islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty96%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty0%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty0%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty0%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty1%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty2%Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Selam alejkum...Pyetje Hoxhës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adem_ramadani
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 29/06/2011

Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam alejkum...Pyetje Hoxhës   Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 3 Feb 2012 - 22:21

A eshte mevludi haram se e ndegjova nga Hoxha Ahmet KAlaja kurse haram sban me ba mevlud ju lutem spjegojeni me argumente nese eshte mire me ba edhe nese eshte e lejume tregoni pse eshte e lejume Faliminderit per mirkuptimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Selam alejkum...Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selamun Alejkum   Selam alejkum...Pyetje Hoxhës EmptyFri 3 Feb 2012 - 22:54

Selamun Alejkum
Fjala mevlud rrjedh nga fjala velede julidu mevludun qe don te thot lindje, dhe kjo behet per shkak te lindjes se Muhammedit .a.s. si shenje gezimi qe ka lind ku me lindjen e tij jo qe gezohet vetem njeriu por jan gezuar te gjitha krijesat sepse marrin nga meshira e tij.
Edhe pse ka te atill qe thon se mevludi eshte haram, un mendoj ndryshe, sepse po qese te lind nje femij dhe nuk e din se a do jet hallall ose haram gezohesh apo jo? e manifeston lindjen e tij, e pse te mos manifestohet linjda e te derguarit te Allahut xh.sh  i cili emrin e Tij e bashkoj me emrin Muhammedit a.s.
Ata qe thon se ne kohen e Muhammedit a.s. nuk eshte festuar eshte e vertet por mos te harojm se ne kohen e Muhammedit a.s. ka pas shum gjera qe nuk kan qen por sot jan, duke mos haruar se Kurani nuk ka qen i tubuar ne kohen e Muhammedit a.s. dhe don te thot kjo qe neve mos te kemi te tubuar sot Kurani ne Musahf??!!
Nese ne nuk e festojm ditlindjen e Muhammdit a.s. vall cilen ditlindje duhet te festojm te Stalinit, Leninit? Titos?? Enver Hoxhes etj etj.
Dhe po ai mevlud qe kendohet nuk ka asnji kundershtim me rregullat e Kuranit si psh
Allah emnin ta permendim Daima cfar ka kundershtim qe te jet haram??, Emine emnin e ka nena e Mustafas?? pse mos eka pasur ndryshe emrin nena e Muhammedit a.s. ??, Me miraxh Allahu gradoi mustafan?? pse a ska qen ne miraxh a??!! etj etj
Dhe mos te harojm se  gjat leximit te mevludit dergojm salavat mbi Muhammedin a.s., gje qe  e kerkon edhe Allahu xh.sh. ku ne nji ajet thot "Eshte me se evertet se Allahu dhe engjejt e Tij dergojn salavat mbi te, O ju qe keni besuar perkujtonie ate me selam duke e perkujtuar.
Dhe kemi shum raste te tjera qe nuk kan qen ne kohen e Muhammedit a.s. por qe sahabet i kan bere pas Tij si falja e namazit te taravis me xhemat, tubimi i Kuranit,etje tej.
Dhe mos te harojm se Muhammedi a.s. ne kohen e Tij nuk ka udhetar me vetura  X5, BmW por ai ka udhetuar me deve? dhe duhet edhe neve te udhetojm me deve??!!, poashtu ai nuk ka henger me pirun e as me lug e perse sot hajn me lug e pirun, Ai nuk ka pas shtepi me mobilje te modelit te fundit,e ne sot perse nuk jetojm si ka jetuar ai poqese  jemi nga ata qe nuk duhet te sjellim risi apo si thuan ata Bidat.
Me respekt..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Selam alejkum...Pyetje Hoxhës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: