i kësaj fjale dhe forma e dyfishtë “ditët”,
janë të përsëritura së bashku 30 herë.3. Fjala “muaj” është e përsëritur
12 herë.4. Numri i përsëritur i fjalëve
‘bimë’ dhe ‘pemë’ është i njëjtë 26.5. Fjala ‘pagesa ose shpërblim’
është e përsëritur 117 herë, ndërsa shprehja ‘falje’ e cila është një nga bazat
morale të Kur’anit është e përsëritur dy herë më shumë se sa fjalët pagesë dhe
shpërblim, pra 234 herë.6. Kur e numërojmë fjalën
‘thuaj’ atë e gjejmë 332 herë. Ne arrijmë gjithashtu të numërojmë se edhe fjala
“ata thonë” është e përsëritur gjithsej 332 herë.7. Numri i fjalëve të përsëritura
‘dynja’ dhe ‘ahiret’ janë të përmëndura secila nga 115 herë, që do të thotë se
të dyjat kanë numër identik të njëjtë.8. Fjala ‘engjëll’ është përmendur
88 herë, sa edhe fjala ‘shejtan’.9. Fjala ‘iman (pa gjni)’ në
Kur’an është e përmendur 25 herë sa është e përmendur edhe fjala
‘kufr-mosbesim’.10. Fjalët ‘parajsë’ dhe
‘ferr’ janë përmendur secila nga 77 herë.11. Fjala ‘zekat’ është e përmendur
në Kur’an 32 herë, dhe numri i përsëritur i fjalës ‘bekim’ poashtu është i përsëritur
32 herë.12. Shprehja ‘të drejtët’
(el-abraar) përdoret 6 herë, por
shprehja ‘të pabesët’ (el-fujjaar) është përdorur sa gjysma e shprehjes së parë,
pra 3 herë.13. Numri i fjalëve ‘verë-nxehtë’
dhe ‘dimër-ftohtë’ përsëriten njëjtë nga 5 herë.14. Fjalët ‘verë’ (khamr)
dhe ‘dehje’ (sakara) janë të përsëritura në Kur’an me të njëjtin numër nga 6
herë.15. Numri i paraqitur i fjalëve
‘mendje’ dhe ‘të lehta’ është i njëjtë, pra nga 49 herë.16. Fjalët ‘gjuhë’ dhe
‘predikim (thirrje)’ janë të përsëritura nga 25 herë.17. Fjalët ‘përfitim’ dhe
‘korruptim’ të dyja janë të shfaqura 50 herë.18. Fjalët ‘shpërblim’ (ajr)
dhe ‘veprim’ (fail) janë të përsëritura të dyjat nga 107 herë.19. Fjalët ‘dashuri’
(el-mahabbah) dhe ‘bindje’ (el-ta’ah) gjithashtu kanë numër të njëjtë të përmendura
nga 83 herë.20. Fjalët ‘shpëtim’
(maseer) dhe ‘për gjithnjë’ (abadan) kanë numër të njëjtë të përmendura në
Kur’an, gjithsej nga 28 herë.21. Fjalët ‘katastrofë’
(el-musibah) dhe ‘faleminderit’ (el-shukr), kanë numër të njëjtë të përmendur,
në Kur’an, gjithsej nga 75 herë.22. Fjalët ‘diell’ (shams)
dhe ‘dritë’ (nur) janë të përmendura së bashku në Kur’an nga 33 herë.23. Numri i paraqitur i fjalëve ‘rrugë e drejtë’ (el-huda’ dhe ‘mëshirë’
(el-Rahma) është i njëjtë nga 79 herë.24. Fjalët ‘shqetësim’ dhe
‘paqe’ së bashku janë të përsëritura nga 13 herë.25. Fjalët ‘ mashkull’ dhe
‘femër’ janë të përmendura në mënyrë të barabartë nga 23 herë.26. Numri i fjalëve të përsëritura
‘mashkull’ dhe ‘femër’ janë të përsëritura në Kur’an nga 23 herë, numër i cili është
i njëjtë më numrin e kromozomeve nga vezët (femra) dhe sperma (mashkulli) në
formimin e embrionit. Numri i përgjithshëm i kromozomeve të njeriut është 46,
pran 23 për secilën nga nëna dhe babai.27. Fjalët ‘tradhëti’
(khiyanah) dhe ‘urryer’ (khabith) janë të përsëritura nga 16 herë.28. Fjalët ‘qenie njerëzore’
janë të përmendura në Kur’an nga 65 herë, njëjtë sikursë numri i referencave në
fazat e krijimit të njeriut që do të thotë se janë të njëjtë:Ø
Qenie
njerëzore – 65Ø Baltë (turab) – 17 herë


Ø Pikë uji, farë (nutfah) – 12


Ø Copë gjaku (‘alak) – 6


Ø Copë mishi (mudgah) – 3


Ø Eshtra (‘idham) – 15


Ø Trup (lahm) – 12


Ø Totali - 65


Ø
Kaptina:
El-Mu’minun, 12-1429. Fjala ‘namaz’ (salawat) është e përmendur në
Kur’an 5 herë, dhe Allahu ka urdhëruar që të falim namazin 5 herë në ditë.30. Fjala ‘tokë’ shprehet 13
herë në Kur’an dhe fjala ‘detë’ shprehet 32 herë, të cilat na jepin në total
një numër prej 45 referimeve. Nëse e pjestojmë numrin 13 me 45, dhe numrin e
fituar nga ky pjestim e shumëzojmë me 100 atëherë fitojm numrin 28.888888888889%.
Nëse e pjestojmë numrin 45 me 13, dhe numrin e fituar nga ky pjestim e
shumëzojmë më 100, atëherë fitohet ky numër
71.111111111111%. Në
mënyrë krejtësisht të jashtëzakonshme, këta numra tregojnë edhe përqindjen e
tokës dhe ujërave sot në Tokë.

Përktheu: Jetton Berisha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mrekullitë e Kur'anit në numra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: