islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ne jemi ujë e dhe EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ne jemi ujë e dhe EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ne jemi ujë e dhe EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ne jemi ujë e dhe EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ne jemi ujë e dhe EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ne jemi ujë e dhe EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ne jemi ujë e dhe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ne jemi ujë e dhe EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ne jemi ujë e dhe EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ne jemi ujë e dhe Empty20%Ne jemi ujë e dhe Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ne jemi ujë e dhe Empty7%Ne jemi ujë e dhe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ne jemi ujë e dhe Empty37%Ne jemi ujë e dhe Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ne jemi ujë e dhe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Ne jemi ujë e dhe Empty
MesazhTitulli: Ne jemi ujë e dhe   Ne jemi ujë e dhe EmptyTue 7 Feb 2012 - 10:11

Ji si toka
Kur harruam origjinën tonë, u prishëm vetë dhe prishëm dhe të tjerët.
Ne jemi ujë dhe dhe`.
O njeri, ngjaji cilësive të elementëve, prej të cilëve je krijuar.
Ngjaji ujit …I pastër, i kthjellët, transparent…kudo që shkon, sjell dobi dhe mirësi.
Kërkues, i durueshëm…ai nuk e njeh dobësinë dhe lodhjen. Ndikon dhe gërryen në shkëmbin, që është shumë herë më i fortë se ai.
Bëhu si toka, prej së cilës jemi dhe drejt së cilës shkojmë. Toka gjithmonë prodhon dhe jep. Sa herë që e ujit dhe kujdesesh për të, ajo merr jetë, prodhon dhe të jep të mira pa fund.
Bëhu i pastër dhe ndjeje të mirën. A nuk e ke ndjerë erën e tokës, ku sapo kanë rënë pikat e para të shiut…Ti prej tyre je krijuar prandaj mos e bëj pis veten me gjynahe.
Bëhu si hekuri, i fortë në të drejtë. Goditjet e forcojnë dhe nuk e thyejnë. Sprova e zjarrit e shkrin , e pastron dhe e bën më të fortë.
Bëhu si floriri, i pastër, i pandryshueshëm çfarëdo që të ndodhë në ambientin përreth.
Bëhu si lulja që shkëlqen, të dhuron gjithmonë aromën e asnjëherë s'të kërkon çmimin e saj.
Bëhu si pema me fruta, fut nën hije këdo që shkon e vjen, i dhuron frutat e saj secilit që do t'i marrë, ta kthen me të mira edhe kur ti i gjuan me gurë, sepse siç thonë: "Çdo enë pikon atë që ka brenda".
Bëhu si fara e vogël, që kërkon mbrojtje nga toka e saj, çan rrugën pa zhurmë për në dritë e pastaj qëndron e fortë dhe e palëvizshme.
Bëhu si kalliri, që del nga barku i një fare, por me lejen e Zotit bëhet njëqind kokrra. Bëhu si ai, elastik, i pathyeshëm sado të fryjë era, sepse rrënjët e tij janë në tokën e tij dhe janë më të forta se çdo erë.
Bëhu si bleta e vogël, që ndalet vetëm tek lulet e mira, merr vetëm nektarin e pastër, dhe nxjerr vetëm mjaltë.
Bëhu si milingona, kërkuese në objektivin e saj çfarëdo që të ndodhë. Atë nuk e ndalin vështirësitë, nuk e dobësojnë pengesat, por vetëm sa i japin kurajo dhe jetë.
Bëhu si e gjithë natyra, që e refuzon të qëndruarit kot dhe pa punë.
A nuk e sheh ujin, që depërton dhe mbush të çarën më të vogël, e ti o njeri, krijesa më e nderuar e Zotit e le veten viktimë të kotësisë dhe papunësisë.
Bëhu një rob i bindur me dëshirë para Zotit tënd, i harmonizuar me të gjithë lëvizjen e universit rreth teje, që të lumturohesh në këtë jetë e në tjetrën.
Zoti nuk të krijoi ty, që të vuash, nuk të solli në tokë që të torturohesh, por përkundrazi, për ty nënshtroi gjithçka rreth e rrotull.
"Ne e nderuam njeriun, i dhamë atij mundësinë të lëvizë në tokë e në det dhe e dalluam nga shumë e shumë krijesa të tjera".
Dr.Galija El-Imam

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Ne jemi ujë e dhe X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ne jemi ujë e dhe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: