islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty20%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty7%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty37%Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mos qaj për të vdekurin Por për veten!...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Empty
MesazhTitulli: Mos qaj për të vdekurin Por për veten!...   Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... EmptySun 5 Feb 2012 - 18:59

Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... Images?q=tbn:ANd9GcRQVOf0YB3UiakbSq_K4gH_4mUGI8ax8XEcx_4IOR6kNwBaniLjxg

Hasan Basriu(Allahu e mëshiroft), thotë:

“Azraili merr shpirtin e atij, të cilit I ka mbaruar risku dhe I është plotësuar jeta.Ndërsa familja e të vdekurit qan e hidhërohet.Azraili me gjuhën e tij, thotë:

-Përse qani? Këtij personi nuk I kam ngrënë as riskun, nuk I kam prerë as jetën.Risku I tij mbaroi, jeta I përfundoi,ndodhi caktimi I Allahut,erdhi urdhëri I Tij dhe I mora shpirtin.Mos qani kot.Unë do të vij vazhdimisht këtudhe nuk do të lë asnjë prej jush.”

Hasan basriu vazdon,duke thene:
Nese familja e te vdekurit do ta shinte azrailin dhe do ta degjonte ate qe thoshte do ta hronte te vdekurijn dhe do te qante per veten!”
Allahu I madheruar ka krijuar cdo gje me urtesi. Prandaj me qellim qe te mos e harojm vdekjen, port e jemi qjithmon te gatshem port e mos lem pas dore as kete jete , e ka fshehur castin e vdekjes.
Kjo esht e prej mirsise se tij ndaj njerzeve.
Nese nje njeri do te dinte me par castin e vdekjes, per shkak te hidherimit te madh do ta braktisje punen,madje dhe familjen dhe harmonin e vet.
Nese njerzit do ti linin me par ato qe ndodhnin nuk do te ishin te lumtur dhe nuk do te gjenin paqe prej halleve te shumta te jetes .
Nese nje nene do ta dinte se femija I saje do te vdiste ne lule te rinise , ose do te behej njeri I keq nuk do te gjente kure paqe ne jetë e saj me një fjalë mirënjohja e castit te vdekjes nga ana e njeriut,esht nj mirsi e madhe hyjnore,sepse Allahue ka krijuar jeten e kesaj bote me urtësin e sprovës dhe po me at urtesi e ka be rte panjohur “kaderin”(caktimin)dhe “ exhelin”
(ëastin e vdekjes). Prandaj,prej nesh kerkohet qe te jemi te gjithmon te gatshem pqr castin e vdekjes.
Ne nj ajet kurani fisnik urdherohet

“Cdo shpirt do ta shijoj vdekjen dhe pastaj të gjithë do te ktheheni tek ne”.
Ky ajet dhe shum te te tjere te njajshem me te cilet përsëriten shpesh në Kur`an, janë paralajmërime hyjnore,që nuk na lenë të mbytemi në vorbullën e dëshirave të egos sonë.

Të parët tanë I kanë ndërtuar varrezat në mes të qyteteve dhe përballë xhamive,me qëllim që ata të cilët kalojnë aty,të mos harrojnë përkohshmërinë, të shohin të ardhmen e tyre, të marrin mësim dhe të përmirësojnë gjendjen e tyre.

Sigurisht që edhe ne duhet të marrim mësim prej ndodhive të vdekjeve që dëgjojmë dhe e shohim dhe të mos harrojmë se një ditë edhe ne do ta përjetojmë një moment të tillë.Vetëm në këtë mnyrë mund të shpëtojmë nga shkujdesja dhe të shkojmë drejt Allahut shpëtojmë nga shkujdesja dhe të shkojmë drejt Allahut me shpirt të qetë.

Profeti ynë I dashur a.s ka thënë:

“Kujtojeni shpesh atë që ju prêt si thikë gëzimet e kësaj bote!” (Tirmidhi,Zuhd,4)

Ndërsa në një hadith tjetër, ka thënë:
“Fale namazin, si namazi I atij që po ndahet nga kjo botë!...” (IbënMaxhe,Zuhd,15.)

Me anë të këtyre këshillave, Profeti a.s, ka treguar anën educative të meditimit të vdekjes.Riti I namazit është udhëtimi shpirtëror nga kjo botë për në botën tjetër.Pesë kohët ditore të namazit tregojnë nënshtrimin,dorëzimin,besnikrinë dhe devotshmërinë ndaj Allahut Teala.Namazi është një disiplinë shpirtërore që të bashkon me Allahun, duke qenë se në këtë botë njeriu ndodhet në një lloj gurbeti shpirtëror.

Nga kjo pikpamje, namazi është një lloj miraxhi midis kësaj bote dhe botës tjetër.Besimtari, I cili kthehet në jetën e përditshme pasi e ka falur namazin në mënyrë të rregullt dhe I përqëndruar thellësisht, vazhdon të jetojë sikur është kthyer përsëri në jetë,pasi ka vdekur njëherë.Një namaz I tillë, e ruan njeriun nga gjynahet.Namazi, I cili kryhet në mënyrë të përsosur, është një mësim I vërtetë rreth vdekjes.

Besimtari që fal namazin e tij, siç e fal njeriu I cili po ndahet nga kjo botë, çdo gjë e sheh dhe e përjeton sikur po sheh nga dritarja e botës tjetër.A mund të jenë bashkëudhëtarë me iblisin në jetën e kësaj bote ata që zotërojnë një shpirt të tillë? A mundet që apsionet e kësaj bote t`ua pushtojnë zemrën?....

Një herë Ibrahim bin Et`hemin e pyetën:

-Pse nuk na pranohen duatë?

Ai u përgjigj:


“Allahun e njihni, por urdhërat e Tij nuk I zbatoni!Profetin e njihni por sunnetine tij nuk e veproni!Kur`anin e lexoni, por me të nuk punoni! Hani nga të mirat që u ka falur Allahu,por nuk falenderoni!Xhenentin e dini, por nuk mundoheni ta fitoni! Xhehennemin e dini, por nuk shqetësoheni! Thoni se ka vdekje, por nuk përgatiteni!Baballarët dhe nënat tuaja I vendosni në varr me duart tuaja, por nuk merrni mësim! Kur puna është kështu, sit ë pranohet duaja e dikujt që është kaq I shkujdesur!?” (Tedhkiretu`l-Elvija.)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Mos qaj për të vdekurin Por për veten!...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: